Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС и еврозоната отчетоха нарастващи търговски излишъци

Инфлацията през юли остава далеч под допустимата граница

3 коментара

Европейският съюз и еврозоната отчитат търговски излишък от съответно 9,9 млрд. евро и 17,3 млрд. евро за юни 2013 година, съобщи европейската статистическа служба Евростат.

През същия месец на миналата година ЕС имаше дефицит от 1 млрд. евро, а еврозоната - излишък от 12,8 млрд. евро.

Най-голям търговски излишък отчитат Германия (81 млрд. евро през периода януари-май 2013 година), следвана от Холандия (24,3 млрд. евро), Ирландия (15,3 млрд. евро) и Италия (8,7 млрд. евро).

Франция отчита най-голям търговски дефицит (32,9 млрд. евро), следвана от Великобритания (26,1 млрд. евро) и Гърция (8 млрд. евро).

България отчита търговски дефицит от 1,4 млрд. евро за месеците от януари до май на текущата година. За същия период дефицитът на Румъния е 2,2 млрд. евро.

През първите пет месеца на годината вносът на ЕС от основните му търговски партньори е намалял спрямо същия период на миналата година, с изключение на вноса от Турция и Индия, където се отчита повишение с 4 на сто. Най-силен е спадът на вноса от Норвегия и Япония (с по 15 на сто).

Резултатите за европейския износ са смесени. Най-голямо повишение има на износа за Швейцария (33 на сто), а най-голям спад - на износа за Индия (4 на сто).

Излишъкът на ЕС е нараснал в търговията с Швейцария, САЩ и Турция, а търговският дефицит е намалял в отношенията с Китай, Русия, Норвегия и Япония.

Годишната инфлация в ЕС и еврозоната - без промяна

Годишната инфлация в ЕС и еврозоната е останала без промяна през юли (1,7 и 1,6 на сто спрямо съответно 2,5 и 2,4 на сто преди година). България е сред страните с най-ниска стойност на показателя (0,0 процента), показват данни на Евростат.

На месечна основа показателят е с отрицателен знак - съответно -0,4 на сто в ЕС, -0,5 на сто в еврозоната и -0,1 на сто в България.

Освен в България, най-ниска е била годишната инфлация през юли в Гърция  (-0,5 на сто) и в Дания (0,4 на сто), а най-висока - в Естония (3,9 на сто), Румъния (3,4 на сто) и Холандия (3,1 на сто).

Данните за еврозоната за юли са доста под препоръчителния праг на Европейската централна банка (ЕЦБ) за инфлация близо до, но под 2 процента, отбелязва АФП.

Най-голямо отражение за покачването на инфлацията в еврозоната са оказали плодовете (поскъпване с 0,12 процентни пункта), зеленчуците (+0,09) и тютюневите изделия (+0,08), докато за понижението ѝ са оказали влияние телекомуникациите (-0,18), медицинските и парамедицинските услуги (-0,08) и горивата и транспорта (-0,06).

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Към коментар 1: Става въпрос за износа от ЕС към трети страни, а именно Швейцария, САЩ, Индия, Турция ...

  2. Анонимен
    #2

    Айде стига сте писали глупости, край на кризата в България няма да има.Прочее за бедните българи краят няма значение - той винаги е един и същ - глад, болести и физическа смърт. И за богатите кризата е без значение; по време на криза те стават още по-богати. Така ще продължава докато не се изроди целият български народ.

  3. Анонимен
    #1

    Ако помнехте, че Швейцария не е част от ЕС не бихте включили тази държава към статистиката европейски държави.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам