Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС наложи търговски санкции на САЩ

0 коментара

Европейският съюз наложи по- високи тарифи на американските компании, които ще костват стотици милиони долари на американския бизнес.

За пръв път СЕ удря американските фирми със санкции като част от търговски диспут, отбелязва Би Би Си.

ЕС повишава с 5% тарифите върху серия от стоки - от мед и ролери до ядрени реактори.

Целта е Конгресът в САЩ да бъде заставен да промени закона, който дава данъчни преимущества на американския експорт.

Санкциите на ЕС влизат в сила от 1 март и ще се повишават допълнително с по 1% всеки месец докато не окажат влияние върху годишния американски износ от 666 милиона долара (533 милиона евро).

Първи март беше последният срок, даден на Вашингтон да елиминира т.нар. корпоративна схема за продажби в чужбина, която ЕС смята, че предоставя на американските износители нечестно предимство.

Американският Конгрес не предприе никаква стъпка за премахване на схемата.

В деня, в който Конгресът одобри новите мерки, ние ще отменим санкциите", каза еврокомисарят Паскал Лами пред Ройтерс.

Джон Дишарун от Американската търговска камара каза, че това е "тъжен ден за търговските отношения между Европа и САЩ".

Търговският спор е само един от аспектите на разрастващите се спорове между САЩ и ЕС - най-големите търговски партньори в света.

САЩ бяха принудени да снемат повишените тарифи за внос на стомана от ЕС и други производители след като Световната търговска организация (СТО) ги определи като незаконни през есента на м.г.

Независимо от това, САЩ продължават да водят спор в СТО срещу Европейския съюз, свързан с нежеланието на европейците да внасят генномодифицирани храни и култури.

Търговията заплашва да се превърне в изборен проблем, тъй като и двамата водещи кандидати за президентската номинация на Демократическата партия в САЩ твърдят, че ще бъдат по-сериозна защита на американския бизнес.

Настоящият диспут се точи с години. През 2002 г. СТО постанови, че данъчни облекчения за определи американски износители като Боинг и Майкрософт им дава незаконно и нечестно предимство на пазара и наложи като компенсация наказателни санкции в размер на 4 милиарда долара.

В петък еврокомисарят по търговските въпроси Паскал Лами посети Вашингтон в последен опит да накара американските законодатели да сложат край на блокажа по ревизирането на корпоративното данъчно право.

"Ние бяхме изключително внимателни, но няма начин да избегнем тези санкции, които се надяваме да фокусират мисленето върху спешната нужда от разглеждане на законодателството", каза Лами.

Стив Уулкок, търговски експерт от London School of Economics, смята, че първоначално санкциите ще имат относително незначително влияние.

Слабият долар вече нанесе тежък удар на европейските износители, като направи стоките им по-скъпи на американските пазари.

Доколкото работните места са важен проблем за американските сенатори, се очаква натиск отдолу САЩ да не се поддават на натиска на международен орган като СТО или на европейската политика.

И докато американската администрация нееднократно призова Конгреса да промени данъчното законодателство, лидерите на Конгреса не могат да решат дали да предложат допълнителни данъчни облекчения за американските компании като компенсация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.