Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ердоган спечели изборите на първи тур и затяга хватката в Турция

След кратко колебание основният му съперник Мухарем Индже призна вота: Kрай на демокрацията и парламентарната система

23 коментара
Ердоган, сн. ЕПА/БГНЕС

Турският президент Реджеп Ердоган спечели нов петгодишен мандат още на първи тур, но управляващата Партия на справедливостта и развитието загуби мнозинството си в Меджлиса.

Ердоган получи 53% от гласовете, а най-основният му съперник Мухарем Индже -  31%.
 
Така 64-годишният Ердоган ще затегне хватката си в страната, след като спорен референдум миналата година осигури още правомощия за президента и отмени премиерския пост. 
 
Партията на Ердоган обаче губи мнозинството си в парламента и остава с 293 депутати в 600-местния Меджлис. Нейният партньор Партията на националистическото действие (ПНД) обаче има още 50 места.
 
В парламента влизат и главната светска опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП), но със само 146 места, прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН) с 67 места и десноцентристката "Добра партия" с 44 места.
 
Над 99 % от бюлетините вече са преброени, но официалните резултати ще бъдат обявени в петък.
 
В понеделник сутринта основният опонент на Ердоган Мухарем Индже заяви, че приема резултатите от вота, въпреки че малко по-рано от партията му казаха, че е вероятно да не ги признаят.
 
"Категорично преминаваме към едноличен режим, но ние ще продължим да се борим за демокрацията, тя е смазана. Щом протоколите показват, че сме победени, значи е така. Но няма смисъл от призиви да излезем на улицата, това не е демокрацията“, каза Индже. 
 
Той каза, че с този вот Турция скъса връзката си с демократичните ценности, както и със 143-годишната история на парламентарната система. 
 
"Факторите, които заплашват обществения мир, ще продължат да работят. Едноличният режим няма механизми за управление. За съжаление, ще продължим да се тревожим за бъдещето. Турция не може да продължи живота си с Ердоган и с неговите разбирания за управление на държавата. Те са причината за нашите проблеми“, каза Индже.
 
Той посочи, че 15 милиона турци са гласували за него и посочи, че целта на НРП е броят им да нарасне на 30 милиона. 
 
Индже призова Ердоган занапред да не се държи като лидер на своята собствена партия, а да протегне обятия за всички турски граждани и да сложи край на напрежението в страната.
 
Вчерашните президентски и парламентарни избори се смятаха за най-оспорваните от идването на Ердоган на власт през 2003 година и отбелязаха преминаването от действащата парламентарна система към искания от Ердоган "хиперпрезидентски" режим.
 
След победата на Ердоган турската лира, която беше изгубила около 20 процента от стойността си спрямо долара тази година, си върна близо 2 на сто.
 
Ердоган: Демокрацията спечели 
 
Стотици хиляди симпатизанти на управляващата Партия на справедливостта и развитието се събраха снощи на митинг в Истанбул и отпразнуваха избирането му.
 
В речта си пред симпатизантите Ердоган обяви, че Турция е преминала още една проверка за демокрация, давайки пример за целия свят.
 
Турция "премина още една проверка за демокрация, давайки пример на целия свят", каза турският президент Реджеп Тайип Ердоган, след като беше обявен за победител на президентските избори, предаде ДПА.
 
“Нашата демокрация спечели, волята на народа спечели, Турция спечели", заяви Ердоган пред ликуваща тълпа от привърженици, събрали се пред централата на неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) в Анкара. "Турция направи своя избор в полза на защитата на своята демокрация, своите права и свободи, поддържането на своите реформи. Турция направи своя избор в полза на растежа, развитието, инвестициите", посочи той.
 
По думите му Турция ще "спечели много по-добро място на международната арена" и ще "подобри мира и благоденствието на всеки един от своите граждани".
 
Ердоган заяви, че Турция ще продължи да "освобождава сирийски земи", така че бежанците да могат да се върнат благополучно в Сирия, посочва Ройтерс.
 
"Хубави избори, без много проблеми"
 
Председателят на Висшата избирателна комисия на Турция Сади Гювен съобщи, че изборите са  преминали без "много големи проблеми". 
 
"Приключихме едни хубави избори, на които нямаше много големи проблеми, да ни е честито", заяви Гювен пред репортери в Анкара. 
 
Малко по-рано обаче представители на опозицията и основният му съперник Мухарем Индже казаха, че резултатите от над 90% обработени бюлетини са фалшиви, защото системата на турската изборна комисия показва, че са били преброени под половината. 
 
Републиканската народна партия (РНП), която издигна кандидатурата на Индже, предупреди Ердоган след речта му, че няма да признае загубата си и че когато истинският резултат бъде обявен, ще има балотаж на вота за държавния глава на 8 юли.
 
Думите на Индже бяха подхванати от потребители в социалните мрежи. Турски граждани се събраха и пред Върховния изборен съвет (YSK) в знак на протест. 
 
В крайна сметка обаче Индже заяви на пресконференция в понеделник сутринта, че приема резултатите от вота, въпреки че малко по-рано от партията му казаха, че е вероятно да не ги признаят.
 
"Няма значителна разлика между протоколите, достигнали до нас, и процентите, обявени от Висшата избирателна комисия. Признавам изборните резултати"
 
Ердоган взима цялата власт 
 
След референдума, проведен миналата година, държавният глава ще получи цялата изпълнителна власт и ще може да управлява чрез укази, отбелязва в. "Паризиен", цитиран от БТА. 
 
За 15-годишното си управление турският президент се наложи като най-влиятелния лидер от създаването на съвременната турска държава. Той трансформира страната чрез множество инфраструктурни проекти.
 
Противниците му обаче го обвиняват в авторитарни стремежи - особено след опита за преврат през 2016 г., последван от масирани чистки, засегнали журналисти и опозиционни лидери и предизвикали притеснения в Европа, отбелязва в. "Паризиен".
 
Какво следва? 
 
Критиците на Ердоган нарекоха вчерашните избори свой последен шанс да попречат на Турция да се превърне в авторитарна държава, подчертава в. "Ню Йорк таймс". 
 
Победата на турския лидер може да има тежки последствия за сътрудничеството с НАТО, сигурността в Ирак и Сирия и контрола на имиграционните потоци към Европа.
 
Турция продължи сътрудничеството със западните си партньори по отношение на борбата с тероризма, но Ердоган подложи на изпитание НАТО, като се сближи с руския президент Владимир Путин, купи руска ракетна система и планира да повери на Русия строежа на ядрен реактор в Турция, припомня вестникът.
 
Също като в други страни, където силни лидери спечелиха на избори, мнозина турски гласоподаватели изглежда са приели аргументите на Ердоган, че мощната централизирана власт е от жизненоважно значение за изграждането на силна държава и защитата срещу терористичната заплаха, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #23

    и сега ... пАбедителят #ЭрдоганВаш трябва да си намери един послушен гном (като мЭдведеф в рУсиъ), с който да се сменят на власт още ... 6 мандата... И ще му се получи и на него ... Анадолската джамахирия - лика прилика със Сибирската джамахирия.

  2. Преслав
    #22
  3. Kiril Kovatchev
    #20

    Също както навремето Сталин и Хитлер са се обичали много преди да се сбият, така за сега Путин и Ердоган много се обичат. Общото за всички тези хубавци е че мразят неистово западната демокрация. Само да напомня на българските путинофили, че с всичките си недостатъци България е част от западната демокрация.

  4. Bлaдo
    #19

    #EрдоганьВаш ... може би затова и пУтлер не гледа мача - литнал е до Стамбул лично да пАздрави новия-стар султань... :-)))

  5. Ощавен маркиз
    #18
  6. Преслав
    #17

    И аз гледам мача, малко си се подкарал и трудно ти се чете.

  7. Ощавен маркиз
    #16
  8. Преслав
    #15
  9. Ощавен маркиз
    #14

    Газещият нормалните републиканско-демократични устои на съвременна Турция "хипер-президентски" режим на Ердоган ОПРЕДЕЛЕНО налива /отдавна, а и след тези изборе/ масло в огиня на имперския Путлеризъм. Ставаме "неми" свидетели на опасно и "необяснимо" сближаване на две многовековно противостоящи си империи. И двамата илекторални фюрери /и "месии на нов глобален ред, с риформи според техните разбирания и свръх-идеи"/ печелят гласовете на "влюбените в единството и справедливостта свои народи" Факт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.