Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС: Бизнес средата в България не е добра

Административна, образователна и пенсионна реформа буксуват, отчита Брюксел

0 коментара

Европейската комисия отправя сериозни критики към цялостната икономическата среда в България и отчита като недостатъчни реформите в секторите на администрацията, образованието и пенсионната система. Това става ясно от оценката на ЕК за Конвергентната програма за 2011 – 2014 г. и Националната програма за реформи, изготвени от страната. Препоръките и констатациите на Брюксел за всяка държава членка бяха одобрени във вторник от Съвета на икономическите и финансови министри.

Докато съкращава щатове, правителството не прави достатъчно да отстрани други тежки проблеми в работата на администрацията, пише в документа за България, цитиран от в. “Сега“. Като такива се изтъкват липсата на стабилност в администрацията, наличието на политически зависимости на чиновниците, отсъствието на мерки за повишаване на знанията и уменията им.

Не е достатъчно ефективна и борбата с корупцията в средите на регулаторните органи и институциите, свързани със защита на конкуренцията. Това оказва негативен ефект както върху общото икономическо и социално развитие на държавата, така и върху усвояването на еврофондовете, пише в доклада.

На фона на неефективна съдебна система важни контролни органи са с недостатъчен капацитет и не успяват да извършват ефективен контрол. Като конкретни примери Еврокомисията сочи Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и Агенцията за обществени поръчки (АОП).

През 2009 г. АДФИ е извършила последващ контрол на едва 12% от обявените обществени поръчки, при това без да следва модел за оценка на риска, а АОП не може да проследява отправените препоръки при предварителния контрол. Вътрешните процедури, одобрявани от различните институции при обществените поръчки, затрудняват установяването на конфликт на интереси, а предвидените санкции нямат достатъчен превантивен ефект.

В тези условия българската икономика не създава най-добрата среда за инвестиране въпреки ниските данъци, счита Еврокомисията. Събираните от институциите административни такси остават високи, а разрешителните процедури са сложни. Така според доклад на Световната банка за условията за стопанска дейност положението на България се влошава и от 44-то място през 2010 г. тя пада на 51-во през 2011 г.

Рисковете за публичните финанси са "средни"

ЕС определя рисковете за публичните финанси в България като “средни“ и препоръчва на страната ни серия мерки за укрепване на финансовата стабилност и увеличаване на икономическия растеж. Освен в администрацията подобрения са необходими и в пенсионната и образователната реформа, съобщава БНР.

Близо 42 на сто от българите имат материални затруднения, което е пет пъти повече от средното за Евросъюза. Подобен процент – 40 на сто са с ниска езикова и математическа грамотност. От тази статистика следват препоръки за борба с бедността и за реформи в началното, средното и висшето образование със срок до 2012-а година.

Заплатите трябва да растат в зависимост от производителността, пенсионната реформа трябва да продължи, като за нея е отбелязано, че някои от най-важните мерки, като повишаване на възрастта, са отместени доста напред във времето и това може да застраши устойчивостта на пенсионната система.

Отбелязано е също, че условията на живот у нас са се влошили, и че безработицата е нараснала, като прогнозата е, че тя едва ли скоро ще падне до нивата отпреди кризата.

Друга констатация гласи, че достъпът до енергийния пазар у нас е възпрепятстван, конкуренцията е ограничена, ценообразуването е непрозрачно – препоръките са енергийните и газови пазари да се отворят и да бъдат създадени стимули за повишаване не енергийната ефективност.

Реформите в публичните финанси трябва да са амбициозни, за да се осигурят средства за бюджетното салдо и за съфинансиране на европроектите. Предвидимостта на бюджетното планиране трябва да се подобри, като оптимистичните сценарии за ръст на разходите могат да изложат на риск фискалната ни позиция в бъдеще.

Паралелен доклад: Хаос в икономическата политика

Докато България изнася все повече стоки навън, търсенето на вътрешния пазар става все по-слабо, се казва в друг доклад – на Виенския институт за международни икономически изследвания, цитиран във вторник от Дойче веле. Според австрийските експерти икономическата политика на България е доста хаотична.

България изнася все повече стоки за традиционните си партньори като Германия, Гърция, Белгия и Румъния. Но българската продукция върви успешно и на други, многообещаващи пазари: Турция, Русия и Китай. Вярно, че етикетът “made in Bulgaria“ обикновено обозначава не особено доходния износ на суровини и горива, през последната година обаче расте и процентът на стоките с добавена стойност, които носят и повече пари.

Въпреки тези чудесни новини, над българската икономика все още тегнат и мрачни заплахи, предупреждава анализът на Виенския институт. През първото тримесечие на 2011 г. реалното частно потребление е спаднало с 10 % спрямо предкризисното първо тримесечие на 2008 година. Фиксираните инвестиции, които уж са задължителни, също намаляват. Всичко това води до по-нисък ръст от очакваното. До първи април тази година БВП е нараснал само с 1.5 %.

Виенските експерти предупреждават, че слабото вътрешно търсене е един от главните проблеми на България. В доклада се казва: "Икономическата политика през последните повече от две години беше изключително трескава и не подкрепяше икономическата активност, комбинирайки липса на ясна насока в политиката с драстични съкращения на обществените инвестиции и несполучливи данъчни мерки." Само през първото тримесечие на 2011 година общите суми от бюджета за обществени инвестиции са намалели наполовина в сравнение с предходната година, бият тревога наблюдателите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.