Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС дава на България 2 години отсрочка за отказ от руски петрол (обновена)

Брюксел е подготвил и компромис за Унгария

31 коментара
ЕС дава на България 2 години отсрочка за отказ от руски петрол (обновена)


България ще получи преходен период за отказ от руски петрол до юни или декември 2024 г. Новината става ясна от нов проект на ЕК относно налагането на петролното ембарго, разпространен от Bloomberg.

До момента изключения бяха извоювани от Чехия - до юни 2024 г., и от Словакия - до края на същата година.

Още в началото на май вицепремиерът Асен Василев посочи, че, ако България не получи дерогация за руския петрол, няма да подкрепи новия пакет санкции срещу Русия. 

Тогава той коментира, че чисто технологично "Лукойл“ може да започне да работи с различен от руския петрол на практика веднага, но това крие рискове от обгазяване и проблеми за околната среда.

На 13 май Василев, съобщи, че има уверения от Еврокомисията, че ще бъде взето предвид нашето искане да бъдем включени в списъка със страните, на които ще бъде дадена отсрочка във връзка с ембарго върху вноса на руски петрол.

Какво предвижда още проектът?

Според новия проект на ЕК, предоставен на Bloomberg, останалите държави от ЕС се предвижда постепенно да преустановят вноса на петрол след 6 месеца и петролни продукти след 8 месеца, казват източниците на Bloomberg.

Любопитен детайл е, че нефтопроводът "Дружба", по който Унгария получава суровини, ще бъде освободен от санкции. Bloomberg коментира, че това е опит на ЕК да удовлетвори възраженията на Унгария и да постигне споразумение за буксуващия пакет от нови санкции, който ще бъде насочен към Москва заради войната в Украйна.

Европейската комисия също така предлага ограничаване на реекспорта на руски тръбопроводен петрол към други държави-членки или трети страни. Друга промяна, залегнала в проекта, е че се готви забрана за внос на руски петрол по море.

Нефтопроводът "Дружба" е основен източник на петрол за Унгария. Наскоро дори премиерът на страната Виктор Орбан посочи, че страната му отказва да бъдат наложени санкции за вноса на руски петрол, защото не може да гарантира енергийната си сигурност. Орбан дори сравни проекта за петролно ембарго на ЕС с "атомна бомба" миналата седмица.

Посланиците на ЕС трябва да се срещнат в неделя, за да обсъдят преразгледания пакет. Някои държави-членки настояват за постигане на споразумение преди лидерите на ЕС да се срещнат в Брюксел в понеделник, за да обсъдят войната в Украйна.

Първи реакции

Новината от Брюксел първи коментира в неделя министърът на иновациите Даниел Лорер.

"Зарадвах се на тази новина, доколкото показва, че твърдата позиция на България в защита на европейските правила,показва страната ни като стабилен партньор и нашите нужди са разбрани от ЕК, която подготвя пакет с изключения, в който са включени държави като България, които се нуждаят от време за такива санкции", каза той пред БНР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #31

    Какъв е този мощен съюз, в който руската авторитарна проститутка Орбан може да спъва всяко решение и в който най-силната икономика Германия се е оплела като пиле в кълчища с газа на масив убиец?

  2. ABV
    #30
    Отговор на коментар #26

    На ЕС му трябват членки Великобритании и Джонсановци и по-малко франции, германии, микроновци, мекелци, шолци!

  3. ABV
    #29
    Отговор на коментар #28

    Ами защо не се радваш, нали в сАвеЦкия сАюз беше мноооооооого хубаво? Ако ЕС е като сесресето значи сме на пак сме на хубаво място!

  4. Pesho776
    #28

    Каква гордост, някой ни ДАВА нещо, на което имаме право като суверенна държава. Някой ни РАЗРешава. Нов съветски съюз си имаме. Нов батко, в случая миризлива стара госпожа.

  5. Jack Daniels
    #27

    Аз си мисля че това ще се окаже поредната миризлива партенка.

  6. anton nikolov
    #26

    ЕС в този си вид за сетен път се показва като тромава, архаична и неспособна за адекватни решения структура. Ако продължава вьсъщия дух ЕС ще изгуби лидерските си позиции в световен мащаб. Без ясни политически цели и ценности,които да защитава, съюзът ще се превърне в аморфна маса от държави и ще заприлича на богата но немощна старица

  7. ABV
    #25

    абсолютно ненужно отлагане за България. мерзавецът и подлецът асен василев доказа, че е същиябоклук като шефа си!

  8. Практик от София
    #24

    В началото на май Европейската комисия предложи да наложи ембарго на руския петрол, като беше планирано до 9 май да се приеме новия пакет от санкции. Ала това не се случи поради вътрешни разногласия. Унгария блокира приемането на пакета за няколко седмици и с това за кой ли път укрепи унгаро-московитската "дружба".

    Нефтопроводът "Дружба" е построен през 60-те години на миналия век. Простира се от Самара до беларуския Мозир, където се разделя на два клона - северен и южен. Първият преминава през

  9. Филка Русофилка
    #23

    Добре, бе старши, оЛа̀бвам. Аз си мислех, че всеки ще се "гордее" с фактите, ама май не било така. Навикнахме на Путлеристка пропаганда и на фактите не щем да вярваме. :)

  10. ефрейтора
    #22
    Отговор на коментар #20

    Филке , шофираш , пиеш по две кафета , пушиш...и малко се възгордяваш . оЛаби...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.