Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ердоган - първият султан на модерна Турция

9 коментара
Ердоган - първият султан на модерна Турция

Днес (9.7) президентът Реджеп Тайип Ердоган полага клетва пред парламента. С това Турция официално преминава от парламентарна към президентска форма на управление. Изминаха 13 години, откакто Партията на справедливостта и развитието (ПСР) и нейният основател и лидер Ердоган започнаха присъединителни преговори с ЕС. По онова време изглеждаше сякаш демокрацията, свободата на мненията и общественият мир са скоро достижими.

Днес обаче Турция се готви да постави Ердоган, който с течение на годините ставаше все по-краен националист и ислямист, а и все по-авторитарен, начело на една нова система на управление. На изборите на 24 юни той спечели 52,5 процента от гласовете. С полагането на клетвата Ердоган получава по-големи правомощия от който и да е друг политически лидер преди него. След отмяната на парламентарната система в неговите ръце ще се съсредоточи цялата изпълнителната власт в страната, а и не само тя. В съюз с ултранационалистическата Партия на националното действие (MHP) той ще контролира съдебната система и правосъдието.

Огромна концентрация на власт

Професор Ерсин Калайджиоглу от университета "Сабанджъ" в Истанбул обръща внимание на факта, че в днешна Турция на практика се отменя цялата досегашна система на управление. "Все още обаче не е съвсем ясно какви точно ще са промените, защото нито обществеността, нито учените са запознати с детайлите", казва той.

Ердоган винаги е повтарял, че президентската система на управление съществува във всички важни демокрации. В действителност обаче системата в Турция се различава значително от президентската система в САЩ и от полупрезидентската форма на управление във Франция. Така например американският президент няма право да разпуска Конгреса. Ердоган обаче може да разпуска парламента и да свиква нови избори. Френският парламент може да определя членове на Конституционния съд, а в Турция президентът ще може да взима решенията, засягащи тази висша съдебна институция.

Професор Калайджиоглу обръща внимание и на автократичните черти на президентската система в Турция: "Във Франция и в САЩ съществува силна средна класа, има добре развити обществени сили, докато в Турция средна класа на практика няма. Затова нашата президентска система не може да се сравнява със системите в САЩ и Франция", казва политологът. Според него, в Турция не е възможна президентска система с независимо и надпартийно правосъдие.

Професор Догу Ергил е социолог и политолог. Той обръща внимание на това, че с президентската система Ердоган съсредоточава в ръцете си изпълнителната, съдебната и законодателната власт. "Демокрация може да съществува както в страни с парламентарна, така и с президентска система, но най-важната предпоставка за това е да има разделение на властите и независимост на правосъдието", казва политологът.

Открит въпрос е дали съюзът на Ердоган с ултранационалистическата МНР ще увеличи напреженията в страната. Мнозина се опасяват, че твърдата позиция на МНР по кюрдския въпрос и отхвърлянето на някои демократични ценности ще създадат още по-националистическа атмосфера в Турция.

Ердоган има нужда от МНР, за да си осигури мнозинство в парламента. Това може да се окаже най-голямото препятствие пред мирното решаване на кюрдския проблем и пред сближаването на Турция с ЕС. "Спокойно можем да кажем, че в Турция започва нова, още по-националистическа ера", казва проф. Ергил.

Криза в отношенията със Запада

От интерес е и въпросът как ще се развиват отношенията между Турция и Запада. През 1999 година Турция подаде официална молба за пълноправно членство в ЕС. На 3 октомври 2005 година започнаха и присъединителните преговори. През изминалите 13 години обаче не бе постигнат голям напредък. След обявяването на извънредното положение в Турция преди две години преговорите бяха замразени. Докладчикът за Турция в Европарламента - Кати Пири заяви в разговор с ДВ, че е настояла присъединителните преговори на първо време да бъдат прекратени.

В същото време и отношенията на Турция със САЩ се намират в крайно трудна фаза. Проповедникът Фетхуллах Гюлен, когото Ердоган смята за основен подбудител на опита за преврат през 2016 г., все още си живее в САЩ. Америка оказваше и подкрепа на кюрдските милиции в Сирия, които Турция смята за терористи. Напрежение породи също фактът, че Турция смята да закупи ракети S-400 от Русия, независимо че НАТО ясно изрази отрицателното си становище. Всичко това доведе американско-турските отношения до задънена улица.

Професор Догу Ергил обръща внимание на факта, че последните социологически анкети сочат силно нарастване на антиамериканските настроения в Турция. В момента те са дори по-силни, отколкото в Иран. В турското общество в момента се засилват както антиамериканските, така и антиевропейските настроения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #9

    Ердоган спечели с лъжа. Това не може да не се обърне срещу него. Обещал е да промени системата "за 800 дни". Така ли се променя цяла една система, обвързана с политически, военни, дипломатически, разузнавателни, търговски връзки по много противоречив начин, със страни, които са врагове?!

  2. Авакум Захов
    #8

    Само не разбирам как е попаднала думата "модерна" в заглавието. Турция изобщо не е модерна държава, а един "черен" турчин достигна до пост, който според традициите, не може да достигне. "Белите" турци едва ли са особено щастливи, за всички останали хора, особено съседите на Турция, да не говорим.

  3. Лизи Гугуткова
    #7

    Европейският съюз потвърди ролята на Украйна като държава за транзит на газ Срещата на високо равнище между ЕС и Украйна потвърди ролята на Украйна като стратегическа страна за транзит на газ, заяви на срещата на върха на ръководителите на Европейския съвет и Европейската комисия съвместното изявление на Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер и на президента на страната Петро Порошенко.

  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #6
  5. тото
    #5

    СЕГА ДОБРЕ НО КОГАТО СЕ ГЪТНЕ ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА Е ГОТОВА.НАПРЕЖЕНИЕТО МЕЖДУ ЕВРОПЕЙСКОТО И ОРИЕНА ЩЕ СЕ ПОВИШАВА.ДРУГ ПРОБЛЕМ СА КЮРДИТЕ ТЕ СА ЕДНА ТРЕТА АКО В СЪСЕДНИТЕ СТРАНИ ПОЛУЧАТ НЯКАКВА ПО ГОЛЯМА САМОСТОЯТЕЛНОСТ ПРЕТЕНЦИИТЕ ЩЕ ДОВЕДАТ ДО ВОЙНА.МАХАЛОТО ИСТОРИЯТА КОЛКОТО СЕ ИЗДИГА В ЕДНА ПОСОКА ВРЪЩАНЕТО СТАВА С МНОГО ЗАГУБИ.

  6. ktn
    #4

    Всяка диктатура води до икономическа криза. Призванието на всеки един държавник е да повишава стандарта на живот на народа си. Ако не може да го прави, не е за този пост. Така че Турция, Русия, Сев.Корея, Венецуела, Куба, Сирия не ги очаква нищо хубаво като стандарт на живеене.

  7. Поли
    #3

    Всеки народ си заслужава управлението, както и всеки човек си заслужава съдбата, защото сам си я изработва. В разнообразието е красотата на света, пък било то и с обратен знак.Как иначе ще се разбере кое е добро и кое не е добро?!

  8. Лизи Гугуткова
    #2

    Високите гости са : Р адев, Мадуро, емира на Катар шейх Хамад бин Hamim ал Тани, министър-председател на Русия Дмитрий Медведев. президентите на Босна , Херцеговина , Грузия, Косово, Македония, Молдова, Сърбия, Киргизстан, Пакистан, Судан, Гвинея-Бисау, Замбия, Сомалия, Габон, Чад, Джибути и няколко други африкански държави.

  9. Турция е втората по важност държава в НАТО!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.