Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС финализира решение за прогресивно спиране на покупките на петрол от Русия

18 коментара
ЕС финализира решение за прогресивно спиране на покупките на петрол от Русия

Европейският съюз финализира решение за прогресивно спиране на покупките на петрол и петролни продукти от Русия, за да я накаже за нейната война в Украйна. ЕС ще обяви идната седмица график и нови мерки, заявиха няколко европейски източници, предаде Франс прес.

"Има политическа воля да бъде преустановено купуването на петрол от Русия и ние ще имаме следващата седмица мерки и решение относно прогресивно изтегляне", заяви европейски представител.

Европейската комисия се очаква да постави на масата на преговорите предложение за ембарго с преходен период до края на годината, заяви друг европейски дипломат.

Решението не е лесно за прилагане заради две трудности - две страни - Унгария и Словакия, зависят от руски петролопроводи. Те нямат излаз на море, нито пристанища и не са свързани с никакъв европейски петролопровод. Трябва да се построят инфраструктури или да се намерят алтернативи.

Освен това европейските решения не трябва да доведат до глобален скок в цените на петрола, което ще е контрапродуктивно.

ЕК е водила през уикенда дискусии със страните членки, които са най-засегнати от подобна мярка, както и със САЩ, с Международната агенция за енергия, за да финализира предложението си пред 27-те.

Въвеждането на ембарго върху руския петрол трябва да бъде одобрено от всички страни членки.

Утре по време на среща на министрите на енергетиката на страните членки в Брюксел е предвидена първа дискусия по въпроса, но не се очаква никакво решение, защото ЕК все още не е представила предложенията си за нови санкции срещу Русия. Шести пакет от европейски мерки, подготвяни от ЕК, ще вземат на прицел петролния отрасъл на Русия, а руската банка "Сбербанк", която представлява 37 процента от пазара, ще бъде изключена от системата Суифт, казват дипломатически източници.

Русия изнася две трети от петрола си в ЕС. През 2021 г. тя е доставила 30 процента от суровия петрол и 15 процента от петролните продукти, купувани от ЕС. За вноса на руски петрол се плаща от ЕС 80 милиарда евро, докато за природен газ ЕС плаща 20 милиарда евро, заяви в средата на април дипломат номер едно на ЕС Жозеп Борел.

Основните вносители на изкопаеми горива от Русия - газ, суров петрол, петролни продукти и въглища - са Германия, Италия, Нидерландия и Франция. Ембаргото върху въглищата бе решено на 7 април и ще влезе в сила в началото на август.

Германия e готова да подкрепи ембарго на ЕС върху вноса на петрол от Русия

Правителството на Германия обмисля идеята за забрана на вноса на руски петрол, което прави по-вероятно ембаргото на равнище Европейски съюз, предаде по-рано в неделя ДПА като се позова на източници в Брюксел.

Германия беше критикувана от Киев, както и от други членки на общността за зависимостта си от доставките на руски изкопаеми горива и за това, че не действа достатъчно бързо за въвеждане на ембарго по отношение на тях.

Причина за промяната в позицията на Германия вероятно са неотдавнашните успехи в намиране на алтернативни петролни доставчици.

По-рано тази седмица федералният заместник-канцлер и министър на икономиката и климата Роберт Хабек обяви, че Германия е намалила зависимостта си от руския петрол от 35 процента преди началото на войната в Украйна на едва 12 процента в рамките на 8 седмици.

За сметка на това обаче зависимостта от руски газ си остава голяма, въпреки че е намаляла на 35 процента от 55 процента преди началото на руската инвазия, предаде Франс прес, като се позова на доклад на германското министерство на икономиката. А зависимостта, свързана с въглищата е намаляла на 8 процента спрямо 50 процента досега.

Ако Москва спре от днес за утре доставките си на природен газ, то германските власти очакват да видят страната да изпадне в рецесия, тъй като индустрията няма да може да работи нормално, отбелязва Франс прес.

Германия увеличи силно вноса на газ от Норвегия и Нидерландия, както и на втечнен газ от други страни, но все още смята, че ще е трудно да мине без руски газ преди 2024 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #18

    Руско-украинският конфликт влияе на глобалната икономика, като засяга икономически най-много големите участници в нея: САЩ, Европа и Япония. Другите страни не участват в голям мащаб. Санкциите, отхвърлянето на руските банки от СУИФТ цели да предпази запада, да накаже Русия за хаоса, разрушението и агресията, които причинява. Смята се, че Русия няма да оцелее в съюз с Китай, Индия и Бразилия, затова санкциите са смятани за успешни.

  2. SILENCE
    #17
    Отговор на коментар #16

    Рашите се защитават от зелената сделка и сега по най-достъпния им начин - пвойна. Ако не с газ, ще борим Запада с недостиг на зърно и т. н., и т. н.. За ЕС не се грижи, а си съветвай путлеристите с балгарски паспорти, които ти плащат,МА!

  3. анита хегерланд
    #16

    ЕС си навлича огромни неприятности в бъдеще, защото търговията с петрол не е от днес и няма да свърши утре. Русия ще започне да се защитава по всякакъв начин, а ембаргото е политически ход, който не е обоснован икономически. Русия ще присъедини териториите с руско население и това е най-логичният изход от войната, преди тя да се превърне в касапница. Русия ще осъди SWIFT за спирането на договора за обмен на инфоормация, ще осъди Джо Бадън за икономическите санкции и ЕС за тези, ако ги наложи силово. Политиката не са налага със санкции, те имат обратен ефект.

  4. Solar Power
    #15
    Отговор на коментар #8

    САЩ са топ 1 производител на газ и петрол в света. ФАКТ който можеш да провериш и сам. Даже в справките на русия :) Арабите като не дават газ то ние ще горим дърва все ще се оправим. Лошото при тях е ,че нямат вода и "папу" :) Ххахахаха а ние си имаме и двете. А колкото повече дърва горим толкова повече затопляме и "папуто" става още по малко за тях... Те не са глупави като путк ин :)

  5. Solar Power
    #14
    Отговор на коментар #5

    Само,че русия ползваше тези пари за да внася 85% от нужните и стоки от ЗАПАДА защото може да си произведе само 15% от тях и то с огромен дефицит. Знаем от времето на соца ... апартамент 10 години, кола 5 години ... хладилник и телевизор само с връзки :)

  6. Solar Power
    #13
    Отговор на коментар #4

    Може и да продължат да вземат , но първо русия ще трябва да се изтегли от окупираните територии, да махне марионетките в крим,луганск,молдова и т.н. и естествено да плати репарации на Украйна за убийствата и разрушените сгради. До момента е вече над 1 трилион долара. Колкото повече се шматкат толкова по зле..... а когато украинската армия се научи да стреля със западно оръжие ще стане наистина зле :)

  7. ABV
    #12

    Да превърнем всички паметници на окупатора плюс пАсольството на мУтрофанова в тоалетни към датата 9 Май! Аз всеки ден пикая върху един такъв паметник. Последвайте ме!

  8. ABV
    #11

    По смело! Спирайте крана на пудинг!

  9. lubo
    #10
    Отговор на коментар #3

    Данте, да жаеш на тоя който ти плаща за полюциите следното:Не ви щем ни меда, ни жилото. Нищо чуждо не искаме, но своето ще защитим.

  10. rusonefil
    #9
    Отговор на коментар #3

    И за кво й е на Европа руска територия? Да храни милиони мързеливи алкохолици и да им строи пътища?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.