Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ердоган не смята да премахва извънредното положение

Турският президент отново сля изпълнителната и партийната власт

2 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Извънредното положение в Турция няма да приключи скоро.

Това обяви с остър тон турският президент Реджеп Таип Ердоган пред извънредния конгрес на "Партията на справедливостта и развитието" (ПСР). От днес той е отново нейн лидер, след като конституционните промени от април тази година му позволиха да слее изпълнителната и партийната власт в страната.

Решението си да обяви извънредното положение за безсрочно държавният глава аргументира с необходимостта от пълното унищожаване на сепаратистките и терористичните организации като кюрдската ПКК, "Ислямска държава" и ФЕТО на проповедника Фетхуллах Гюлен. Той се позова и на факта, че 15-20 терористи са изправили на нокти Франция и там извънредното положение продължава вече година и половина, предаде БГНЕС.

"Тук въпросът е за оцеляването на независимостта на страната и народа ни, за бъдещето. Основният въпрос не е нито моята прошка, нито наказанието. Не мисля, че на света има страна, която да е преживяла толкова много и да е обвързана с принципите на правовата държава повече от нас. Питат ме кога ще бъде отменено извънредното положение. Няма да бъде отменено! Докато тази страна не постигне спокойствието и благоденствието, защо да приключи извънредното положение? Преди да дойдем на власт, дълги години имаше извънредно положение, днес е друго", отсече Ердоган.

Важен акцент в речта му отново бяха навлезлите в "мъртва точка" преговори между Турция и ЕС.

Ердоган предупреди съюза, че заради лицемерното му отношение към Турция процесът на присъединяването на страната е в застой, но Анкара няма да позволи народът ѝ да бъде презиран, маргинализиран и наказван заради различията си.

"Демокрацията не е само думи, а дела и реформи. Нямаме намерение да търпим повече двуличието на ЕС, който унижава честта и достойнството ни, и или ще удържи на думата си, или всеки да прави, каквото си иска. Въпреки всичко, нашият избор е да продължим пътя си заедно с ЕС. Но тук решението е в ръцете на ЕС. Пътуванията ми само през последния месец показаха, че пред Турция има още по-големи хоризонти. Най-важното, което преживях през последните 10 месеца, това са двете дати, които са приоритетни за бъдещето на страната ни – 15 юли  (опитът за преврат през 2016 г.) и 16 април (референдумът за поправките в конституцията през 2017 г.). Подобни събития са критични точки в историята на народите", посочи Ердоган.

Той подчерта, че след 15 юли 2016 г. нищо от предишна Турция вече няма да се повтаря и всеки трябва да е наясно с това. Волята на народа от априлския референдум е вдъхнал нови сили на ПСР, но вече няма шанс тя да държи властта с 34% или 49.5%, оттук нататък летвата се вдига до 50+1%.

"Сложността на тази цел видяхме при президентския вот и сега на референдума. Програмата ни предвижда, от една страна, издигане на демократичните ни завоевания и, от друга, увеличаване на инвестициите в икономиката. А днес най-силният ни източник са общините и призовавам кметовете, прегърнали визията на ПСР, да вървим заедно за развитието на градовете и на партията. Този конгрес днес е новото възраждане и новото учредяване на ПСР, това е партията на 80 милиона съотечественици", посочи още президентът.

В неделя той отново зае председателското място в управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) след 3-годишно прекъсване.

Доскоро по конституция държавният глава трябваше да бъде надпартиен, но с приетите на референдум през април промени се откри път за запазване на партийната принадлежност от президента, припомня БТА.

Освен че отново оглави управляващата ПСР, турският президент поднови и почти половината от ръководството ѝ. Общо 19 членове на централния съвет и 50 от изпълнителния съвет бяха променени на извънредния конгрес. Премиерът Бинали Йълдъръм, който предаде ръководството на партията на президента, се присъедини към изпълнителния съвет като "действащ председател".

Двама министри, вицепремирът Вейси Кайнак и министърът на труда Мехмет Мюеззиноглу бяха отстранени от ИС, заедно с говорителя на партията Ясин Акти. Съдбата им последва и Шабан Дишли, чийто брат, бившият генерал Метин Дишли, беше лишен от свобода заради съучастничество в опита за преврат от 15 юли миналата година. Министърът на вътрешните работи Сюлейман Сойлу, неговият предшественик Ефкан Ала и бившият министър на културата и туризма Махир Юнал също се присъединиха към ИС.

Според устава Ердоган ще определя и одобрява назначенията на кадрите в централния комитет на ПСР, а Йълдъръм ще отговаря за изпълнението на задачите и при отсъствието на Ердоган ще изпълнява председателските функции.

На конгреса присъстваха десетки хиляди души от 81 провинции на страната. Този внушителен брой, според анализаторите и информационните агенции, ще послужи като доказателство, че партия, народ и държава, ръководени от Ердоган, са едно.

Президентът Ердоган, премиерът Йълдъръм и техните съпруги, носещи традиционните за исляма забрадки, бяха посрещнати екзалтирано от хилядите привърженици на ПСР.

„Цялостната промяна на турското общество, която започна Ердоган, вече не засяга само светската държава и нейните институции. Тя вече е пуснала дълбоки корени в сърцата и съзнанието на мнозина турци. Доказателството за това са облеклото на хората, присъстващи на конгреса – османски падишах, фесове за мъжете и забрадки за жените. Нещо, което само до преди 15 години беше нечувано и едва ли можехме да си представим“, посочва в свой коментар агенция БГНЕС.

Тя припомня, че "в продължение на 10 години Ердоган и неговите помощници предприеха поредица от действия, с които преобърнаха с хастара нагоре светската турска държава, унищожавайки и подменяйки нейните институции с такива, в които религиозните начала играят все по-голяма роля".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #2

    Ердоган си сънува турската империя, а ДПС е партия създадена от ДС на БКП и до ден днешен си следва БСП с олигархиите! Путин пък тъгува по руската! Когато конете се ритат страдат магаретата - стара погворка! За България бъдещето е ясно без колебание - ЕС и НАТО!

  2. анита хегерланд
    #1

    Въпросът, който трябва да си зададем сега, е: как Ердоган успя да направи преврат в собствената си страна, кои сили стоят зад него и защо ДПС се бори за влизането на Турция в ЕС?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.