Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС не е единен колко бързо да се случи разводът с британците

Британците искат да протакат, но предстоящата несигурност носи допълнителни щети за техния бизнес

0 коментара
Мартин Шулц, Доналд Туск, Жан-Клод Юнкер

Страните членки на Европейския съюз едва ли ще намерят бързо единно решение за Брекзит, след като през почивните дни се очертаха разделителните линии по темата. Външните министри на шестте държави основателки на ЕС настояха в събота за незабавно задействане на процедурата по развода на Великобритания с общността, след като мнозинството британски избиратели гласуваха за това на референдума, проведен на 23 юни. В същото време германският канцлер Ангела Меркел, която е сред най-влиятелните политици в ЕС, призова за успокояване на топката.

За спешен развод се обявиха председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, председателят на Европейския парламент Мартин Шулц, германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, както и няколко европейски страни начело с Франция. В същото време Меркел апелира за обратния подход, давайки да се разбере, че не смята с лека ръка да влоши отношенията на страната си с Великобритания, която е един от най-големите търговски и икономически партньори на Германия.

Подобна позиция защити в неделя и председателят на Европейския съвет Доналд Туск, който също влезе в ролята на "доброто ченге", отбелязва онлайн изданието Politico.

Ангела Меркел коментира, че не е нужно Великобритания да бъде карана да бърза с активизирането на чл. 50 от Лисабонския договор, който е единственият легитимен начин страна членка да напусне ЕС, но никога досега не е бил използван.

 

Фактите са такива, че Обединеното кралство трябва да реши за себе си кога иска да подаде своето заявление, заяви тя. И допълни, че процесът по напускането не би трябвало да отнеме цяла вечност, но и че преговорите трябва да преминат в добър бизнес климат.

 

Политиците в Лондон трябва да помислят отново за последиците от напускането на ЕС, заяви в неделя Петер Алтмайер, шеф на кабинета на Ангела Меркел, цитиран от Ройтерс.
"Но с това в никакъв случай нямам предвид да премислят самото решение за Брекзит", подчерта Алтмайер.


Разбира се, Великобритания може да кандидатства за повторно присъединяване към ЕС по-късно, "но това ще отнеме дълго време", добави той.

"Бъдете мили с горкия Дейвид", призова европейски официален представител, иронизирайки ситуацията на британския премиер Дейвид Камерън, който в петък обяви своята оставка и каза, че ще остане на поста до октомври.

Лондон иска време

Британският външен министър Филип Хамънд даде знак в неделя, че страната му ще се съпротивлява на натиска от ЕС за бърз старт на преговорите по оттеглянето си от блока. Нищо няма да се случи на момента, каза той. Времето на официалната нотификация за намерението да напусне ЕС и в ръцете на Британия и разговорите няма да започнат преди да бъде избран министър-председател, който да замени Камерън, допълни Хамънд.

И Камерън, и неговият вътрешнопартиен опонент Борис Джонсън, който беше сред водачите на кампанията за излизане на ЕС, не искат процедурата да започва веднага. Преди референдума привържениците на Брекзит настояваха, че преди официалното задействане на процедурата по развода, Великобритания трябва да проведе разговори с останалите страни членки за бъдещите си отношения със съюза, за да договори по-добри условия. Голяма част от правителствата в ЕС обаче не са съгласни с такъв подход, за да не създадат допълнителни предпоставки и други страни членки да поискат оттегляне от ЕС.

Както се оказва обаче, в ЕС засега няма съгласие колко силен трябва да е натискът над Лондон.

"Британците решиха да си ходят. Ние няма да обсъждаме какво още може да предложи ЕС на британците, за да ги задържи", каза в неделя германският вицеканцлер Загмар Габриел, който е лидер на социалдемократите, пред "Ханделсбалт".

Победителите в референдума не са наясно каква сделка искат да договорят с ЕС

Все още не е ясно за какъв вид сделка с ЕС ще се борят победителите в британския референдум – дали по модела на Норвегия (със съществен принос към бюджета на ЕС и спазване на правилата за свободно движение на хора и всички регулации на ЕС) или модел на пълно отделяне, който означава ограничен достъп до единния пазар на ЕС.

Дълъг период на несигурност с лоши икономически последици за Британия

Всичко това обаче удължава периода на несигурност. Какви ще са търговските договорености между ЕС и Великобритания ще стане ясно най-рано в края на 2018 г., което би дало основание на инвеститорите и бизнеса да отлагат всяко решение за влагане на пари в страната, поради което прави потенциалните щети за британската икономика още по-големи.


Проблемът е, че Великобритания има огромен дефицит по текущата сметка и се нуждае от външно финансиране. Оптимизмът, че по-евтиният паунд ще засили експорта, се сблъсква с цената на вноса на суровини като петрол, поради което в краткосрочен план дефицитът ще нарасне.

По-слабият паунд ще доведе и до по-висока инфлация. Като реакция на това може да бъдат повишени заплатите, но в такъв случай разходите на бизнеса ще се увеличат и конкурентните предимства на девалвацията ще бъдат подкопани. Ако инфлацията не бъде компенсирана с повишение на заплатите, жизненият стандарт на хората ще се понижи, което ще засегне най-вече привържениците на излизането от ЕС.

Освен това все още не е напълно сигурно ще се състои ли Брекзитът, след като Шотландия обяви, че смята да наложи вето на оттеглянето от ЕС.


Британски депутати вече коментират, че резултатът от референдума не задължава парламента да го приеме. Не е изключено и новият министър-председател да предизвика парламентарни избори и да получи нов мандат, а е възможно и условията на развода между ЕС и Великобритания да бъдат подложени на нов референдум.

Германия и Франция работят по документ "Силна Европа в свят на несигурности"

Външните министри на Германия и Франция Франк-Валтер Щайнмайер и Жан-Марк Еро съобщиха в неделя, че разработват документ, озаглавен "Силна Европа в свят на несигурности", в който предлагат обща европейска политики по сигурността и миграцията и засилване на икономическото сближаване, предаде Ройтерс.


Щайнмайер и Еро признават, че Европейският съюз е подложен на сериозно изпитание и казват, че общността преживява поредица от кризи на юг и изток, а икономическият растеж се възстановява бавно.


"За да предотвратим тихо прокрадващото се разяждане на нашия европейски проект, трябва да бъдем по-съсредоточени върху съществените въпроси и изпълнението на конкретните очаквания на нашите граждани", заявяват те в документа, чието разработване е започнало преди референдума, на който Великобритания гласува за излизане от ЕС.

Според тях е важно да се признае, че държавите членки имат различно желание за задълбочаване на европейската интеграция.

"Трябва да намерим по-добри начини за справяне с различните нива на амбиция, за да гарантираме, че Европа по-добре изпълнява очакванията на всички европейски граждани", казват двамата министри, чиито страни играят водеща роля в ЕС.

За тази цел те предлагат три инициативи: европейско споразумение за сигурността; обща европейска политика за убежището и миграцията; засилване на растежа и завършване на икономическия и паричен съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.