Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС и Великобритания сключиха сделка за Брекзит

29 коментара
ЕС и Великобритания сключиха сделка за Брекзит

"Имаме сделка", съобщиха на пресконференция Урсула фон дер Лайен и преговарящият  за Брекзит Мишел Барние. Информацията бе потвърдена и от "Даунинг стрийт", съобщи БТА.

Търговското споразумение ще влезе в сила на 1 януари 2021. 

Това стана четири години и половина след като Обединеното кралство гласува за напускане на ЕС, само седмица преди края на преходния период за Брекзит на 31 декември и след цяла нощ преговори.

Според източници, които следят преговорите, текстът на сделката и свързаните с нея приложения обхващат около 2000 страници. 

Насрочената за 11 часа пресконференция на премиера Борис Джонсън се забави. Причината бе в доизглаждане на някои текстове относно риболовните квоти, за които Великобритания и ЕС не могат да постигнат консенсус.

Договорът включва безпрецедентни клаузи за нулеви мита или квоти за всички стоки, а също така механизми за бъдещо уреждане на различни въпроси в множество сфери - от авиацията и транспорта до ядреното сътрудничество и енергетиката. 

"Връщаме си контрола върху нашите пари, граници, закони, търговията и нашите риболовни води", се отбелязва в съобщение на британското правителство.

Политическият анализатор Джордж Паркър каза за в. ''Гардиън'', че това е ''първата търговска сделка в историята, при която бариерите се вдигат, а не се спускат. Въпреки това е чудесна новина за бизнеса след месеци на несигурност и предоставя платформа за сътрудничество с ЕС в бъдеще''.

По време на преговорите обаче се появиха редица проблеми, които потвърждаваха перспективата за Брекзит без сделка. Основните разногласия се въртяха около правата за риболов и така наречените ''равни условия'' - мерки за предотвратяване на нелоялна конкуренция чрез намаляване на стандартите или използване на държавни субсидии.

Премиерът Борис Джонсън призна, че Брекзит без сделка ''може да доведе до тежък период в началото'', но и че Великобритания ще се справи и при такъв сценарий.

Дори и при споразумение за свободна търговия, премахващо всички или повечето мита за стоки, които се търгуват между Обединеното кралство и ЕС, Хилари Бен- председател на комитета за Брекзит към британския парламент, каза за Би Би Си, че износът за Европа ще бъде по-сложен след 1 януари, отколкото е бил досега. 

''Притесняваме се какво ще се случи, ако в Дувър се появят камиони, които нямат правилната документация. Не е необходимо много, за да се стигне до нови задръствания. Всички се надяват, че няма да се повторят сцените, на които станахме свидетели през последните няколко дни, но това ще зависи от документите и потока от превозвачи, а онези бизнеси, за които никога не се е налагало да се попълват митнически декларации, ще трябва да работят с нови системи. Информационните технологии бяха доставени много късно, не е налице цялата инфраструктура и има недостиг на специалисти, които да дадат експертни съвети какво трябва да се прави'', коментира Хилъри Бен.

Той също така смята, че дебатът за отношенията между Великобритания с ЕС ще продължи много след 1 януари.  ''Дебатът, който ще остане в британската политика, ще бъде какви отношения искаме да имаме в бъдеще с нашите съседи.Надявам се да останем възможно най-близки. Подозирам, че това няма да е краят на преговорите с ЕС, ще има много неща, които да се обсъждат през следващите месеци и години'', посочи Бен.

Министърът по конституционните въпроси на Шотландия Майкъл Ръсел изрази в „Туитър“ съвсем не без основание възмущението си: ''Цинизмът и некомпетентността на правителството на Джонсън са перфектно илюстрирани от заглавията в таблоидите снощи. По този начин се крие истината за пълна му неспособност да се изпълни задачата, за която те твърдяха, че вече е изпълнена''.

Поради липсата на време споразумението няма да бъде ратифицирано от Европейския парламент, както се предвиждаше. То ще бъде постепенно одобрявано от 27-те страни-членки. От британска страна правителството ще отнесе въпроса към парламента. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #29
    Отговор на коментар #27

    Вярно до донякъде. Иначе даже объркано.

  2. boriana
    #28

    ЧРХ. Здраве и мир на всички. Англия хем има договор, хем си запази тероториалните води, суверинета и показа, че Албион има твърдост, достойнство и воля.

  3. pepe
    #27
    Отговор на коментар #6

    Келтите, доколкото са били избити, са избити много по-рано при установяването на острова на саксите /а саксите наистина прилагат геноцид/. Вилхелм /Завоевателя/ от своя страна претендира, че отнема острова от завоевателите - сакси, и го връща на бритите - "коренното население" /поне тези, които са живели на острова, по времето, коато римската империя завладява южните и централни части на британия/, на които той се явява наследник /а Бретон наистина е бил територия "на континента" владяна от бритите, преди да я завладеят римляните, от там идва и името на областта/.

  4. Георги Съдиев
    #26

    Вместо да хвалите другарката Лайен трябва да е ясно, че турчинът постигна своето. ЕС ОТСТЪПИ И ПРЕДАДЕ ГРАЖДАНИТЕ СИ!

  5. Велислав
    #25

    Може да изглежда странно, но Европа и Англия се разделиха, за да се съберат. Раздялата им донесе много задачи за решаване, но няма съмнение, че всички те ще бъдат решени интелигентно, спокойно и елегантно, защото едните са европейци, а другите са англичани.

  6. Коментарът е изтрит в 00:50 на 29 декември 2020 от автора.
    #24
  7. Коментарът е изтрит в 00:50 на 29 декември 2020 от автора.
    #23
  8. Калико Джо
    #22
    Отговор на коментар #6

    Не знам защо толкова много оплюваш англичаните, но историческите ти познания са много слаби. Келтите на острова се наричат Брити и са първо поримчени(завладява ги Клавдий), а после погерманчени от преселението на саксонците и англите (които макар и по-малко на брой дават новото име на страната). После пристигат и викингите от Дания и добавят и своя език и култура към сместа, но първата обединена държава по тези земи е завладяна през 11 век от норманите от Северна Франция, които също са потомци на

  9. Kruger
    #21
    Отговор на коментар #3

    А къде е това "центъра на Лондон"? Сити-то, Пикадили, Канари уорф, Бъкингам, друго...? Някакви легенди май преразказвате.

  10. eagle_eye
    #20

    Каква е тази комунистическа тролщина навръх Бъдни вечер? Споразумението е сериозен пробив и означава едно - Великобритания и ЕС ще тръгнат по пътя на сближаването след Брекзит. Ако някой е виждал ЮК като съюзник на СК, много се е объркал. ПС. А на някакви илитерати английският език им пречел. Защото за 20 години зубрене не са го научили дори на елементарно ниво. Сори - колкото ви е КИ-то толкова сте го научили. Весели празници!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.