Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС готов на "решителен удар" срещу плана на САЩ за мита върху евростоки

9 коментара
ЕС готов на "решителен удар" срещу плана на САЩ за мита върху евростоки

Европейският съюз ще вземе ответни мерки срещу новите мита на САЩ върху европейски стоки, а Германия, Испания и Франция обявиха в петък, че не искат търговска война с Вашингтон, защото това вреди както на американските граждани, така и на производителите, но са готови да предприемат насрещни мерки.

Това се случва, след като Световната търговска организация (СТО) постанови в сряда, че някои от субсидиите, изплащани на самолетостроителя "Еърбъс" (Airbus) от Великобритания, Германия, Испания и Франция, са били незаконни. Така САЩ получиха правото да наложат мита за почти 7.5 млрд. долара върху вноса на европейски стоки и услуги, каквото намерение САЩ обявиха веднага. Причината е, че ЕС не е изпълнил по-ранно решение на СТО, засягащо субсидирането на европейския самолетостроител Еърбъс (Airbus). Компенсацията, на която сега имат право САЩ, е най-голямата в историята на СТО. Американският иск срещу субсидиите на европейски страни за "Еърбъс" е от 2004 г.

Макар ЕС да твърди, че субсидирането е в съответствие с правилата на СТО, САЩ обявиха, че ще наложат от 18 октомври мита от 10 процента за самолетите и от 25 процента за редица други стоки от Европейския съюз.

"Сега ЕС трябва да реагира и след като получи одобрение от Световната търговска организация (СТО), вероятно също ще наложи наказателни мита", посочи пред германски медии министърът на външните работи на Германия Хайко Маас, който е член на управляващата Социалдемократическа партия.

Германският министър на финансите Олаф Шолц поиска от Брюксел да реагира "решително, но обмислено" на санкциите срещу европейски продукти, обявени от САЩ, предаде АФП. "Ние ще реагираме решително, но обмислено на тази нова ситуация", каза министърът пред в. "Билд". В един глобален свят търговските конфликти не са от полза за никого и последните месеци го показаха, допълни Шолц.

Британският премиер Борис Джонсън посочи, че действията на САЩ не отговарят на интересите на никоя от страните.

"Разочаровани сме, че САЩ публикуваха този списък. Въвеждането на мита не отговаря на ничии интереси. Великобритания тясно си сътрудничи със САЩ и ЕС в подкрепа на преговорите за уреждане на спора между "Еърбъс" (Airbus) и "Боинг% (Boeing), за да избегнем влизането в сила на тези мита", заяви Джонсън, цитиран от Ройтерс.

Испанските власти са готови да отговорят на обявените американски мита върху стоки и услуги, внасяни от страни от ЕС, реагира и министърът на селското стопанство, риболова и хранителната промишленост Луис Планас на Испания. По думите му правителството на страната и ЕС не искат за влизат в търговска война със САЩ, но ако те я започнат, ние ще отговорим, каза той пред радио "Онда серо".

Работим с Европейската комисия и ще се постараем да ограничим или напълно да не допуснем въвеждането на мита, отбеляза Планас. Според него ситуацията не трябва да води до "селскостопанска война", която носи вреди както на гражданите, така и на производителите.

Френският министър на земеделието и храните Дидие Гийом изрази съжаление заради решението на САЩ за митата. Той смята, че това решение ще навреди на американските потребители. Гийом увери френските производители, че ще им бъде оказана всякаква подкрепа.

Холандският финансов вестник "Финансиеле дагблад" отбелязва, че Холандия по-скоро няма да бъде силно засегната от въвеждането на американските санкции. Мерките ще засегнат само малка част от общия обем холандски износ за САЩ, уверява изданието, цитирано от БТА, и допълва, че други страни ще пострадат много повече.

Още преди ден говорителят на Европейската комисия Даниел Росарио предупреди, че митническите санкции на САЩ срещу редица европейски стоки "ще засегнат най-напред и преди всичко американските потребители и компании". По думите му това ще усложни усилията за постигане на приятелско споразумение между двете зони.

"Ако САЩ наложат санкции, те ще подтикнат и ЕС да направи същото", каза Росарио в четвъртък.

Диалогът не е прекъснат, тъй като от американска страна все още се твърди, че се "очаква да започнат преговори" с Европейския съюз.

ЕС също оставя вратата отворена: "Взимаме предвид изявлението на американския търговски представител, че САЩ са планирали да преговарят с Европейския съюз с цел да решат този проблем", каза говорителят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #9
    Отговор на коментар #8

    Или по-скоро - всеки, който праща войски в страни от Азия и Африка да е задължен да поеме и бежанския поток! За съжаление при президент като дедото това би могло да означава Щатите да оставят всичко на рашките, които не се притесняват от бежански поток, защото никой не иска да отиде във Ватландия.

  2. dimitardi100
    #8

    Тръмп превръща света в едно по-лошо място за живеене ! В бъдеще Европа трябва да иска всеки, който предизвиква войни и военни конфликти, като тези в Близкия Изток и Северна Африка например, да плаща обезщетения на пряко и косвено пострадалите ! А ако не иска, да му се налагат санкции !

  3. Zlatan
    #7
    Отговор на коментар #4

    Елементарен като всеки соросоиден рабфакаджия....Германия утре ще изгони американците...А Полша която сключи първа договор с Хитлер, помогна на немците с 3 дивизии и и дадоха област в Татрите е смешна.

  4. Real ''Mickey''
    #6

    Яйцето се заканило на камъка да го строши:):) А колко по-лесно и културно би било, да направят търговията РАВНОПРАВНА. Нали?

  5. edin.drug
    #5

    Арбитражният съд на СТО беше атакуван и блокиран откакто Тръмпуша е на власт. Очакваше се да спре окончателно да работи, защото САЩ не номинират нови съдии, а старите са с изтекъл мандат. Делата се влачат, няма кой да ги гледа. Това си беше живо изнудване да се отсъди в полза на САЩ. Защото Боинг също получава нерегламентирани субсидии (както европейците неведнъж са изтъквали), но ги получава от военните, а това по регламент пречи да бъдат взети предвид от арбитражния съд на СТО.

  6. edin.drug
    #4

    Руските тролове наскачаха. Ех Златане, златен, защо като е окупирана Германия така се разтревожи, че САЩ искат да местят базите си в Полша, а? А пък Полша се зарадва и ги покани? Пък и нали го харесвате рижия дедо - каква е тази враждебност към страната, на която е "гениален" президент?

  7. Калико Джо
    #3

    Като си отиде рижия клоун, нещата бързо ще се оправят, ама да му мислят руснаците -за тях никога няма да дойдат добри времена.

  8. Zlatan
    #2

    Нищо не може да направи ЕС. Европа е окупирана от САЩ. Само в Германия има 37 военни бази. От др. страна на всички страни по плана Маршал, с изключение на Франция, далжавното злато като гаранция е в САЩ. Само Дьо Гол се усети и го извади от там. Изцвади и Франция от НАТО

  9. т€еритория на Мики Маус
    #1

    те ни налагат мита, ние им купуваме морално остарелите изтребители! На четворни спрямо Словакия цени!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.