Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС и Русия се разбраха за климата и енергетиката, но не и за Грузия

8 коментара
ЕС и Русия се разбраха за климата и енергетиката, но не и за Грузия

Европейският съюз и Русия постигнаха споразумения по проблемите на климата и на енергетиката и потвърдиха разногласията си по въпроса с конфликта на Русия с Грузия, предаде ББС в сряда след двустранна среща, провела се в Стокхолм. В нея взеха участие руският президент Дмитрий Медведев, председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу и шведския премиер Фредерик Рейнфелд, чиято страна председателства ЕС.

На пресконференцията след срещата Рейнфелд отбеляза необходимостта от ускоряване на преговорите по въпросите на климата. Според него една от най-важните задачи на тази среща и на бъдещата по проблемите на глобалното затопляне в Копенхаген е да се постигне споразумение, което да разпише мерки, непозволяващи повишаване на температурата на Земята с повече от 2 градуса.

Самият Медведев е поел ангажимент пред ЕС Русия да се стреми да намали до 2020 г. изхвърлянето на въглеродни емисии с 25 на сто. Предишните планове на Москва бяха за редукция от 15 процента. Новото намерение, което предвижда и увеличаване на енергийната ефективност на руската икономика с 40 на сто, било приветствано от Барозу, посочва източник на РИА Новости.

Пред журналистите Барозу заяви, че в навечерието на конференцията в Копенхаген в средата на декември, е бил постигнат много важен напредък със сигнала от Медведев за намаляване на парниковите газове на Русия между 20 и 25 на сто.

По думите му Русия и ЕС напълно разбират необходимостта от постигане на ново международно споразумение в Копенхаген, което да замени изтичащия в края на 2012 г. Протокол от Киото.

Сред другите теми на срещата на върха в Стокхолм Рейнфелд открои и проблемите с влизането на Русия в Световната търговска организация, енергийната сигурност, човешките права в Русия и ситуацията в отцепилите се от Грузия Южна Осетия и Абхазия.

Русия потвърди желанието си да се присъедини към Световната търговска организация, но това ще стане самостоятелно, а не както бе заявил по-рано премиерът Владимир Путин - заедно с Казахстан и Беларус, с които бе създаден Митнически съюз.

Конструктивен диалог без емоции

В речта си Медведев сдържано отбеляза, че е доста доволен от начина, по който се е провела срещата. По думите му двете страни са успели да обсъдят целия набор от интересуващите ги въпроси “по конструктивен начин, без каквито и да било емоции“.

И той като шведския премиер отбеляза, че е постигнат консенсус по въпросите на климата и енергетиката, но нищо не спомена по темата с човешките права.

"Закавказието — тук нашите позиции не съвпадат и трябва да си признаем открито това“, каза Медведев. Според него обаче това не е повод да се драматизира, а на против — трябва да се сближават позиции и да се търси път за стабилизиране на и без това сложната ситуация в двете самопровъзгласили се автономни републики.

Москва смята и в бъдеще да води преговори в търсене на компроми по трудни теми. А от тях вече не са останали толкова много, посочи руският президент.

Двете страни са подходили с разбиране към въпросите за енергийното сътрудничество, в частност обезпечаването на сигурността на доставките в Европа. Според руската страна обаче това е пряко свързано с нормативния инструментариум, който ще използват двете страни. Медведев отново е обърнал внимание на европейските партньори върху вижданията на Русия за поправки в Енергийната харта, която Москва така и не ратифицирала, а самият Медведев предложи свой вариант за подмяната ѝ.

"По тази тема смятам, че трябва да продължи обмяната на мнения за разработването на качествена международна основа за енергийно сътрудничество в бъдеще“, отбеляза той.

Неизбежни партньори

Поредната среща ЕС-Русия се проведе преди влизането в сила на Лисабонския договор, предвиждащ реформиране на Евросъюза, посочва ББС.

Според Медведев това няма да промени кардинално отношенията, тъй като и Москва, и Брюксел са заинтересовани от сътрудничество

“Ние сме неизбежни партньори, но също така сме приятелски настроени партньори", посочи руският президент.

Той бе помолен да коментира изказването на външния министър на Швеция Карл Билд, който сравни действията на Русия в Грузия с действията на нацистка Германия. “Какво да ви кажа. Карл Билд се поразгорещи тогава. Русия и Швеция имат отдавнашни исторически отношения. Имало е и голяма дружба и война, затова и е възможно сега да сме особено чувствителни даже към намеците за това, което се случва в нашите страни“, каза Медведев. “Всеки от нас може да дава остри оценки, но победителите са тези, които търсят развитие на диалога“, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Алигатор в кочина
    #10

    Как ще се разберат като интересите им са коренно противоположни!Въпросът с Осетия е исторически много сложен, в него има замесени много националности, всяка от която е яла бой в някакъв момент, и ЕС+САЩ направиха много голяма дипломатическа грешка да вземат която и да е страна по случая. Първоначално Осетия не е била част от Грузия и осетинците нямат грузинско самосъзнание - Осетия е насилствено включена в територията на Грузия от чичко Сталин през 22г. Съвременна Русия се възползва от това за да

  2. ВЛАК GT
    #9

    А ИНАЧЕ, РАЗГОВОРИТЕ СА БЕЗПЛАТНИ!"“Всеки от нас може да дава остри оценки, но победителите са тези, които търсят развитие на ДИАЛОГА"

  3. REDOVEN 4ITATEL
    #8

    ОЩЕ ЛИ НЕ СА РАЗБРАЛИ, ЧЕ ДОГОВОРЕНОСТИТЕ СЪС РУСИЯ "НЕ СТРУВАТ ПЕТ ПАРИ" - РУСИЯ НИКОГА (ВИЖ В ИСТОРИЯТА!) НЕ Е ЗАЧИТАЛА ДОГОВОРИТЕ ЩОМ НЕСПАЗВАНЕТО ИМ Е В НЕИН ИНТЕРЕС!! А ПЪК ЗА ГРУЗИЯ - КАРЛ БИЛД СЪВСЕМ ВЯРНО ГИ Е ОХАРАКТЕРИЗИРАЛ!!!

  4. REDOVEN 4ITATEL
    #6

    ОЩЕ ЛИ НЕ СА РАЗБРАЛИ, ЧЕ ДОГОВОРЕНОСТИТЕ СЪС РУСИЯ "НЕ СТРУВАТ ПЕТ ПАРИ" - РУСИЯ НИКОГА (ВИЖ В ИСТОРИЯТА!) НЕ Е ЗАЧИТАЛА ДОГОВОРИТЕ ЩОМ НЕСПАЗВАНЕТО ИМ Е В НЕИН ИНТЕРЕС!! А ПЪК ЗА ГРУЗИЯ - КАРЛ БИЛД СЪВСЕМ ВЯРНО ГИ Е ОХАРАКТЕРИЗИРАЛ!!!

  5. "Набуко"
    #5

    Медведев се стреми да "модернизира" своята енергийна индустрия,като "допусне"ЕС да изгради новите енергийни мощности и след това да ги нацианализира,като отстрани от всякякво участие западните компании,както това стана с "ШЕЛ".Русия не е подписала Енергийната харта и няма да пропусне отново да се възползва от този факт.Русия не умее да стопанисва огромните ресурси,които притежава и никона не е била коректен и надежден партньор,особено сега,конато в ЕС нямат единна стратения за енергийната сигурност.

  6. ОТ ВТОРНИК ?
    #4

    МЕДВЕДЕВ ПИЕ ЧАЙ С БЛИНИ В НЯКЯКЪВ РАКЕТОНОСЕЦС ЕКИПАЖА НА КОРАБА. МАСИТЕ ПОЧТИ ГОЛИ, ПРЕД ВСЕКИ ЧАША, И НА МЕТЪР-ДВА ЕДНА ОТ ДРУГА НАРЕДЕНИ ЧИНИИ С МАЛКИ ТЕСТЕНИ КИФЛИЧКИ ,ДА РЕЧЕМ БЛИНИ, ПАК ТАКА НАРЯДКО КАРТОФИ ВАРЕНИ И НЕОБЕЛЕНИ, И ОЩЕ ЕДНИ ТОПКИ-ЗЕЛЕ ЛИ, ЧЕРВЕНО ЦВЕКЛО ЛИ КАКА И НЕ РАЗБРЯХ. МИЗЕРИЯ БРАТЯ! ГОЛЯМА!НО НОСЯТ РАКЕТИ. А ПОСЛЕ И КАРТОФИ НЯМА ДА ИМАТ.

  7. Але&Со
    #3

    ашвили превзе демократично грузинския парламент само с един автомат в голите ръце, затова го поддържаме.

  8. Отворко
    #1

    "Още не сте ли разбрали, че": Медведев няма никаква реална власт ( той е "потешный царь Симеон Бекбулатович при Иване Грозном"). Не помните ли, на Г-20 пое някакви ангажименти, а после истинския цар др. Путин отсече "Няма такова нещо".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.