Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ерата на ТЕЦ-овете в Европа би трябвало да приключи до 2030 г.

За повечето от българските срокът е още по-кратък, сочи анализ на Клаймит Аналитикс за ефекта на Парижкото споразумение

10 коментара
Ерата на ТЕЦ-овете в Европа би трябвало да приключи до 2030 г.

Всички електроцентрали на въглища в Европейския съюз трябва да бъдат спрени до 2030 година, за да могат да бъдат изпълнени ангажиментите, поети в рамките на Парижкото споразумение за борба с климатичните промени, подписано от 195 държави през декември 2015 г. За повечето от българските топлоелектрически централи срокът дори е по-кратък – до 2020 г., сочи проучване на института Клаймит Аналитикс (Climate Analytics), обявено в четвъртък.

Целите в документа от Париж са ограничаване на средното увеличение на температурите до под 2 градуса по Целзий спрямо нивото от преди промишлената революция, което изисква бързо премахване на въглеродните емисии в световния сектор за производство на енергия и постепенното затваряне на централите на въглища в ЕС към 2030 година, смята институтът, извършил своеобразния стрес тест на ТЕЦ-овете в Европа.

Клаймит аналитикс е изчислил, че "въглеродният бюджет" на ЕС - въглеродните емисии, които може да произвежда, ако иска да остане под прага от 2 градуса по Целзий - е 6,5 гигатона до 2050 година. Авторите на доклада подчертават, че при сегашната работа на ТЕЦ-овете този бюджет ще бъде надвишен на 85 на сто към тази дата.

"Не само съществуващите въглищни централи се надвишат емисионния бюджет на ЕС, с единадесетте планирани нови мощности надхвърлянето ще е двойно", коментира Майкъл Шайфър, научен директор на Клаймит Аналитикс при представянето на доклада в Брюксел.

Изследването идва на фона на обявените от БСП предизборни намерения да строи нова въглищна мощност в комплекса "Марица Изток", без обаче да са ясни техническите и икономическите параметри на потенциалния проект.

В момента страната ни разполага с 36 въглищни блока с обща инсталирана мощност от 5372 МВ, което е дял от 4.9 на сто от европейските въглищни мощности. Българските ТЕЦ изхвърлят 29.7 мегатона въглероден двуокис годишно, според представения анализ.

Той маркира два начина за постигане на целите на Парижкото споразумение чрез поетапно затваряне на въглищните централи в ЕС – на регулаторен и на пазарен принцип.

Според предложените в него графици една четвърт от съществуващите 315 ТЕЦ в Европа с общо 738 блока трябва да бъдат затворени до 2020 г. като сред тях попадат повечето български въглищни централи. Други 47 на сто от въглищните мощности трябва да спрат работа до 2025 г., до 2030 г. това трябва да се случи с 90 процента от европейските ТЕЦ, а година по-късно да прекратят експлоатация всички. Най-потърпевши от подобна мярка ще са Германия и Полша, на които се падат 51 на сто от общо инсталирания в Европа капацитет на въглищните централи и са отговорни за 54 процента от въглеродните емисии.

Според изследването инвестициите в инсталации за намаляване на въглеродните емисии, изхвърляни от въглищните централи, ще са прекалено скъпи и нерентабилни.

"Най-евтиният начин за постигане на целите на Парижкото споразумение е да се изключат въглищните централи от електроенергийния сектор и техният капацитет да бъде заместен от възобновяеми източници и мерки за енергийна ефективност", коментира един от авторите на изследването Паола Янгуас Пара.

Изследването отчита, че използването на въглища в Европа е намаляло с 40 процента от 1990 г. до 2014 г. Най-силен спад има в Белгия (-69%), Дания (-60%), Испания (-55%) и Великобритания (-54%), докато далеч по-слаби са постиженията в България (-12%) и Полша (-29%), а в две държави дори потреблението е нараснало – в Холандия с 6 на сто и в Португалия – с 3 процента, според данни на Евростат за 2016 г.

В доклада се посочва още, че на въглищните мощности в пет държави от ЕС се падат над една четвърт от всички парникови емисии. Най-голяма част от тази дял се пада на България – 44 процента, според данни от 2015 г.

Делът на въглищата и лигнита в производството на електричество в ЕС е спаднал с 21 на сто между 1990 и 2014 година или с 1 процент годишно, цитира докладът още данни на Европейската агенция по околна среда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ливада
    #10

    Да, на еко-откачалките ТЕЦ-овете не са им нужни, не са им нужни и ВЕИ, защото пречат на птичките, рибките и пчеличките, не са им нужни и АЕЦ-овете. И за какво ли да са им нужни, като те си вземат тока направо от контакта, от там си зареждат и електромобилите.

  2. dimitardi100
    #9

    Браво ! ТЕЦ-овете са като парните локомотиви ! В ерата на Т е с л а не са за препоръчване !

  3. Илиев Пешо
    #8

    "Най-евтиният начин за постигане на целите на Парижкото споразумение е да се изключат въглищните централи от електроенергийния сектор и техният капацитет да бъде заместен от възобновяеми източници и мерки за енергийна ефективност" Когато киловат час от ВЕИ излиза под 6-7 с'тинки (включително и с компенсаторните мощности тип ПаВЕЦ), тогава да пишат че са евтини.

  4. Krasimir
    #7

    Ако сме нормална европейска държава можем да произвеждаме брутния си вътрешен продукт с два пъти по-малко енергия, с други думи със сега изполваната енергия можем да произведем два пъти повече стоки и услуги без да влошаваме енергийния си комфорт. Как няма да сме с замърсената околна среда ! Как няма да сме енергийно зависими ! За съжаление интересите на търговците на горива и на държавата (заради акцизите при внос на горива) са за запазване на това ненормално състояние.

  5. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #6

    В София има поне три Тец-а зa пaрното, бълвaщи въглероден окис, плюс промишлени комини ,плюс комините които изгарят вредни отпадъци от болниците и други

  6. Анонимент
    #5

    Този материал е изван темата за спряното парно в София, защото софийското парно отопление е на базата на газ и само при спиране на доставките на газ (както Путин го спира през 2009 г) се минава на мазут...

  7. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Българският комплекс Марица Изток с централите си е най-големият парников замърсител на континента :(

  8. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Тъкмо договорите за задължиъелно изкупуване с НЕчестните и офшорни Марица 1 и 3 ще изтекат, и когато станат собственост на държавата, ще тряя да ги затварят!Хитро, нали?

  9. Ливада
    #2

    Само по един въпрос съм съгласен с Тръмп и това е, че твърдението за антропогенно глобално затопляне е измама. А ако Тръмп изтегли САЩ от Парижкото споразумение, то губи напълно смисъла си, така че еко-откачалките ДГД.

  10. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #1

    Изпълнителната и местна власти "работят" за здравето на поколенията...
    На незнаещите в Столичната припомням за техен документ и акцент от него !!!:
    "...Силно урбанизираната градска територия, производствените дейности и отоплителните мероприятия, високият процент изкуствени покрития, които акумулират слънчевата радиация са причина за допълнително топлинно лъчение. В комплекс, тези фактори през лятото са причина за образуването на “остров на топлина” – в сравнение с околоградската зона„... На комплексното

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.