Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС не приема инициативата за референдум в Северна Македония

Според ВМРО-ДПМНЕ 60% от македонците биха гласували срещу договора с България

3 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Европейският съюз не гледа с добро око на инициативата на ВМРО-ДПМНЕ за свикване на референдум срещу Договора за добросъседство с България, каза в интервю за предаването "360 градуса" посланикът на ЕС в Северна Македония Дейвид Гиър.

"Всяка инициатива, която може да бъде пречка и по пътя на страната към интеграция в ЕС, трябва да бъде избягвана. Въпросът за конституционните промени е суверенно решение, което трябва да бъде взето от самата държава", каза той.

По думите му страната вече има добри резултати в междуетническите отношения.

"Някои я смятат за модел, така че промените в конституцията ще засилят това, което вече сте направили досега. Но смятам, че трябва отново да се запитате коя е стратегическата цел, която страната се опитва да изпълни? Почти целият политически спектър смята, че целта е възможно най-бързо присъединяване към ЕС”, казва Гиър, цитиран от БТА.

Най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ вече стартира процедурата за свикването на референдум срещу договора за добросъседство между двете държави от 2017 година. Партията развива силна антибългарска кампания, която е насочена срещу управлението на СДСМ.

В същото време позицията на ВМРО-ДПМНЕ е ключова. Вкарването на българите в македонската конституция е основното изискване, за да може Северна Македония да започне реални преговори за членство в ЕС. Това обаче изисква мнозинство от две трети в парламента, което управляващата коалиция не може да постигне.

В ново изявление от ВМРО-ДПМНЕ, цитирана от БГНЕС, посочи, че договорът за добросъседство с България е "в основата на всички проблеми и затова е необходим референдум и мобилизация на хората срещу него".

"Не може Македония само да поема задължения, а България да поставя условия", посочват от партията.

Според опозицията изследвания показват, че над 60% от македонците биха подкрепили референдума. ВМРО-ДПМНЕ призовава заедно с референдума да се върви и към предсрочни парламентарни и президентски избори.

Малко по-рано партия "Левица" обяви официално, че ще даде парламентарна и партийна подкрепа за провеждането на референдума.

Допитването обаче не се подкрепя от управляващите и албанските партии. То беше осъдено от президента Стево Пендаровски и от премиера Димитър Ковачевски.   

Външният министър Буяр Османи от своя страна коментира във вторник, че конституционните промени не са риск, а "по-скоро са в услуга на държавата, защото представляват формализиране чрез конституцията на историческия факт, че в (Република Северна ) Македония заедно с мнозинството от македонския народ живее и българско малцинство". 
 
"Защото преди няколко години дебатът изглеждаше по-иначе, говореше се за исторически корени, за един народ в две държави. Промените в конституцията с включването на българското малцинство са в подкрепа на зачитането на правата на малцинствата, което е една от европейските ценности”, каза Османи.
 
По думите му голяма част и от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ не виждат проблем с вписването на българите в конституцията, но трябва време, за да надделее това мнение.
 
"И от ВМРО-ДПМНЕ знаят, че инициативата за референдум е вредна. Този опит да се минират трите стълба на евроатлантическа Северна Македония - договорът от Охрид, Договорът с Гърция и този с България -  не е добра идея, защото тези договори са международно гарантирани. Идеята за еднонационални референдуми е рискова, за който и да е стратегически въпрос за държавата. Това отваря "кутията на Пандора" и за еднонационални решения, а последиците са многослойни”, каза Османи.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #3

    Българите в РСМ били малцинство? Смех в залата. Ако беха малцинство защо ги е страх толкова, сърбомакедонците, да впишат българите в Конституцията?

  2. Джелсомино
    #2
    Отговор на коментар #1

    Макетата имат нужда не от военна, а от специална мозъчна операция. Много са зле с реалността, горките.

  3. Коментарът е изтрит в 15:26 на 30 март 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.