Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС купува боеприпаси за Украйна за 1 млрд. евро. Какви са пречките?

11 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС, архив

Европейският съюз е все по-близо до знаков ход в областта на съвместното снабдяване с боеприпаси в помощ на Украйна и попълване на запасите на страните членки, но все още не са решени важни въпроси, свързани с финансирането и мащаба, съобщи Ройтерс.

Министрите на отбраната на страните от ЕС ще обсъдят тази седмица плановете за ускоряване на доставките на 155-милиметрови боеприпаси за Украйна, която моли за повече такива артилерийски снаряди, и за съвместно поръчване на повече боеприпаси.

Хано Певкур, министърът на отбраната на Естония, която е начело на усилията ЕС да поръча милиони снаряди, изрази увереност, че с колегите си ще постигнат "политически консенсус" за съвместните поръчки, когато се срещнат в Стокхолм днес и утре.

Той обаче отбеляза, че все още се обсъждат ключови въпроси, като например как да се плаща за съвместните покупки. Певкур настоя, че членовете на ЕС не могат да разчитат на средства, които вече са отпуснати за военна помощ за Украйна.

"Нуждаем се от ясен консенсус, че за тази инициатива трябва да има нови пари", каза той в телефонно интервю за Ройтерс.

И двете страни в украинския конфликт изстрелват хиляди артилерийски снаряди дневно, но Русия може да изстрелва хиляди повече поради по-големите доставки, твърдят Киев и неговите съюзници. Те също така заявиха, че Украйна използва снаряди по-бързо, отколкото съюзниците ѝ могат да ги произведат, отбелязва Ройтерс.

Според официални лица изпращането на снаряди в Украйна също така е довело до критично изчерпване на запасите на съюзниците на Киев, въпреки че точните нива са тайна, посочва Ройтерс.

Певкур предупреди, че съвместното снабдяване не трябва да се затормозява от вътрешни борби между органите на ЕС. През последните дни различни части от бюрокрацията на ЕС влизат в спорове по детайли от тази концепция.

Ако проектът се осъществи, това ще бъде значителна стъпка в интеграцията на ЕС, тъй като поръчките в областта на отбраната до голяма степен са в правомощията на отделните правителства на държавите членки на блока.

"Можете да видите следващия потенциален квантов скок в европейската интеграция в областта на отбраната", заяви служител на ЕС в Брюксел, запознат с дискусиите.

Служителят заяви, че нещата могат да се развият бързо, като редица държави от ЕС могат да подпишат т.нар. проектно споразумение - очертаващо условията на плана за обществени поръчки - още в края на тази седмица, а първите договори да бъдат договорени около края на април.

Засега служителите на ЕС съсредоточават идеите си за съвместни поръчки върху артилерийски снаряди, а не върху оръжия, тъй като Украйна е определила, че те са ѝ особено необходими, а и производството им е по-просто, отколкото на сложни оръжейни системи.

Съвместното възлагане на обществени поръчки е част от тристранния план на институциите на ЕС, който ще бъде обсъден от министрите в Стокхолм.

Първата стъпка ще насърчи страните от ЕС да предоставят незабавно повече боеприпаси на Киев от собствените си запаси, като предложат по-висок процент на възстановяване на разходите от управлявания от ЕС фонд, който финансира военната помощ - Европейския механизъм за мир.

ЕС ще задели един милиард евро от фонда за тази стъпка, която не е лишена от противоречия.

Певкур отбеляза, че тя членовете на ЕС ще бъдат поставени в различни категории на финансиране, като тези, които по-рано са били по-щедри с боеприпасите си, ще получат по-малко от тези, които даряват сега.

Съвместното възлагане на обществени поръчки е втората част от плана на ЕС, която предлага ускорена процедура за подписване на договори с производители на 155-милиметрови снаряди в страните от ЕС и Норвегия.

В документа с предложението, изпратен до държавите членки на ЕС миналата седмица, се казва, че съвместното възлагане на обществени поръчки ще позволи на блока да "направи масивна поръчка, за да изпрати на промишлеността ясен сигнал за търсене, който да ѝ позволи да увеличи производствения си капацитет".

В документа обаче не се посочва колко снаряда трябва да поръча ЕС, на каква цена или кога ще бъдат налични.

Естония постави началото на настоящия дебат с предложението си от миналия месец ЕС да закупи един милион 155-милиметрови снаряди за Украйна през тази година на приблизителна цена от четири милиарда евро.

Третата част от плана предвижда използването на средства от ЕС за подпомагане на европейските оръжейни компании да увеличат капацитета и ефективността си.

След разговорите в Стокхолм представителите на ЕС се надяват планът да бъде уточнен за срещата на министрите на външните работи и на отбраната на 20 март и да бъде финализиран на срещата на върха на ЕС по-късно същата седмица.

По БТА.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #11

    в рамките на огромната обща помощ от ЕС за Украйна... нашият пишман-съвецки льотчик-саботьор радЭв може да нанесе ...мини-мини-минимални щети... За съжаление (с диверсантско-предателските си действия) същият ще нанесе немалки щети върху международния авторитет на България...

  2. Bлaдo
    #10

    пречките са ... никакви! :-)) - Обединена Европа ще осигури пулверизирането и анихилирането на телата на агресорите от мОсковия до края на войната (демек - до капитулацията на пиZдостанската путин-а матушка)... Никакви пречки нямаме в това отношение ;-)))

  3. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #9
  4. slon
    #8
    Отговор на коментар #4

    И на пронститутки.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  6. полк. Дрангов
    #6

    Правителството на националния предател Гумен Гадев ще праща лопати на Путин, но няма да даде старите руски тенекии на Украйна!...За това пък Ганчо ще плаща скъпо за ново въоръжение!...После що сме най-бедни в ЕС?

  7. ABV
    #5
    Отговор на коментар #4

    Ти още ли не си отишъл на ЙХУ?

  8. Sgt. Pepper
    #4
    Отговор на коментар #3

    Азбучнико, ти чуваш ли се какви ги плещиш? Украина е донор единствено на материал за трансплантации. Войната в Украина съсипва европейското бъдеще. Ако иgиoтите в европейската върхушка успеят да наложат решенията си, с Европа, и поне - с източната ѝ част - просто е свършено.

  9. ABV
    #3

    Крайно време е да се кажат нещата с истинските им имена! - Украйна е донор на европейската сигурност, а не просител на оръжие, както плиткоумно се опитват да представят нещата!

  10. Коментарът е изтрит в 15:09 на 7 март 2023 от автора.
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.