Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС може да затвори небето си за руски авиокомпании, ако Русия забрани западните полети над Сибир

38 коментара
ЕС може да затвори небето си за руски авиокомпании, ако Русия забрани западните полети над Сибир

Русия обмисля да забрани на европейски и американски авиокомпании да ползват краткия маршрут над Сибир за полетите си до Азия. Това ще е ответна мярка спрямо европейските санкции срещу нискобюджетната руска авиокомпания "Добролет" , която преустанови работа на 4 август, потвърди руският премиер Дмитрий Медведев в четвъртък.

 

Тази мярка показва, че руското правителство има "лоши съветници", коментира официалният представител на Европейската комисия в Германия австриецът Рихард Кюнел.

ЕС може да предприеме ответни действия


Въздушните коридори са установени с международни договорености, които и Русия е задължена да спазва, както и правилата на Световната търговска организация, коментира Кюнел пред Дойче веле.

Това означава, че Русия не може едностранно да предприеме каквито и да е мерки, без да наруши международното право, поясни той. Ако Русия направи това, ЕС може да се обърне към съответните международни съдебни инстанции. Но има и друг вариант. Както обяснява европейският дипломат, международното право предвижда също предприемането на равнозначни ответни мерки (retaliation).

Тоест, отговорът на ЕС няма да закъснее. На въпрос дали вместо да се занимава с дълги съдебни процедури, ЕС може просто да затвори небето си за руски авиокомпании и да действа на принципа "око за око, зъб за зъб", Рихард Кюнел отговаря: "Точно така".

Той не се съмнява в ефективността на приетите от ЕС мерки и припомня "несравнено по-високата зависимост" на Русия от ЕС, отколкото на ЕС от Русия.

За Европейския съюз Русия е третият по големина търговски партньор, а ЕС е най-важният за Русия, при това с голяма разлика.

Преди да наложат санкциите, в Брюксел внимателно са анализирали възможните последствия за европейските страни и за Русия. "Постарахме се да приемем такива мерки, които най-силно биха ударили по руската икономика и възможно най-малко европейската", поясни Кюнел. Но негативните последици за европейските фирми не могат да бъдат избегнати, призна той.

Ако Русия не промени своята политика по отношение на Украйна, ЕС е готов и допълнително да "затегне гайките", обобщи Кюнел.


Руският външен министър Сергей Лавров посъветва Запада да си помисли как би се отразило на интересите на авиокомпаниите и гражданите хипотетичното затваряне на въздушното пространство над Русия.

 

След анексирането на Крим от Русия, ЕС и САЩ въведоха през март санкции спрямо високопоставени служители и магнати от обкръжението на Владимир Путин. През юли бяха наложени още по-сурови мерки, насочени към енергетиката, банките, отбранителната промишленост и достъпа на Русия до високи технологии. Към тези санкции се присъединиха Канада и Япония, които са членки на Г-7, а също така Австралия и Швейцария.


В списъка на наказаните е "Добролет", дъщерна фирма на руската държавна авиокомпания "Аерофлот", която осъществяваше полети до Крим.

Решението за забрана на полетите над Сибир е на масата

"Правителството на Русия разглежда редица ответни стъпки. Това не означава, че ще бъдат незабавно въведени, но както се казва, те са масата", заяви руският премиер по време на правителственото заседание, цитиран от руски медии.

"Първо, забрана за използване на въздушното пространство на нашата страна за транзитни полети на европейски и американски авиокомпании в района на Източна Азия, тоест, в Азиатско - Тихооокеанския район".

Медведев добави, че Москва е готова да преразгледа и правилата за използване на транссибирските маршрути и да денонсира съгласуваните принципи за модернизация на съществуващата система за използване на тези маршрути.


За страните от ЕС това преразглеждане може да е в пълен обем, а с авиационните власти на САЩ ще прекратим преговорите по използването на транссибирските маршрути, каза Медведев.


В резултат на тези мерки, очевидно, разходите на западните авиокомпании ще нараснат, при това значително, подчерта руският премиер.

Чуждестранните авиокомпании летят от Европа към Азия през най-краткия маршрут над Сибир. Размерът на таксите, който е предмет на отдавнашен спор между Москва и Брюксел, се пази в тайна. През 2010 г. обаче Европейската комисия съобщи, че през 2008 г. Русия е получила 420 млн. долара. До 95% от тези пари отиват в "Аерофлот", твърдят руски представители пред Ройтерс.


Сред клиентите са големи авиокомпании като Lufthansa, British Airways, Air France.

Експерти изчисляват, че заобикалянето на Русия може да увеличи разходите на авиопревозвачите с 25-50% и да струва около 100-200 млн. долара годишно – тоест, по-малко от загубите, които би претърпяла Русия, ако изгуби постъпленията от таксите.

Западните санкции вече удариха и един от видните олигарси от обкръжението на Путин – Генадий Тимченко, като го лишиха от възможността да ползва луксозния си бизнес самолет. Компанията Gulfstream Aerospace Corp. е отказала техническа поддръжка на джета.

Руският премиер освен това каза, че Русия ще забрани транзитните полети над своя територия за украински авиокомпании по направленията Азербайджан, Грузия, Армения и Турция.

Медведев не изключи ответните мерки да засегнат и други свери. Потенциално сме готови да въведем защитни мерки в самолетостроенето, кобаростроенето, автомобилната промишленост и други отрасли. Но ще правим това обмислено, каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #38
  2. Коментарът е изтрит в 00:10 на 21 октомври 2014 от автора.
    #37
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #36
  4. Коментарът е изтрит в 11:51 на 8 август 2014 от автора.
    #35
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #34
  6. Коментарът е изтрит в 10:52 на 8 август 2014 от автора.
    #33
  7. blue velvet
    #32

    И аз точно това.При тия класации "Safety is the First". Turkish Airlines, the best in Europe in last three years. Turkish Airlines has been chosen "Best Airline in Europe", “Best Airline in Southern Europe” and awarded "Best Business Class Catering” in 2013 Skytrax World Airline Awards.

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #31
  9. severin
    #30
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #29

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.