Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ерата на газовите танкери вещае беди за Русия

Очакваният драматичен ръст в доставките на втечнен газ ще доведе до революция на енергийния пазар

19 коментара
Ерата на газовите танкери вещае беди за Русия

Нуждите на света от енергоносители ще се повишат през следващите 20 години с 37%, като търсенето на природен газ ще е по-голямо от това на петрол и въглища, според най-новата прогноза на "BP Energy Outlook 2035".

Въпреки тази перспектива, повод за ликуване в московската щаб квартира на "Газпром" няма, пише германският в. "Ди Велт". Причината е, че според прогнозите в доклада, "руската тръбопроводна мрежа постепенно ще изгуби своето значение в качеството си на средство за пренос на газ". Вместо това суровината ще се транспортира все повече с танкери за втечнен газ, които ще произведат революция на световния енергиен пазар и ще оставят Русия сред губещите.

Като цяло, към 2035 г. делът на природния газ в баланса на световната икономика ще съставлява 26-28%. Преобладаващата част от увеличените търгувани обеми ще се осъществява чрез терминали за втечнен газ, а не по тръби.

Производството на втечнен газ ще отбележи драматичен ръст още през това десетилетие, като доставките ще нарастват с 8% годишно до 2020 г. Това означава, че до 2035 г. втечненият газ ще измести газопроводите като доминиращо средство за доставки на газ, се казва в доклада.

Дори и в момента в много арабски държави, например в Катар, са изградени огромни терминали, с мащабите на заводи, които втечняват природен газ и го подготвят за по-нататъшно транспортиране по море.

В Европа вече също са изградени редица морски терминали за прием на втечнен газ.

Смяната на най-важното средство за доставка на газ ще има дългосрочни последствия за цената на газа и позиционирането на класическите доставчици на природен газ, каквато е Русия.

Нарастващата търговия с втечнен газ ще има и други ефекти върху пазарите. Може да се очаква, че ще доведе до по-свързани и интегрирани газови пазари и цени по целия свят. И вероятно ще осигури значително по-голяма диверсификация на източниците на доставки в райони като Европа и Китай, се казва в доклада.

Досега петролно-газовият бизнес е силно политизиран, отбелязва "Ди Велт". В частност, Русия винаги се е опитвала да получи максимален контрол над газопроводите в източноевропейски страни като Беларус и Украйна, поради което те бяха принудени да се съобразяват с условията ѝ.

В навлизането на газовите супертанкери старите правила на газовия бизнес ще останат в миналото, заключава германското издание.

В прогнозата на "BP Energy Outlook 2035" се посочва, че в периода 2013-2035 глобалното търсене на енергоносители ще се увеличава предимно заради икономическата експанзия в Азия и по-специално в Китай и Индия.

Търсенето на природен газ ще нараства с около 1.9% на година.

Половината от това засилено търсене ще бъде осигурено от повишеното производство на конвенционален газ, основно в Русия и Близкия Изток, докато другата половина ще бъде задоволявана от шистов газ.

Северна Америка, която в момента е почти единственият световен доставчик на шистов газ, към 2035 г. ще осигурява около 75% от тези доставки.

Към 2020 г. азиатско-техоокеанският район ще изпревари Европа като най-голям нетен вносител на газ.

При увеличаващо се търсене и производство на шистов газ, в следващите няколко години Северна Америка ще се превърне от нетен вносител в нетен износител на газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #19

    от години рУсия има все по-голям дял от един все по-умиращ пазар: ЕЙ ТАЯ тенденция (и закономерност) изяде главата и на пУтин, и на газовата му рОдина...

  2. Анонимент
    #18

    Остави това, ами заради втечнения газ българската пета колона толкова газ пикаят, че и България до две години може да стане нетен износител. (по секретни данни на Позитано 20 и Атака)

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #17
  4. Филка Русофилка
    #16
  5. Jack Daniels
    #15

    Междувременно САЩ и Япония успяшно тестваха в Аляска технология за добив на метан от метан-хидрид (т.е. от морска вода) В момента Япония строи промишленна инсталация за добив. Заработи ли тя Япония ще спре вносът си и тези количества ще останат свободни и цената ще падне. За които се интесесува ето линк: http://energy.gov/articles/us-and-japan-complete-successful-field-trial-methane-hydrate-production-technologies

  6. so what_deactivated_1521205049
    #14

    ЛИТВА СИ ПОРЪЧА подвижна платформа с LNG от Норвегия, стига за трите балтийски републики и цената, почти двойно по-ниско от руската

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  8. анита хегерланд
    #12

    "На единия си терминал миналата година Турция е внасяла газ от Алжир, Нигерия, Египет и Австралия - нещо трудно постижимо чрез газопроводи. Русия продаде зимата на 2013 г. 25% по-малко газ на ЕС и на 25% по-ниска цена. Основната причина беше, че ЕС засили изграждането на нови терминали и увеличи мощността на съществуващите, с което притисна Русия за по-ниски цени." Пак ли закъсняхме, или "времето бързаше"?

  9. demokrat
    #11

    Къде е този американски втечнен газ.Още миналата година го обещаха на Украйна.Трай коньо за зелена трева.

  10. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #10

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.