Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС: Има бърза лента, но Северна Македония може да изпусне шанса си

7 коментара
Сн. БГНЕС

Вратата към ЕС е отворена за Северна Македония, но само ако бъдат направени промените в конституцията, каза посланикът на ЕС в страната Дейвид Гиър интервю за ТВ 21.

В основния закон трябва да бъде вписан и българския етнос, като това е основното изискване на София, за да може Скопие да започне реални преговори за членство в ЕС. Конституционните промени обаче изискват мнозинство от две трети, което на този етап невъзможно заради съпротивата на най-голямата опозиционна партия ВМРО – ДПМНЕ. Преди дни премиерът Димитър Ковачевски предложи на ВМРО-ДПМНЕ да влезе в управлението или да се проведат предсрочни избори, ако партията преразгледа позицията си. Засега обаче това не е станало.

Посланикът на ЕС Дейвид Гиър коментира, че ситуацията в момента е ключова, за да бъдат направени промените в основния закон на страната, "защото е налице бърза лента за разширяване и всички разбират сериозността на интереса да се продължи напред в процеса на разширяване на ЕС“.

"В противен случай напредък (за преговорния процес на Република Северна Македония ) няма да има. Разбира се, ще е важно хората да прочетат какво ще пише в текста (на конституционните промени) и да се фокусират върху него. Изглежда има начин хората, които се декларират като българи, да бъдат включени в конституцията. Вече имате добри междуетнически отношения и това само ще ги укрепи. Може да се каже, че ще подкрепите думите си с действия“, каза Гиър, цитиран от БТА.

По думите му Северна Македония сега има голям шанс, "защото възможността и дипломацията е нещо, което не бива да се пренебрегва“ и ако държавата не предприеме тази стъпка и реши да не въвежда конституционните промени, които са записани в преговорната рамка, "процесът ще спре, скринингът ще спре и преговорите няма да напреднат“.

"Това ще означава, че вие сте пропуснали шанса си, но някои други ще се възползват от него и ще се присъединят към ЕС“, каза Гиър, според когото парламентът на страната трябва да се фокусира върху аргументите, "да види по-голямата картина и да вземе решение“, а ако промените в конституцията бъдат отложени след изборите, има рискове.

"Аз се притеснявам, че изборите може да разделят хората. Така проблемът ще бъде решен много по-трудно. Трябва да забравите за две неща - първо, няма да бъде постигнато по-добро споразумение с България след изборите. Две години следях преговорите. Те бяха много трудни. Вторият риск е проблемът да се усложни още повече, защото различни групи правят различни предложения за промяна на Конституцията“, посочи Гиър, който отговори, че смята за невъзможно да бъде постигната друга преговорна рамка.

"Вярвам, че това споразумение е най-доброто, което можеше да бъде постигнато. Това е компромис. Не е перфектно. Никой компромис не е перфектен. Но това е най-доброто споразумение. Каквато и партия да сложат хората на власт, по-добро споразумение няма да постигнат. Второто е, че не виждам възможност за гаранции от ЕС. Най-добрата гаранция за напредък са самите реформи", посочи той.

По отношение на лидерската среща между премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски и председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, Гиър уточни, че от подобни срещи се очаква политическите партии да намерят общо разбиране за реформите и ангажимента на ЕС, защото всички политически партии твърдят, че виждат бъдещето на страната в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #7

    Само гдето ДПМНЕ е Белградско-Московски проект, който не иска РСМ да съществува като суверенна държава от ЕС, а да остане завинаги сръбска провинция.

  2. Коментарът е изтрит в 18:38 на 8 юни 2023 от автора.
    #6
  3. Коментарът е изтрит в 18:35 на 8 юни 2023 от автора.
    #5
  4. Коментарът е изтрит в 18:36 на 8 юни 2023 от автора.
    #4
  5. Обектив
    #3

    Само гдето ДПМНЕ е Белградско-Мосновски приект, който иска РСМ да си остане сръбска провинция.

  6. Коментарът е изтрит в 18:35 на 8 юни 2023 от автора.
    #2
  7. Коментарът е изтрит в 18:35 на 8 юни 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.