В реч, изобилстваща от атаки срещу опозицията, турският премиер Реджеп Тайип Ердоган обяви, че неговата Партия на справедливостта и развитието побеждава на местните избори.
"Хората им нанесоха истински османски шамар", заяви той по адрес на своите опоненти.
Корупционните скандали около Ердоган и негови близки не се отразиха значително на популярността му и в крайна сметка партията му дори постигна по-добри резултати в сравнение с изборите преди пет години.
Победата на управляващата партия на местните избори в Турция най-вероятно ще доведе и без това влошените отношения между Анкара и Брюксел до замразяването им във фризера, коментира Ройтерс. След множество разкрития за корупция по върховете на властта и бурното недоволство, предизвикано от правителствените планове за блокиране на Twitter and YouTube, след неделните избори Турция се оказа още по-далеч от Европейския съюз, след като започна преговори за членство в далечната 1999 г.
Пред хиляди поддръжници в Анкара Ердоган нарече предатели хората, отговорни за изтичането на записи на разговори, които показват, че той и приближените му са замесени в корупция.
"Те ще понесат отговорността за това. Тези, които нападнаха Турция, са объркани и разстроени. Ще ги натикаме в техните дупки... Те ще платят цената. Вие подкрепихте вашия премиер и аз съм безкрайно благодарен. Вие защитихте независимата борба за нова Турция. Демокрацията спечели, свободната воля спечели, ние имаме демокрацията, за която Западът се бори. Благодаря на всеки, който се е молил за наша победа по цял свят", заяви Ердоган пред поддръжниците си, които го аплодираха на студа, докато той изнасяше речта си от балкона на централата на ПСР в столицата.
Ердоган направи изказването си с все още пресипнал глас от продължителната предизборна обиколка из страната за изборите, разглеждани като референдум за неговото 11-годишно управление.
По думите му турската нация "няма да се преклони и няма да бъде победена".
"Не намерихме победата си на улицата. Победихме чрез политически методи, чрез демокрация, чрез избори. И няма да се предадем пред Пенсилвания и протягащите се оттам ръце", обеща Ердоган, визирайки пребиваващия в Пенсилвания ислямски деец Фетхуллах Гюлен, вероятно свързан с избухването на корупционните скандали.
Ердоган заяви, че ще предприеме жестока разправа с хората на Гюлен и ще ги изкорени от всички структури на държавата. Според анализатори обаче това ще доведе до ескалиране на конфронтацията и напрежението в обществото.
По данни на ЦИК избирателната активност на изборите е била 83%. При обработени 90 процента от бюлетините, ПСР печели почти 45 на сто от гласовете. Следваща по сила е Народнорепубликанската партия с едва 29 на сто.
ПСР увеличава популярността си въпреки корупционните скандали
ПСР не само че утвърди превъзходството си от предишните избори, но и засили позициите си. За сравнение, на местните избори през 2009 г. бе спечелила 39.8 на сто.
Ердоган призова опозицията да се откаже от опитите да дестабилизира обстановката и да се консолидира и промени.
"Няма я вече предишната Турция, има нова. С политиката, която водеше по-рано опозицията, вече не може да се управлява страната. Нужна ни е нова опозиция, която ще говори на един език със 77 милиона от населението. Една управляваща партия е недостатъчна, за да обхване цяла Турция", каза премиерът.
Турските гласоподаватели гласуваха за губернатори на провинции, кметове, членове на местни законодателни събрания, ръководствата на общини, на райони и селски съвети.
Въпреки корупционните скандали, порицанията от чужди столици и правозащитни групи, "изборните резултати ни показват, че Ердоган се е отървал с много малки загуби", коментира пред Франс прес политологът Мехмет Окур от Университета Гази в Анкара.
Основната причина за успеха на партията на Ердоган е, че през последните години Турция постигна значителен напредък в икономическо, политическо и социално отношение. На второ място е процесът на мирно разрешаване на кюрдския проблем, който правителството започна преди 15 месеца с преговорите с Абдуллах Йоджалан, лидера на ПКК. Много показателен е например фактът, че кюрдите не се включиха в опозиционното движение срещу Ердоган, отбелязва БТА.
Опозицията оспорва изборите в Анкара
ПСР си запази властта в главния град на страната – Истанбул. Кадир Топбаш за четвърти път спечели кметския пост. ПСР успя да си запази и главния квартал на Истанбул – Бейоглу.
Кандидатът на опозиционната Народнорепубликанска партия за кмет на мегаполиса Мустафа Саръгюл успя да вземе малко над 40 процента. Въпреки това този път опозицията спечели най-висок процент в Истанбул в сравнение с предишните избори.
Традиционно опозиционните общини на азиатския бряг намегаполиса като Кадъкьой, Картал, Малтепе отново бяха спечелени от опозиционната Народнорепубликанска партия. В населения компактно с български изселници квартал Авджълар кметския пост спечели опозиционната Народнорепубликанска партия.
За кмет на Авджълар бе избрана Хандан Топрак Бенли, лекар по професия, която е единствената жена кмет в Истанбул. Тя дойде на мястото на досегашния кмет Мустафа Деирменджи, който също беше от Народнорепубликанската партия.
Макар с малка преднина, в столицата Анкара спечели кандидатът на ПСР Мелих Гьокчек, който за пети мандат ще бъде кмет на столицата. Според анализатора Тархан Ердем, ако ПСР бе издигнала друг кандидат, е можело да получи повече гласове. Значителна победа спечели ПСР, като отне Анталия от опозиционната Народнорепубликанска партия, а също и няколко черноморски града начело с Орду..
Народнорепубликанската партия обяви, че ще оспори резултатите от местните избори в Анкара.
ПСР е получила 44.8 на сто от гласовете в Анкара пред 43.9 за НРП, сочат предварителни резултати, цитирани от турска телевизия.
Гневни тълпи се събраха пред централата на НРП снощи, твърдейки, че е била извършена измама, след като стана ясно, че кандидатът им не е спечелил вота.
Кандидат-кметът на НРП за Анкара Мансур Яваш написа в профила си в Туитър, че днес партията ще подготви документ, с който ще оспори резултата от гласуването в столицата.
Значителна победа спечели ПСР, като отне Анталия от опозиционната Народнорепубликанска партия, а също и няколко черноморски града начело с Орду, които преди това няколко мандата бяха на Народнорепубликанската партия.
ПСР спечели и в компактно населения с изселници град Бурса, където отново бе избран Реджеп Алтепе, една доста популярна сред изселниците личност.
Но ПСР се провали в град Измир, въпреки че Ердоган издигна за кандидат най-опитния си човек, бившия министър на транспорта, морската администрация и съобщенията Бинали Йълдъръм. Измир отново бе спечелен от досегашния кмет на Народнорепубликанскатапартия Азиз Коджаоглу.
Пограничните градове, населени компактно с български и балкански изселници Одрин, Текирдаа, Чанаккале отново бяха спечелени от опозицията.
За пръв път три жени станаха кметове на три големи града - Газиантеп, Диарбекир и Хаккяри. Първите две са от управляващата партия, а третата от прокюрдската Партия за мир и демокрация.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Е това вече на нищо не прилича!!! Турция полека лека казва "чао" на Европа и цивилизацията. Потъват в безобразна тежка ислямизация. Що така в сериалите им няма забулени и забрадени? Промиват здраво мозъците на българските домакини....
"Хората им нанесоха истински османски шамар", заяви той по адрес на своите опоненти на изборите. Този човек не престава да се идентифицира с османците! А както се вижда и в Турция си е както при нас. Тук хората си искат комунистите и си гласуват непрекъснато за тях, а там си искат ислямистите и си гласуват за тях. Има една разлика обаче, техните управници крадат по-малко и повече милеят за държавата, докато нашите ... Няма смисъл да продължавам. Сещате се.