Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС: България отправя лош сигнал за борбата с корупцията

10 коментара
ЕС: България отправя лош сигнал за борбата с корупцията

Посланиците на страните от ЕС разкритикуваха в понеделник отхвърлянето на новия антикорупционен закон в парламента.

"Това, че предложеният от правителството първоначален текст (на законопроекта) беше отхвърлен без по-нататъшно парламентарно обсъждане, е негативен сигнал в рамките на борбата срещу корупцията. Ефективната борба срещу корупцията е решаващ елемент от върховенството на закона", се казва в отвореното писмо на европейските дипломати.

Те напомнят, че Европейската комисия поставя борбата срещу корупцията по върховете на властта на водещо място в дневния ред в своите последователни доклади за България.

"Тези доклади са одобрени от нашите правителства и от поредица правителства на Република България. Надяваме се, че отхвърлилите проектозакона политическите партии (включително онези, които не гласуваха) ще представят възможно най-скоро нови идеи за справяне с този проблем, като по този начин покажат, че неуспехът в това гласуване не означава, че народните представители омаловажават борбата с корупцията на всяко едно ниво", обявяват посланиците.

Писмото е подписано от посланиците на Холандия, Франция, Германия, Великобритания, Австрия, Белгия, Ирландия, Полша, Дания, Финландия, Италия, Кипър, Испания, Люксембург, както и от тези на Норвегия и Швейцария.

Подготвеният от екипа на веципремиера Меглена Кунева законопроектът за предотвратяване на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности, е част от приетата през април тази година антикорупционна стратегия. Той включва създаването на нова структура за борба с корупцията, която да замени три действащи в момента звена ( БОРКОР, Комисията за конфликт на интереси и звеното в Сметната палата, което отговаря за имуществените декларации на заемащите висши длъжности), които обаче са неефективни. При гласуването в пленарна зала проектът пропадна, тъй като бе подкрепен единствено от ГЕРБ и Реформаторския блок, БСП бяха "против", а останалите политически сили - ДПС, АБВ, Патриотичният фронт, "Атака" и БДЦ (с изключение на двама народни представители) се въздържаха.

Законът предвиждаше разширяването на кръга на лицата, длъжни да декларират имущество и конфликт на интереси, а освен това сезиране на новото звено чрез анонимни сигнали и публикации в медиите. Патриотите обявиха, че не са гласували "за" закона именно заради последния текст, въпреки че той можеше да бъде коригиран преди второто четене.

БСП и АБВ се обявиха против целия закон, заявявайки, че няма нужда от създаване на специални органи за борба с корупцията, а от засилване на капацитета на съществуващите.

ДПС не бяха съгласни с това шефът на антикорупционното бюро да се предлага от премиера. "Атака" обяви, че не можело точно Меглена Кунева да предлага закон за борба с корупцията.

Отхвърлянето на закона на първо четене предизвика и мини криза в управляващата коалиция. Реформаторският блок обяви, че заради това гласуване вече не вижда особен смисъл да стои в управлението. Вицепремиерът Меглена Кунева окачестви отхвърлянето на проекта като "историческо петно" за 43-ото Народно събрание.

Премиерът Бойко Борисов обаче я успокои за бъдещето на закона. Той гарантира, че до 3 месеца проектът ще бъде внесен отново в парламента и ще бъде приет. Борисов каза, че анонимните сигнали най-вероятно ще отпаднат, а вместо тях ще бъдат въведени "защитени сигнали".

Меглена Кунева допълни, че ще внесе проекта на 3 декември и обеща да вътре да залегнат мерки за борба и срещу корпоративната корупция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #10

    Разбира се Законът трябва да обхване началниците във всички власти!Централна, местна /ах тези кметове и главни архитекти/ и съдебната-всички прокурори и съдии. Не на последно място всички депутати в законодателната власт! Бъка от комфликти на интереси и финансови/материални "придобивки"!

  2. Nikola Nikolov
    #9

    Вече съвсем закономерно можем да причислим седефчов-Гоце и бандата му, оглавявана от Пикаещия във фонтани, към групата на мургавите ни "братя"!Посланиците на белите европейски страни реагират на това, че БЪЛГАРИЯ/???!!!/ ОТПРАВЯ ЛОШ СИГНАЛ!Също както определят БЪЛГАРИЯ, като държава на крадците и просяците, благодарение на "подвизите" на "братята" роми из цяла Европа!Логиката води именно до отъждествяване на бандитите в абв...гз, с ромските орди...

  3. анита хегерланд
    #8

    Според ООН и нейната конвенция срещу корупцията, когато тя влезе в сила, ще се възстановят милиардите долари, прехвърлени от корумпирани лица към чуждестранни банкови сметки. Държавите да поемат "законосъобразно задължение" да обявят за криминални всички корупционни практики, да подпомогнат националните институции, които се борят с тях и да гарантират съдебно преследване на нарушителите и защита на свидетелите по подобни дела. Смята се, че няма достатъчно строг контрол върху партийното финансиране

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Кунева: Законът за корупцията е за 10 000 души, от които зависи цяла България- Това са хора с голяма власт. Няма да има междусъседски войни. Изкуствено е да се твърди, че ще караме хората да доносничат. При Оруел се говори за репресия на властта върху хората, а в случая става дума за контрол на хората върху властта", обясни Кунева." Не мога да повярвам ,че ОБИКНОВЕННИ ГРАЖДАНИ ,които пишем тук са ПРОТИВ БОРБАТА С ГОЛЯМАТА КОРУПЦИЯ!? Или им плащат да правят сечено!?

  5. Радко Колев
    #6

    Какъвто е ефектът от работата на БОРКОР, Комисията за конфликт на интереси и Сметната палата, такъв ще е ефектът и на този закон. Никакъв. Знаят се кои са най-корумпираните, и какво от това? Първо трябва да се прочисти съдебната система от корумпираните магистрати, само че няма как да стане докато прокуратурата не се изчисти от "гнилите ябълки".

  6. И какво от това
    #5

    С тая демократично мудна съдебна с-ма не може инак. За болница дело се влачи 8г, други дела се влачат 20 години! Смъртно наказание няма, демокраДите и олигарсите притежават всичко, нямат страх ни от закон, ни от Бог, а с ЕС те правят бизнес, ръкуват се и се прегръщат!

  7. В и К
    #4

    Половината избиратели на последните и предпоследните парламентарни избори казваха с гласовете си "и едните и другите сте маскари, м@йната ви, няма да избирам, управлявайте както си щете". Какво да правят при това положение избраните с подобно срамно малцинство, ако не да управляват както си искат?

  8. ivancho ivanov
    #3

    Мони(1) и аз не искаме, но фактът си е факт - управлява ни червената върхушка заедно с ДПС и други поставени на финасовата пирамида, а у нас в момента парите управляват душите. За да стане закон даден текст трябва да
    мине през съответната парламентарна комисия и през две гласувания - каква беше пречката за БСП, ДПС, АБВ и останалите с нечиста съвест, да гласуват за проекто-закона на първото четене и настоят за поправките на второто четене? Нар. представители, които гласуваха против, както и сладко

  9. Доналд Дък
    #2

    Корупцията е дрехата на седефчовци, миховци , сидеровци и догановци за нейното запазване, тези другарчета ще бъдат винаги и докрай при единствения си роден шивач ДС. Тя е истинксият господар на нашия народ. ЕС не трябва да дава само сигнали, но трябва и да наказва за Корупция.

  10. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Къде са 108-те дупки, че трябва да се прочистят!? Комунистическо-националистическата пасмина, начело с ДС натрупвачите на капитал за наша сметка, си харесват България да е бананова република! Не искам мутри и белите якички станали олигарси с далавери, да определят бъдещето на поколенията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.