Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕРП-тата искат между 2 и 10% по-скъп ток от юли

13 коментара
ЕРП-тата искат между 2 и 10% по-скъп ток от юли

Трите електроразпределителни дружества ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН ще поискат повишение на цените на електроенергията между 2 и 10 процента от 1 юли, съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев в четвъртък по време на дискусия, посветена на качеството на електроснабдяването. Дружеството, което доставя ток на Западна България – ЧЕЗ, е обявило предварителни намерения за поскъпване на тарифите си с 9%. Доставчикът за Североизточна България Е.ОН се колебае между 5% и 10%, а ЕВН, които обслужват Югоизточна България, ще предложат 2-3% повишение. Окончателните заявления ще станат ясни в петък.

Становището на ДКЕВР е, че резонното поскъпване на електроенергията е с 4-5 на сто, каквито бяха и предишни заявления на Семерджиев.

Освен това от 1 юли цената на електроенергията ще бъде обвързана с показатели за качество на доставяната електроенергия. Сред тях са годишно намаляване с 3% на прекъсванията на електроенергията за планови ремонти и със 7% - на авариите. Когато обаче спирането на тока е заради природни бедствия, то няма да се отчита за сметка на дружествата.

Ако електроразпределителните предприятия (ЕРП) изпълнят тези показатели и критерии за напрежение, разглеждане на клиентски жалби и др., при определянето на цените им от юли 2011 г. направените инвестиции ще им бъдат признати като разходи и ще бъдат включени в цената на тока за следващия период, обясни Семерджиев. Ако не са ги изпълнили, разходите им няма да бъдат признавани. Това означава, че ако са покривали и преизпълнили изискванията за качество, те ще получат по-високи цени на тока. И обратно – ако не са – по-ниски.

Само половината спирания на тока по вина на доставчиците

ЕРП-тата обаче повдигнаха въпроса с вината при прекъсванията на тока и на другите фирми по веригата от производство, пренос, разпределение и снабдяване, както и заради ремонти на фирми за комунални услуги и строежи.

По данни на Е.ОН само половината от аварийните спирания на тока са по вина на дружеството, около 37-38 на сто са по вина на климатичните условия и човешка намеса и 7-11 на сто – на трети страни.

"В момента е неуредено законодателството с вината, която трябва да понесат строителните предприемачи при скъсани кабели, както често се случва“, коментира Атанас Дръндаров от ЧЕЗ. Той посочи като подобни проблеми и с интернет-доставчиците, топлофикационните дружества и газоразпределителните компании, които си правят ремонтните и инвестиционни програми без да се координират с ЧЕЗ.

"Останалите по веригата също трябва да носят своята отговорност, а не ДКЕВР да следи и санкционира само операторите на мрежите ниско и средно напрежение“, коментира Дръндаров. В отговор Семерджиев обеща, че контролът ще обхваща и мрежата, управлявана от дъщерното на НЕК дружество “Електроенергиен системен оператор“ (ЕСО).

Представителят на ЧЕЗ обясни, че показателен за това какво може да очакват потребителите като прекъсвания на електрозахранванията е фактът, че повече от половината съоръжения на дружеството са на над 25 години и, за да се предотвратява спирането на тока, е нужно балансирано разпределение на инвестициите за мрежата. В България средногодишно клиентите остават без ток за повече от 10 часа, докато в Чехия – за 5 часа, допълни картинката Дръндаров.

Цената на критериите

Мартин Мирчев от Е.ОН предупреди ДКЕВР, че трябва да залага постижими критерии за качеството на електродоставките, защото в противен случай те ще струват много пари, а с оглед политиката на комисията да свива инвестиционните разходи на ЕРП-ата, няма да могат да бъдат изпълнени. Колегата му от ЕВН Гочо Чемширов каза, че сегашните цели на комисията изискват достигане на най-добрите практики в ЕС, а за това България нито има човешкия ресурс, нито инвестициите, нито капацитет за производство на материалите. Според него освен това критериите трябва да са различни за трите дружества, тъй като мрежата на всяко от тях е специфична.

На регулатора бе обърнато внимание също така, че при намаляване на цените заради непостигнати критерии за качество, ЕРП-ата съвсем няма да могат да изпълнят изискванията за следващата година и ще са доведени до невъзможност да си изпълняват ангажиментите по лицензия.

Членът на ДКЕВР Пламен Денчев обаче декларира, че критериите за качество ще са постижими, а председателят допълни, че ако не се изпълняват, ще е заради лошия мениджмънт и, който не може да управлява мрежата, ще му бъде отнета лицензията.

В рамките на дискусията бе повдигнат въпросът и с отговорностите по поддръжката на вътрешната електроинсталация в сградите, която е грижа на собствениците. Практиката е всеки сам да си преоразмерява вътрешната мрежа, без да уведоми доставчика си за това и да съгласува действията си с капацитета на захранването. При това положение масово гърмят табла. Трябва да се въведе механизъм, при който преустройството на вътрешната инсталация да става само с одобрението на снабдителя, смятат експертите.

Изисквания и за топлинната енергия

Регионалният мениджър на ЕВН за България Йорг Золфелнер поиска от ДКЕВР да разработи и методика за определяне на качеството на топлофикационните услуги и обвързването им с цените, тъй като в момента много от потребителите имат сериозни проблеми със затоплянето на водата и уредите. Според него трябва да се помисли за отговорността на собствениците върху стопанисването на вътрешната топлинна инсталация, която е притежание на етажната собственост.

Шефът на Националната електрическа компания Красимир Първанов пък заяви, че дружеството му ще настоява при новия период за цените на тока ДКЕВР да остави само една цена за електроенергията, добивана от топлофикациите по комбиниран начин, което ще остави на пазара само ефективните дружества, вместо чрез цените за потребителите да се наливат пари в дружества, които изхвърлят топлинната енергия във въздуха, само за да произвеждат ток заради скъпата цена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Герш
    #14

    Лакомията на ЕРП-та ни е вече известна.Те са много добри в "обосновката" на исканията си. За съжаление, лакомията на служителите в ДКЕВР изглежда не е по-малка. Всеки път, когато електро картелът поиска увеличение на цената на тока, го получава. Ето тази сметка я плащаме ние, а тя расте ли расте. Е стига толкова. На колко от нас ни се повишиха доходите с 21 % за последните 2 години? Моите, със сигурност не са, а даже намаляха. Затова съм против исканото увеличение на цената. Да живее България!!!

  2. Пъдар
    #13

    -А не искат ли не майка им шурките? Как се плащат тези сметки бе?! Може ли да работиш половин месец за да си платиш сметка за тока.!!! Ами данъците! Ами парното! Ами лекарства! Ами хляб! Ами сол..Мамка ви и крадливите руски подлоги! И партенките искате да ни смъкнете. Тия са наглясали до дупка! Национализация на РВП, ликвидиране на посредниците кръвопийци, съд и затвор за царя Съютанишев и Доган дето ни ги навлякоха. Стига лъжи и менти, бре! Бес милост и без снизхождение!

  3. М.Н.
    #12

    доставяше директно производителя? Защо но ги набутаха тези електроразпределители? Какво толкова разпределят и по какъв начин уж подобряват качеството на услугата? Някой да усеща, че му "подобряват" услугата, освен, че непрекъснато ИСКАТ ЛИ ИСКАТ ОЩЕ И ОЩЕ по-високи цени! Майната им на "подобрителите" на услугата!

  4. ЗАК
    #10

    Каква е конкуренцията между предприятията след като само едно предприятие обслужва даден район?Монополистите налагат своите цени.

  5. Ха-ха
    #9

    Леко с тия призиви, че както писа вчера зам. министъра на вътрешните болести - IP-то е като пръстовите отпечатъци и ДНК пробата! Да не ти пратят нощеска некои маскирани като спец полицай служители на ипон и тебе да те дават по телевизията, като заловен талибан терорист! ХАХА

  6. самурай
    #8

    Новата политика или иначе казано реформи, е само вдигане на цени до последна капка кръв от обикновените хора. Само да не стане накрая като в Гърция?Обща стачка до падане на правителство.

  7. яс
    #7

    Тия хора държат да бъдат нещо като чиновници на заплата, с гарантиран приход, така че де има за инвестиции, да има за джобчето и да няма риск. Ама при това положение 500 евро за джобчето на шефа и 500 лева за джобчетата на работниците е достатъчно. И няма нужда от повишаване на цената. Иначе какво е това, били невиновни даже и когато спирането на тока е в резултат на външна човешка намеса - потребителите ли трябва да им пазят мрежата от циганите? По същата логика, ако някой открадне нещо в супера, собственикът трябва да си го прихване от следващия клиент, щото липсата не е причинена от него, а от външна намеса.

  8. boby1945
    #6

    мурафети в Чехия и Австрия....

  9. ала бала
    #5

    какво е това поскъпване на всеки 6 месеца. В коя нормална държава пладнешки хайдути като ЧЕЗ и сие ще бъдат оставени да си разиграват коня на гърба на хората ? Крайно време е тия мошеници да бъдат разследвани и поставени там където им е мястото. Само че това няма да стане докато си плащат рушветите на поредните управляващи. Най-малко от смешната и корумпирана Комисия по регулиране.

  10. наивник
    #4

    В условията на криза и намаление на заплатите с 20% е редно правителството (чрез регулаторния орган) да поиска и да наложи намаление на цената на тока! Приказките за подобряване качеството на услугата са откровена лъжа и демагогия. Електроразпределителните дружества поеха когато се доставяше 220 в ток 24 часа на ден 365 дни в годината и се отчиташе всеки месец . Всяка промяна, като отчитане на тримесечие е влошаване на качеството за което се полагат санкции. За нормалното изпълнение на задължението не се полага допълнително възнаграждение над това при което започна обслужването и правителството да помни, че тях а не органа ще питаме каква е цената като дойдат избори!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.