Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС може да блокира ядрените договори между Унгария и Русия

32 коментара
Виктор Орбан и Владимир Путин

Решението на Унгария да сключи договори на стойност близо 12 милиарда евро с руска държавна компания може да бъде блокирано от европейските регулаторни органи, пише в."Файненшъл таймс".

Вето или огромна глоба от Брюксел биха били спънка за унгарския премиер Виктор Орбан, който превърна проекта в централен елемент на стратегията си за задълбочаване на политическите и икономическите връзки с Русия въпреки санкциите на Запада срещу Москва за ролята ѝ в украинската криза, отбелязва изданието, цитирано от БТА.

Освен това според европейски дипломати решението на Орбан да не провежда конкурс подхранва опасенията, че близките му връзки с Москва могат да накарат Унгария да се противопостави на опитите за засилване на санкциите срещу Русия.

Според противниците на споразумението то носи финансов риск, както и опасност от засилване на енергийната зависимост на Унгария от Москва. Страната и без това внася от Русия 80 процента от петрола си и 60 процента от газа.

Будапеща ангажира подразделение на руската Росатом през декември за проектирането, изграждането и поддръжката на два 1200-мегаватови реактора в град Пакш. Макар ЕК да не се е противопоставила на междуправителствените споразумения, подписани от двете страни преди около година, договорите за АЕЦ "Пакш" предизвикват безпокойства.

Две агенции на ЕС проучват споразуменията. Юроатом, агенцията, следяща дейността в ядрената област, задържа одобрението за доставките на гориво на централата по технически и финансови причини, макар че се водят преговори, посочи информиран източник. Всички споразумения за доставка на ядрено гориво в страните от ЕС трябва да получат одобрение от агенцията, отбелязва "Файненшъл таймс".

Европейските органи, отговарящи за конкуренцията, проучват държавните субсидии и законността на договорите, дадени без търг на Росатом и подразделението му.

Антимонополното разследване все още е в начален етап, което дава възможност на Унгария да се споразумее с Брюксел преди започването на официално разследване.

Войната на интереси е част от по-широка борба между ЕС и Русия за европейския енергиен сектор, пише британският вестник. И припомня, че миналата година Москва се отказа от газовия проект "Южен поток" на стойност 50 милиарда долара, след като европейските регулаторни органи заявиха, че руският газов гигант "Газпром" ще наруши правилата за конкуренцията, тъй като едновременно ще притежава газопровода и ще доставя газ по него.

Като признак, че Будапеща се подготвя за конфронтация с Брюксел, Обран заяви миналата седмица, че енергийната политика е суверенен въпрос, отбелязва "Файненшъл таймс".

Европейската комисия проучва и изяснява с Будапеща унгарските намерения в областта на ядрената енергетика, съобщи на пресконференция в понеделник по повод публикацията на британския вестник говорител на ЕК по въпросите на енергетиката.

Комисията разговаря с унгарските власти за всички вероятни проблеми по тези намерения, включително в областта на обществените поръчки. Проучваме случая и изясняваме с Будапеща, все още сме в много начален етап, ранно е за изводи по отношение на обществените поръчки и правилата за държавната помощ в ЕС, допълни говорителят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ана
    #32
  2. Alan Smithee
    #31

    Много преди унгарското правителство да почне икономическо сближаване с Русия, то бе обект на остракизиране и натиск от страна на САЩ, заради самостоятелната си политика. Тази политика беше прагматична, а не идеологически мотивирана. Това е една грозна история, а Европа трябваше да защити Унгария, а не да се присъединява към ругаенето. Припомних си как Иван Костов не отстъпи и не прие бежанци от Косово. Имаше и някаква интрига по Дунава, не помня вече. Така или иначе, последва наказателно отдръпване на САЩ и Германия от СДС. Заложиха на Симо Цара, внедрения от БСП агент на КГБ.

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #30
  4. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #29
  5. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #28
  6. Kiril Kovatchev
    #27

    Факт е че Орбан не води Унгария по добър път и че ще свърши зле. Това не е загадка за мислещите хора. Единствено последствията за Унгария и Орбан не са ми известни на мене все още. А предполагам има по-умни хора на които и това им е известно.

  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #26
  8. Miau
    #25
  9. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #24
  10. Alan Smithee
    #23

    Коя управляваща коалиция може да се похвали с мнозинство две трети плюс 1? (FIDESZ управлява в голяма коалиция.) На избирателите май им е било все тая дали Орбан ще запази конституционно мнозинство, или ще остане на голо пълно мнозинство – избирателната активност във Веспрем е била 45%. Спечелилият кандидат е социалист, според който избирателното право трябва да е запазено САМО за редовните данъкоплатци... А иначе, след няколко седмици са следващите частични избори. На които управляващите може да си върнат мнозинството от 2/3.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.