Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС да приеме свой закон "Магнитски“

43 коментара
Сергей Магнитски

Британският вестник "Файненшъл таймс“ призова Европейския съюз да приеме свой закон "Магнитски“ по примера на Съединените щати, които забраниха влизането в страната и замразиха активите на руските служители, заподозряни в смъртта на юриста Сергей Магнитски. В отговор руският парламент прие контразакон, на практика забраняващ осиновяването в САЩ на руски деца.

Отговорът на Москва на закона "Магнитски“, забраняващ влизането в САЩ на руските чиновници, обвинени за нарушаване на човешките права, изглежда отвратителен дори от гледна точка на днешните руски стандарти, пише "Файненшъл таймс“ в редакционен коментар в първия си за новата година брой. Миналата седмица, припомня вестникът, президентът Владимир Путин подписа закон, който забранява на граждани на САЩ да осиновяват деца от Русия. По същество този закон превърна хиляди от най-уязвимите граждани на Русия, живеещи в ужасните условия на приютите за сираци, в заложници на руско-американките отношения.

Явно Кремъл се надява по този начин да убеди останалите страни да не следват примера на САЩ. Но те не бива да се поддават. Реакцията на Москва показва доколко тези мерки са попаднали в целта. Много руски чиновници имат имущество и активи на Запад, често пътуват там, там учат децата им. По този начин забраната за издаване на визи и замразяването на активите на онези, за които има достатъчно сериозни основания за наказателно преследване, са доста ефективни.

Делото Магнитски е въпиюща, добре документирана демонстрация на тъмната страна на путинизма. Чиновници от данъчните власти използваха компаниите на инвестиционен фонд, на чийто основател по загадъчен начин бе наложена забрана да влиза в Русия, като инструмент, с който да бъдат откраднати от държавата 230 млн. долара. Когато фондът установява аферата и представя доказателства, властите не преследват участниците в нея. Вместо това те арестуват разследващия случая юрист Сергей Магнитски и го обвиняват в организиране на измама. В затвора му е отказана медицинска помощ за сериозно заболяване на стомаха и вероятно той е пребит до смърт.

Дори сега, когато това дело предизвика осъдителни реакции в цял свят, Русия отказва да реагира. Вместо това бе започнат абсурден посмъртен процес срещу Магнитски с обвинение за укриване на данъци. Нежеланието на Москва да накаже реалните заподозряни в най-добрия случай говори за чувство на непълноценност. В най-лошия това е свидетелство, че те имат високопоставени покровители.

Русия отговаря, че законът "Магнитски“ е антируски. Всъщност, той е насочен срещу конкретни чиновници, обвинявани в разхищение на руски бюджетни средства. САЩ са обвинявани още, че обявяват за виновни хора без съд и следствие. Но всяка страна има право да отказва влизане на отделни хора дори при отсъствието на съдебни решения.

За да има максимален ефект законът "Магнитски“, Европа трябва да последва примера на САЩ. Някои парламенти, включително британският, холандският и шведският, изискаха от своите правителства да предприемат аналогични мерки. Визовата забрана, въведена от която и да е страна от Шенгенското пространство, може да лиши руските чиновници от възможността да посещават 25 държави в Европа.

Най-ефективна би била забраната за издаване на визи и замразяване на активите им по цялата територия на ЕС. Тази мярка може да се осъществи сравнително лесно при наличието на достатъчно политическа воля - с решение на съвета на министрите на ЕС, както това бе направено спрямо белоруските чиновници. Кремъл твърди, че икономическите проблеми на Европа свидетелстват за провала на нейната система за управление и на ценностите ѝ. Но дори сега, когато Европа се бори с кризата, ЕС е длъжен да докаже, че подобни твърдения не съответстват на действителността и да покаже, че съюзът както и зосега е готов да защитава и прилага основополагащите си ценности, се казва в заключение на редакционния коментар на "Файненшъл таймс“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #43

    Определението "Империя на злото" е детинщина. Обида за тези, за които е предназначено. Измислете нещо по-истинско, но не можете, защото греховете на империите са уравновесени. Остава само злобата като фактор с кратковременно действие.

  2. Анонимен
    #42

    и това го казва журналист, на държава, която дава "политическо" убежище на престъпник. Да де - престъпника е дал мнооого пари където трябва. А твърде вероятно същия да е подшушнал тази идея не журналистс.

  3. Анонимен
    #41

    До 37: Работата не е в лидерите. Просто има криза на системата, а ресурсите не позволяват по-мащабни действия. Китай,в близките 10-15 г ще има 15 самолетоносача в Тихокенаския Район. САЩ не са вече в състояние , да се намесват на всякъде и ще стремят да съсредоточват усилията си само във най-важни райони. След яистовата революция Близкият Изток и Източна европа не са вече техни приоритети.

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #40
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #39
  6. Анонимен
    #38

    Някой тука по друг повод подхвърли за друг,че живеел във времето на студената война.

  7. Анонимен
    #37

    Русия на Путин продължава да бъде империя на злото. Само че сега светът няма лидери като Рейгън и Тачър, които да имат волята и силата да го заявят ясно и високо.Не само злощастните руснаци,но и целият свят ще плати кървав данък заради тази безпринципност и безволие. Костадинка Терзийска

  8. Анонимен
    #36

    Ами,ако вземат и в ЕС да прокарат тоя закон?Айде,чак в ЕС,но поне във Великобритания?Да видим тогава какво става.А това не е лошо за руснаците,понеже по тоя начин ги пришпорва да се оправят по-бързо в реформите,които са предприели от подписите в Малта и насам,даже и по-рано от тия подписи,понеже реформите почнаха с перестойка,нали така?

  9. Анонимен
    #35

    Иди виж как съвсем неспокойно и ентусиазирано приемат всичко от Финляндия.Така обаче не се случва на БГ и Полша.
    Настъпление имаше през войната да,но стеснявайки фронта към реката Одер вече биват стоварвани по же-пе гарите на големите градове,паднали под съветския ботуш де що има цялата можт на Червената армия от всякъде!Но...германската армия беше вече сразена по Ардените.Има една книга за падането на Берлин.От американец,или англичанин е писана.Някога е писана,когато не така лесно се преправяха

  10. Анонимен
    #34

    33 "добре,че отвориха навреме Втория фронт,иначе Москва през крив макарон щеше да гледа Източна Европа."
    прегледай кога е отворен втория фронт. "Май" руснаците до тогава са минали в настъпление, като са поразбили някоя друга армия на Германия. "Навреме" е отворен за да не гледа Франция комунистическа Франция през Ламанша.
    "Щом стане дума за немецкая машина ..." кой говори и за машини? Съвсем спокойно и болезнено могат да проверяват съдържанието на нитрати във вносните плодове и зеленчуци, съдържанието

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.