На
гражданите на Европейския съюз може да бъде дадена възможност
да гласуват пряко за президент на ЕС, съгласно обсъжданите
предложения за бъдещето на организацията, предаде Би Би Си.
Великобритания вероятно ще се противопостави на идеята. Подобна позиция заемат и повечето малки държави - настоящи и бъдещи членки на ЕС, сред които и България.
Българският министър по европейските въпроси и главен преговарящ с ЕС Меглена Кунева заяви българската позиция по институционалната реформа на ЕС, която застъпва виждането на още 17 страни-участници в работата на Конвента, съобщи МВнР.
Тя се обяви за запазване на институционалния баланс, зачитането на принципа на равнопоставеност между страните-членки и засилването на приложението на общностния метод.
Над 100 полици от континента в момента се опитват да изготвят в Брюксел проект на първата конституция на ЕС. Те се стремят да намерят компромис, тъй като има дълбоки разногласия сред делегатите за това как трябва да бъде ръководен ЕС, когато следващата година броят на членовете му нарасне от 15 на 25.
В продължаващите втори ден дискусии възникна проблем специално по въпроса дали ЕС трябва да има президент, чиято фигура да придаде на организацията континюитет и фокус.
Гръцкият външен министър Георгиус Папаандреу каза, че вярва, че президент, избран пряко от европейските граждани, ще даде на поста демократична легитимност.
Много британски представители обаче не са съгласни и смятат, че изборът трябва да се решава от националните правителства.
Има и страхове, че президентът може да стане твърде овластена фигура.
Проектът на конституцията се очаква да бъде готов за срещата на върха на ЕС следващия месец, но все още остава много работа, съобщава кореспондентът на Би Би Си от Брюксел.
Министър Кунева обърна особено внимание върху българската подкрепа за създаването на поста европейски министър на външните работи, за запазването на ротационния принцип при определянето на председателството на ЕС и за избирането на председателя на Европейската комисия от Европейския парламент. Тя призова членовете на Конвента да се придържат към вече взетите в Ница решения за разпределението на местата в Европейския парламент и Европейската комисия, както и за определянето на тежестта на гласовете за всяка страна-член в Съвета на министрите.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.