Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ердоган влиза с по-силни позиции в балотажa. Tретият кандидат постави условие да подкрепи опозицията

Управляващите се представиха по-добре и на парламентарните избори

15 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Новият президент на Турция ще бъде избран на балотаж, след като нито един от двамата основни претенденти не успя да спечели над 50 процента от подадените гласове.

Балотажът ще се проведе след две седмици.

След преброяването на 100 процента от бюлетините става ясно, че за настоящия президент Реджеп Тайип Ердоган са гласували 49.51 на сто от избирателите, за лидера на опозицията Кемал Кълъчдароглу – 44.88 на сто, а за кандидата на Алианса АТА Синан Оган – 5.17 на сто от гласоподавателите.

За Мухарем Индже, който преди дни обяви, че се отказва от кандидатурата си за президентските избори, са гласували 0.44 на сто от избирателите.

Избирателната активност на вчерашните избори е била 88.92 на сто, съобщиха от Висшата избирателна комисия (ВИК) на Турция. 

Ключова роля на националистическия кандидат за президент

Всички погледи сега са насочени към третия кандидат на президентските избори - Синан Оган, предстадител на Алианса "Ата", който получи 5% от вота.

Той каза, че може да подкрепи основния опозиционен кандидат Кемал Кълъчдароглу на втори кръг само ако той се съгласи да не прави отстъпки на прокюрдска партия.

Според анализатори неговата подкрепа за един от двамата кандидати на втория тур може да се окаже от ключово значение, отбелязва Ройтерс.

Кюрдските избиратели, които формират 15-20 процента от електората, имат ключова роля в изборите в Турция. Прокюрдската Демократична партия на народите не е част от основния опозиционен алианс, но е яростен противник на Ердоган след репресиите срещу членовете ѝ през последните години и обяви подкрепата си за Кълъчдароглу в президентската надпревара.

Оган е кандидат на алианса АТА, който обединява пет партии, начело с ръководената от него Партия на победата. Той беше изключен от Партията на националистическото действие, с която споделя еднакви националистически възгледи.  

Опозицията обвини Ердоган в намеса при преброяването

Кандидатът на опозицията Кемал Кълъчдароглу, който заяви, че ще победи на втория тур, призова своите привърженици да бъдат търпеливи и обвини партията на Ердоган в намеса в преброяването и съобщаването на резултатите от вота вчера.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган се представи по-добре, отколкото му предричаха социологическите анкети, и изглеждаше уверен и настъпателен, докато поздравяваше привържениците си.

Президентските избори ще решат не само кой ще ръководи страната членка на НАТО с население от 85 милиона души, но и дали Турция ще се насочи към по-светски и демократичен път. От резултата от вота зависи и как Турция ще управлява тежката икономическа криза, която понижи стандарта на живот на турците, а също и какви отношения ще поддържа Анкара с Русия, Близкия изток и Запада, отбелязва Ройтерс.

На парламентарните избори Републиканският алианс на Ердоган и неговите съюзници - Партията на националистическото действие и още няколко по-малки формации, се представи по-добре от очакваното и се движи към мнозинство.
 
Според неофициалните резултати от парламентарните избори Републиканският алианс  получава 321 депутатски места, а опозиционният Национален алианс - 213.
 
След като стана ясно, че ще има балотаж националната валута на Турция - лирата - се задържа на двумесечно дъно, а турските държавни облигации, деноминирани в долари, поевтиняха.
 
Ердоган е на власт в Турция повече от 20 години, първо като министър-председател, а след това като президент, разширявайки правомощията си още повече след неуспешния преврат през 2016 г.
 
 

Ердоган ще има предимство на втори тур

Според политическия анализатор Хакан Акбаш президентът Ердоган ще има предимство на втория тур, тъй като неговият съюз се е представил на парламентарните избори по-добре от опозиционното обединение от шест партии.

Третият кандидат за президент – Синан Оган, получи 5.3 процента от гласовете. Според анализатори неговата подкрепа за един от двамата кандидати на втория тур може да се окаже от ключово значение.

Опозицията заяви, че управляващата партия на Ердоган бави обявяването на пълните резултати от вота, а властите публикуват данните в такъв ред, че изкуствено да подсилят представянето на Ердоган.

Междувременно привържениците и на двамата кандидати празнуваха.
Хиляди гласоподаватели на Ердоган се събраха пред централата на Партията на справедливостта и развитието в Анкара, където свиреше силна музика и се развяваха национални знамена и плакати на Ердоган.

Някои танцуваха по улиците.

“Знаем, че все още не е точно празненство, но се надяваме, че скоро ще празнуваме неговата победа. Ердоган е най-добрият лидер за тази страна и ние го обичаме“, заяви 39-годишният Ялчън Йълдъръм, който притежава текстилна фабрика.

В централата на Народнорепубликанската партия на Кълъчдароглу привърженици развяваха знамена на основателя на турската република Мустафа Кемал Ататюрк и биеха барабани.

Изборът на следващия турски президент е едно от най-важните политически решения в 100-годишната история на страната и ще отекне далеч извън границите на Турция, коментира Ройтерс, цитирана от БТА.

Добра новина за Кремъл

Победа на Ердоган – един от най-важните съюзници на руския президент Владимир Путин, вероятно ще зарадва Кремъл, но ще изнерви администрацията на Байдън, както и много европейски и близкоизточни лидери, които имат трудни отношения с настоящия турски президент.

Кълъчдароглу обеща да съживи демокрацията в Турция след години на държавни репресии, да върне страната към традиционните икономически политики, да овласти държавните институции, които изгубиха автономията си при управлението на Ердоган, и да възстанови крехките връзки със Запада. Хиляди политически затворници може да бъдат освободени, ако победи опозицията.

Критици смятат, че ако Ердоган спечели отново, ще управлява още по-автократично. 

Междувременно президентът на САЩ Джо Байдън коментира изборите в Турция, като заяви, че в региона има достатъчно трудности и без да се оспорва резултатът от вота.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dora Apostolova
    #15

    Как Ердоган ( и България) фалшифицират изборите с помощта на Путинова Русия?

    Сигурна съм, че Ердоган фалшифицира изборите в своя полза с помощта на Путинова Русия. Избора в Турция е политизиран, върши се от ЦИК, която се избира от партията с парламентарно мнозинство. В Турския парламент от 20 години начело на ЦИК е Партията на Ердоган, която има парламентарно мнозинство. Двамата диктатори Ердоган и Путин са първи дружки. Сигурна съм, че ЦИК е поканила ИТ специалистите от "фабриката на троловете"

  2. Коментарът е изтрит в 11:56 на 16 май 2023 от автора.
    #14
  3. Sgt. Pepper
    #13

    Все ми е тая радва ли се Путин или не. Стига ми тая награда, че резултатът "ще изнерви администрацията на Байдън, както и много европейски и близкоизточни лидери".

  4. beyond_the_frame
    #12
    Отговор на коментар #11

    И путин на това се надява.

  5. anton nikolov
    #11

    Калъчдароглу не трябва да признава резултатите от изборите и да призове за гражданско неподчинение след следващия тур.

  6. boriana
    #10

    Сшинана Оган е скритият коз на Москва. Възпитаник на московски университет, как мислите, кому ще даде гласовете си?

  7. ABV
    #9
    Отговор на коментар #6

    К чему стадам дары свободы? Их должно резать или стричь. Наследство их из рода в роды Ярмо с гремушками да бич.

  8. anton nikolov
    #8

    В Турция има имитация на изборен процес. Има медиен монопол и такъв върху социологическите агенции от партията на Ердоган. Администрацията, съдебната власт, полицията и армията са в неговите ръце. Избирателните комисии - също. Върху опозиционните кандидати се оказва натиск и се елиминират най-опасните за статуквото - случаят с кмета на Истанбул. А я си представете, ако в Германия не беше извършена денацификация и нямаше американски войски, кой щеше да спечели едни избори там след 1945.

  9. anton nikolov
    #7
    Отговор на коментар #6

    Президентът Рузвелт : " За да има демокрация, трябва да има : 1. Свобода на словото 2. Свобода на вероизповеданията. 3. Свобода от нуждата. 4. Свобода от безработицата. Бедните , зависимите и обезврените са идеалния материал на всяка диктатура.

  10. БГаньо
    #6
    Отговор на коментар #1

    Много е просто обяснението. Много хора са лишени от сетива, с които да усещат свободата. Те просто не знаят какво е това и за какво служи. Голяма част от хората у нас са точно такива за съжаление. За тях малкото, сигурното, даденото наготово е по-важно от голямото, предизвикателното, извоюваното със собствени сили и в резултат от собствен избор. Да се живее по втория начин определено е по-трудно, но няма как човек да разбера какво повече му харесва, ако не е опитвал и от двете.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.