Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС инвестира 105 млрд. в "зелена" икономика

7 коментара
ЕС инвестира 105 млрд. в "зелена" икономика

Европейската комисия е готова да прояви гъвкавост и да разреши на страните-членки да правят промени в отделните проекти или да прехвърлят средства от един проект в друг в рамките на дела им от Кохезионния фонд на съюза, определен за мерки в подкрепа на околната среда.

Това стана ясно в понеделник, когато комисарят по регионалната политика Данута Хюбнер обяви, че по линия на фонда до 2013 година ЕС ще инвестира 105 милиарда евро в "зелена" икономика.

"Подкрепата за "зелена" икономика и опазването на околната среда вървят ръка за ръка в кохезионната политика на Европейския съюз, чиято крайна цел е да осигури устойчив икономически растеж, по-голяма трудова заетост и засилена конкурентност. Това е особено важно в сегашните кризисни времена. Тези инвестиции са особено необходими в дългосрочен план за съживяване както на икономиката на Европейския съюз като цяло, така и на икономиките в неговите региони", заяви Данута Хюбнер.

Тези 105 милиарда евро представляват над 30 на сто от бюджета за изпълнение на кохезионната политика на съюза през периода 2007-2013. Разпределението на средствата по страни и по отделни пера, всъщност, е отдавна известно. Новото е, че, ако по думите на еврокомисаря правителствата на страните-членки се обърнат официално към ЕК, някои от проектите и размерът на финансирането им може да бъдат преразгледани. Възможно е да има промяна както в отделни проекти, така и прехвърляне на средства за изпълнение от един проект в друг, стига да не се подменя голямата цел - опазване на околната среда и едновременно увеличаване на трудовата заетост.

Обща сумата за "зелени проекти" в ЕС е три пъти по-голяма от сумата, разпределена за периода 2000-2006 г. Голяма част от средствата - 54 млрд. евро - е предвидена в помощ на страните-членки за съобразяване с изискванията на европейското екологично законодателство. Подобряването на управлението на водния цикъл и отпадъците е на стойност 28 млрд. евро.

Над 40 % от европарите за кохезионна политика за България и Румъния, съответно 42% и 45 на сто от средствата, ще бъдат изразходвани за подкрепа на "зелената" икономика.

За България са отделени 2.822 млрд. евро. Най-голяма част от тях са за водния цикъл – близо 935 млн.евро, за железопътния транспорт - 464 млн. евро, и проекти за управление на отпадъците – над 300 млн. евро. За "Енергийна ефективност, ко-генерации и енергиен мениджмънт" са предвидени 125.6 милиона евро, за интегрирани проекти за възраждане на градските и селски райони – 150.2 млн евро, за чист градски транспорт – 68 млн евро.

За пряка защита на природата и за увеличаване на биоразнообразието ще бъдат отпуснати близо 99 млн евро, за развитие на енергетика от възобновяеми източници – 66.5 млн евро, а за екоиновации в малки и средни предприятия – 23 млн евро.

Втората по-големина сума е посочена в графата "Други" – повече от 590 милиона лева.

"Радвам се, че все повече хора в Европейския съюз съзнават, че отпускането на повече средства за "зелена" икономика е важно. Защото развитието на такава икономика означава не само опазване на околната среда, а и създаване на нови работни места и повишаване на качеството на самия живот, заяви еврокомисарят Данута Хюбнер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. М.Н.
    #8

    пари за проекти във връзка с околната среда, трябва да ни отпуснат и техни хора, които да управляват парите, за да има реални неща. В противен случай тези пари ще потънат в обръчите на Триглавата ни ламя (или лакомия)!

  2. Влад
    #7

    И за обикновения гражданин има "заделени", за периода 2009-2013 г.:- няколко апартамента "на зелено";- няколко коли втора ръка;- няколко пустеещи парцела;- няколко абонаментни плана с мобилни оператори;- няколко свободни работни места като контрольор в градски транспорт, дистрибутор, готвач и прочее.Само теглиш кредит, добавяш приходите от заплатата и действаш. Както казва и Барозо: "Действай Сергей, ние сме зад тебе!". Като не знаем кой ни води отпред, поне знаем кой е отзад. Харесват ни вече!Личи си по обещанията.

  3. твѫрд
    #6

    Най-голяма част от тях са за водния цикъл – близо 935 млн.евро.А за на месечния цикъл, колко?

  4. Bilyana
    #5

    Pri uslovie, ce komisiata zamrazi onzi dn parite po operativnata programa za vodnia sektor, zashtoto DPS i BSP ne sa se dogovorili oshte koi ste gi upravlyava, koi lud dade oshte pocti miliard za tyah?

  5. Рони
    #4

    означава: - нисък, нулев, дори негативен икономически растеж; - загуба на конкурентноспособност; - съсипване на цели индустрии; - износ на милиони работни места към Китай и ко.А, пропуснах ползите: - пълните гушки на "правилните" подизпълнители...

  6. zo
    #2

    Преди седмица не ни ли спряха 1.5 милиарда за ВиК проекти? А сега ги заменят с обещания пак за ВиК, но в бъдеще неопределено време.

  7. Алеко
    #1

    след глупост от ЕС. Няма да се оправим.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.