Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС дава 40 млн. евро за саниране на панелките

7 коментара
ЕС дава 40 млн. евро за саниране на панелките

За санирането на панелните блокове у нас от кохезионния и структурните фондове на Европейския съюз са предвидени 40 млн. евро. Това стана ясно на конференция на тема "Общините в България - европейската перспектива", която се проведе в сряда.

Тези средства ще могат да бъдат усвоени чрез изготвянето и одобрението на проекти за жилищната политика в рамките на оперативната програма "Регионално развитие" за периода 2007-2013 година.

Тя включва четири приоритета – устойчиво развитие на градовете и туризма, както и сътрудничеството между регионите и подобряване на инфрасруктурата.

По думите на зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Искра Михайлова освен подобряване фасадите на сградите, санирането ще включва и ремонт на всички вътрешни инсталации - за газ, парно, вода, интернет.

Тя не пожела да уточни колко сгради могат да бъдат ремонтирани с тези пари. Трудно е да се каже, защото не може да се прецени колко ще струва санирането на един блок. Цената зависи както от големината на обекта, така и от състоянието на самата сграда, коментира Михайлова.

Според нея, предвидената сума не е достатъчна. Тя обясни, че средствата за санирането на панелките са толкова малко, защото европейските експерти очакват да има проблеми при кандидатстването за финансиране на проекти. Парите ще бъдат предостатъчно, ако санираме само панелните сгради, собственост на общините, допълни тя.

Зам.-министърът обясни, че проблем може да възникне заради собствеността на блоковете.

У нас повечето от панелките са частна собственост. За да кандидатстват за пари от фондовете на ЕС, обаче собствениците на апартаментите в един блок трябва да се сдружат, за да регистрират фирма.

Освен това собствениците ще трябва сами да поемат съфинансирането на проектите, като за момента договореният процент с Европейската комисия е между 15-20 на сто от стойността на проекта. Михайлова допълни, че държавата ще плати тези средства през следващите три години, но само за общините.

За ремонт на улици и изграждането на съоръжения, които намаляват вредите от евентуални природни бедствия ще бъдат отделени 200 млн. евро. Въпреки че повечето общини посочват обновяването на пътната и улична мрежа като основен проблем, който трябва да се реши, Михайлова подчерта, че не е възможно цялата сума да отиде за ремонт на пътищата в градовете.

ЕС няма да позволи с парите да се ремонтират само улици, защото се търси балансирано развитие на цялата градска среда, отбеляза Михайлова.

Междувременно данни от проучване на Естат сред 50 общини сочат, че 76 на сто от кметовете смятат да финансират инфраструктурни проекти с пари от ЕС, а 53 на сто планират да сторят това с безлихвени кредити от държавния бюджет, които след това ще бъдат възстановени по европейските програми.

Състоянието на пътищата е лошо в почти всички общини, а след него като ифраструктурни проблеми се нареждат водоснабдяването и канализацията, както и изграждането на сметища и депа за събиране на битови отпадъци.

Повечето общини разбират същността на децентрализацията, като близо 40% от анкетираните отговарят, че реформата е едва в началото. Същевременно повечето общинари получават необходимата им информация от сдружението на общините (55%), от медиите (52%) и интернет (33%).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. aнонимен
    #8

    с тези пари могат да се построят няколко хотела в центъра на София,особено около НДК- Софиянски и Надка Михайлова ще споделят опит!

  2. веси
    #6

    ами те били ли са в крайните квартали на София?

  3. stef4o
    #5

    Po prinzip panelnite konstruktzii imat sravnitelno kratka produljitelnost na jivot - 35-40 godini (vreme, sled koeto metalnite sglobki mejdu panelite zapo4vat po4ti sas sigurnost da "sdavat bagaja").Poradi osobennite uslovia, v koito sa stroeni i upotrebiavani v BG (kratki srokove, ikonomii ot materiali, neobu4ena stroitelna rabotna ruka, ... kakto i PULNA lipsa na kakvato i da e poddrujka), goliama 4ast ot "panelkite" u nas zapo4vat da stavat negodni za upotreba daje predi izti4aneto na "sroka na

  4. вълчо
    #4

    могат да се купят 40 бугати-та. За справки се обръщайте към румен гайтански.

  5. мгг
    #3

    нали знаете,че докато се санират блоковете, хората от тях трябва да живеят някъде...за това предвидени ли са пари?

  6. iris
    #2

    kato znam kak mogat da se organizirat bulgarite vuv firma i da vzemat edinno rechenie,iasno e kolko bloka chte se sanirt;Za da stane necht makar i minimalno triabva da iama zadulgitelen element

  7. ЕС
    #1

    това не важи само за панелки ..... а за общите части жилищните сгради ....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.