Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС и Русия не преодоляха различията за Косово

64 коментара
ЕС и Русия не преодоляха различията за Косово

Европейският съюз и Русия не успяха да преодолеят различията си за независимостта на Косово, но Москва заяви, че не планира санкции срещу сръбската провинция или срещу нейни поддръжници след отделянето ѝ от Сърбия, предаде агенция Ройтерс.

В сряда министър-председателят на Косово Хашим Тачи заяви, че декларацията за независимост ще бъде обявена в близките дни. Очаква се това да стане в неделя, 17 февруари.

Същия ден руският външен министър Сергей Лавров се срещна с представители на ЕС. Той изрази съмнение, че сесията на Съвета за сигурност в четвъртък ще доведе до промяна на курса.

"Не съм оптимист за утрешната сесия", заяви Лавров на пресконференция след разговорите в словенския град Брдо.

Той повтори позицията на Москва, че отделянето на Косово ще е грешка, но изтъкна, че Русия няма въведе никакви санкции срещу малката, икономически слаба провинция, или срещу ЕС.

"Русия няма да отговори с никакви наказателни мерки срещу никого...Подобно допускане звучи налудничаво. Ние сме сигурни, че ще има признаване...това ще бъде грешка", каза той.

Лавров посочи, че руската позиция за Косово се "различава фундаментално" от тази на Запада. Тези противоречия не са били преодолени на срещата с ЕС. Словенският външен министър Дмитрий Рупел, чиято страна е ротационен председател на ЕС, отбеляза, че разговорите са били "приятелски и искрени".

Преди това еврокомисарят по външните отношения Бенита Фереро-Валднер заяви, че ще се опитат да убедят Русия в несъстоятелността на сегашното положение.

"Този status quo не може да бъде поддържан, защото ние искаме стабилност в района. Надяваме се, че ще можем да убедим Русия, че ситуацията е несъстоятелна", каза тя.

Очакванията са повечето страни от ЕС, както и САЩ, да признаят независимостта на Косово. Фереро-Валднер изрази надежда Еврокомисията скоро да даде мандат за стартиране на работата върху ново споразумение за стратегическо партньорство с Русия, което ще покрива ключови области като търговията и енергетиката.

"Надявам се, че скоро ще има пробив", каза тя.

Междувременно Съветът за сигурност насрочи сесия във връзка с искането на Белград, подкрепено от Москва, за незабавно свикване.

Белград "призовава да се проведе спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН във връзка с изключително заплашителната ситуация в провинциите Косово и Метохия, в които виждаме последните приготовления за незаконно провъзгласяване на декларация за независимост, което ще е принципно нарушение на резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН и ще постави под заплаха международния мир и сигурност", се казва в писмото на сръбския представител в ООН Еремович, цитирано от РИА Новости.

"Ще е печално, ако бъдещите историци посочат едностранното провъзгласяване независимостта на Косово като на началото на краха на сегашния европейски проект", заяви преди ден Сергей Лавров.

През последната година обявяването независимостта на Косово се отлагаше три пъти, заради настойчивото искане на Москва да продължат усилията по намирането на компромис.

Русия не може да спре обявяването на независимост от Косово, но блокира признаването ѝ в ООН, тъй като е постоянен член на Съвета за сигурност.

САЩ и повечето страни от ЕС са готови да признаят независимостта на Косово, даже ако това е направено едностранно.

На свой ред, министър-председателят на Сърбия Воислав Кощуница предупреди, че Белград предварително ще обяви за незаконна декларацията на Прищина за независимост.

Независимо от твърдия тон на Белград, анализатори заявиха, че не очакват насилие. Напрежението в Сърбия от предстоящото откъсване на Косово се засилва от желанието на президента Борис Тадич за присъединяване на страната му към ЕС, който подкрепя независимостта на провинцията, както и от предпазливостта, обзела съседна Македония и Албания, предаде АП.

Независимостта на Косово се очаква от няколко месеца, след като продължилите две години преговори между сърби и косовари с посредничеството на ООН не дадоха резултат.

Миналия месец парламентът в Прищина одобри бившия паравоенен албански косовски командир Хашим Точи за премиер, а негов висш приоритет е обявяването на независимост.

Междувременно ЕС финализира плана си за изпращане на полицейско-правна мисия в Косово от 1 800 души. Тази мисия трябва да поеме полицейски и юридически функции от ООН, под чиято администрация е областта от 1999 г.

В настоящия момент повечето жители на Косово са албанци (около 2 млн. души).

Белград не контролира Косово от 1999 г., след въздушните удари на НАТО срещу силите на Милшевич, предизвикани от военните сблъсъци в областта и прочистването на етнически албанци.

Според резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, Косово трябва да е под управлението на международна администрация, като от девет Косово е под юрисдикцията на ООН и се контролира от миротворческа мисия на НАТО.

На тази резолюция се позовава ЕС за изпращането на своя мисия в провинцията.

Едно нещо, което ООН и косовското правителство направиха много добре е, че подчертаха правото на сърбите, които са малцинство в Косово, да останат по местата, където живеят, посочва Томас Власек от Центъра за европейска реформа в Лондон.

Той обяснява, че косовското ръководство, в тясно сътрудничество с ООН, е разработило политика на "стандарти преди статута", която гарантира, че правителството ще спазва международните стандарти – като защита на малцинствата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

64 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мунчо
    #67

    каква ООН??

  2. future
    #66

    namornik na ES i Rusija? Ot dvesta godini samo podpalvat vojni, deljat drzhavi i narodi na balkanite! SOS! USA help us!

  3. future
    #64

    Belgrad da ne eosnovan ot Trakite?

  4. Sony
    #63

    Futurkovich, ia kaji, tateto pak li te nashiba s toiagata?

  5. Sony
    #62

    Niama, niama moe vlashko mangalche! Iska ti se liubimata kominternovska titova Surboslavia oshte da sashtestvuva, ama eto, ne ia iskat. A keleshi i niskocheli mutri ot titovsko vreme kato teb samo plachat kato vlashki tzigancheta na selskia ploshtad. Aide marsh pri surbomanite v Skopie!

  6. Sin
    #60

    Smjah !

  7. балкански субект
    #59

    Русия пак излъга Сърбия, че от векове тя и е приоритет на Балканите; изкупи я енергийно преди дни, като обаче накара сърбите да и отидат на крака в Москва и там, на място да паднат в праха да и лижат ботушите, все едно, че ги освбождава; а сега го увърта, че виждаш ли - лошите... са много лоши и толкоз. А Гоцета-Боцета, вместо да излязат с проевропейска и проатлантическа позиция, разправят на всеослушание, как няма да сме от първите, а от вторите, дето ще признаем Косово. Аланкоолу, не сме 16-та република и Пета колона, а член на ЕС и НАТО? Или не сме?

  8. Ончо
    #58

    "Ще е печално, ако бъдещите историци посочат едностранното провъзгласяване независимостта на Косово като на началото на краха на сегашния европейски проект", заяви преди ден Сергей Лавров. Тоя е луд! Ще му се! Ама няма да стане. Дано да е жив още дълги години да гледа как запада страната му, неспособна да произвежда каквото и да е, освен оръжия, и как процъфтява Европа.

  9. БРАВО
    #57

    Ами нали точно проамерикански и прозападно настроените Албания,Косово и Черногория ще спрат коминтерновските напъни на Сърбославия.Това е рамо на Европейския проект.Рамо дадено от хора,десетилетия мачкани от коминтерновските подлоги.

  10. АБВ
    #56

    Нещо бъркате. А "православната" Антихристиянска сссРусия е все още командвана от комунистически милиционери. В Сърбия май не е много по-различно. Интересно доколко и Сърбия е християнска държава, като се има предвид че в поне два ключови исторически момента е нападала Християнска България "в гръб".Например, при Съединението на Княжество България и Източна Румелия.Друг показателен пример е в началото на натиска на османлиите срещу Християнска България и Европа. България и Сърбия враждуват, но на

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.