Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ердоган оттегля исковете си срещу опозицията, но продължава чистката

Турските власти ликвидираха 130 медии

10 коментара
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е решил да оттегли всички съдебни дела, които бяха заведени от негово име срещу опозиционни лидери, съобщи вестник "Хюриет".
 
Медията тълкува това като знак за продължаващата солидарност между съперническите политически сили след опита за преврат в Турция на 15 юли.
 
Източници от президентството са съобщили пред агенция "Ройтерс", че Ердоган планира да даде ход на нов процес, след като опозицията реагира недвусмислено срещу извършения опит за преврат от фракция в армията.
 
"Като резултат той оттегля всички случаи, заведени срещу опозиционни лидери, в знак на солидарност между политическите партии", каза източникът, пожелал да запази анонимност.
 
След като бе избран за президент през 2014 г., Ердоган даде на съд голям брой хора, в т.ч. политици, журналисти и ученици, за обида на държавния глава - престъпление, наказвано с до четири години затвор. Сред обвинените са лидерът на опозиционната Народнорепубликанска партия Кемал Кълъчдароглу и съпредседателят на Демократичната партия на народите Селяхаттин Демирташ.
 
Режимът на Ердоган обаче продължава повсеметсната чистка след неуспешния военен преврат. 
 
Властите затварят десетки новинарски агенции, радио- и телевизионни станции и вестници.
 
Телевизия CNN Turk съобщи новината и публикува подробен списък на закритите медии. Сред тях са 3 агенции, 16 телевизии, 23 радиостанции, 45 всекидневника и 15 списания.
 
Масовата чистка бе предшествана в сряда от издадени заповеди за задържане на още 47 журналисти от в."Заман", който през март бе превзет от държавата, защото властите го смятаха за флагман на движението на Фехтулах Гюлен. Сега "Заман" и англоезичната му онлайн версия се ликвидират.
 
Официален източник, пожелал анонимност цитиран от световните агенции, обясни, че прокуратурата не се интересува какво са писали или коментирали репортерите и редакторите, а какво знаят за мрежата на Гюлен и как това може да помогне на разследването.
 
Малко по-рано вътрешният министерстър Ефкан Ала обяви, че от неуспешния опит за преврат в нощна на 15 срещу 16 юли са задържани повече от 15 000 души. Сред тях са около 10 000 военни, от които близо 8000 очакват да бъдат изправени пред трибунал.
 
В списъка обаче са известни имена като Шахин Алпай, известен с политическата си активност в редиците на левицата и с това, че не спроделя религиозните възгледи на гюленисткото движение. Той е бивш член на ръководството на светската основна опозиционна Републиканска народна партия. Агенция "Доган" съобщава, че в сряда полицията е претърсила дома му в Истанбул в продължение на два часа и половина, след което го отвела.
 
Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу съобщи на свор ред, че 88 души са отстранени от министерството след неуспешния опит за преврат.
 
Това е последната от серията чистки на заподозрени поддръжници на живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, когото турските власти обвиняват за организацията на провалилия се опит за преврат на 15 юли.
 
Гюлен отрече каквато и да е връзка с преврата, при който загинаха 246 души, без да се броят заговорниците.
 
Турските власти уволниха, отстраниха временно или започнаха следствени действия срещу десетки хиляди служители в държавните институции, включително в министерствата, въоръжените сили и полицията, по подозрения за връзки с Гюлен и неговото движение.
 
След критиките от Западна Европа в сряда и САЩ заявиха, че разбират нуждата да бъдат задържани отговорните за метежа, но са разтревожени от арестуването на нови и нови журналисти, защото това спъва публичния дебат. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #10
  2. Entdecken
    #8
  3. Коментарът е изтрит в 19:04 на 28 юли 2016 от автора.
    #7
  4. Bлaдo
    #6

    турекът се подготвя за посещението на другото диктаторче - пУтлер ;-), с когото имат да си обменят опит и идеи - как се прави ислямиска диктатура, как се изтепват опонентите и прочие сатрапски пинизи...

  5. Коментарът е изтрит в 13:10 на 28 юли 2016 от автора.
    #4
  6. [email protected]
    #3

    Та като се говори,че няма в България свобода на словото.Ето това в Турция е нямането на свобода,гледайте медиите нагледно,а в България всеки пише всякакви статии и очевадни лъжи,и никой не му държи сметка.

  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #2
  8. €-атлантизъм в действие! Не ме слушай какви ги говоря, гледай ме какво правя! Принципи и ценности! Ценностите на демокрацията! А в Турция КОЙ се обяви за "демокрацията"? НАТО си отглежда малък Хитлерчо в задния двор!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.