Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС: Новото правителство на Афганистан не е нито приобщаващо, нито представително

4 коментара
ЕС: Новото правителство на Афганистан не е нито приобщаващо, нито представително

Европейският съюз разкритикува днес временното правителство, сформирано от талибаните в Афганистан, предаде Франс прес.

То не е нито приобщаващо, нито представително спрямо етническото и религиозно многообразие на страната, каза говорител на ЕС. "Въз основа на първоначален анализ на обявените имена, това не изглежда като приобщаващ кабинет, който да е представителен за богатото етническо и религиозно многообразие на Афганистан, какъвто се надявахме да видим, и обещан от талибаните през последните седмици", посочи той в комюнике.

На среща миналата седмица министрите на външните работи на страните от Европейския съюз подчертаха необходимостта от "приобщаващо и представително" преходно правителство в Кабул.

Това беше "едно от петте поставени условия", за да може да бъдат установени отношения между ЕС и новите афганистански власти, припомни говорителят.

Завръщайки се на власт в Афганистан в средата на миналия месец, две десетилетия след края на своя фундаменталистки и брутален режим в страната между 1996 и 2001 г., талибаните обявиха вчера състава на правителство, което не е приобщаващо, в разрез с поетите от тях ангажименти.

Всички членове на този кабинет, което ще се ръководи от Мохамад Хасан Ахунд - бивш близък сътрудник на основателя на ислямисткото движение молла Омар, който почина през 2013 г., - са талибани. И почти всички те принадлежат към пущунския етнос, отбелязва АФП.

Няколко от новите министри, част от които бяха много влиятелни фигури при предишния режим на талибаните, са в санкционните списъците на ООН. Четирима ог тях са преминали през американския затвор в Гуантанамо.

Известно е, че министър-председателят Мохамад Хасан Ахунд е одобрил унищожаването на гигантските статуи на Буда в Бамиян през 2001 г., каза Бил Роджо, главният редактор на специализирания сайт "Лонг уор джърнъл" (Long War Journal).

Германия, Китай и Япония посрещнаха днес хладно съставянето на временното правителство на талибаните в Афганистан, предаде Ройтерс.

Изразявайки тревога за състава на правителството, германският външен министър Хайко Маас каза, че не вижда особени поводи за оптимизъм по отношение на ситуацията в Афганистан.

"Обявяването на преходно правителство, без участие на други групи, и вчерашното насилие срещу демонстранти и журналисти в Кабул не са сигнали, даващи поводи за оптимизъм", каза министърът.

Маас каза обаче, че Германия иска да продължи контактите с талибаните в опит да гарантира, че повече хора ще могат да напуснат страната, засегната от недостиг на храни и спиране на международната финансова помощ.

Китай, който има обща граница с Афганистан, призова за сформиране на "открито и представително" правителство. Азиатският гигант вижда в съставянето на новото правителство в Афганистан необходима стъпка към възстановяване на страната, каза в Пекин говорителят на китайското външно министерство Ван Вънбин.

"Надяваме се новите афганистански власти да се вслушват повече в мнението на хората от всички етнически групи и фракции, за да отговорят на стремежите на собствения си народ и на очакванията на международната общност", каза говорителят на ежедневен брифинг.

Китай е готов да поддържа контакти с лидерите на новото правителство, допълни Ван в отговор на въпрос за това дали Пекин ще признае новото правителство.

В Токио високопоставен служител каза, че Япония следи действията на талибаните и ще продължи сътрудничеството си със САЩ и други страни, едновременно изразявайки тревога за безопасността на японските граждани в Афганистан.

"Чрез различни усилия, включително практически диалог с талибаните, ще направим всичко по силите си да гарантираме сигурността на японските граждани, които са останали в страната", каза главния секретар на японското правителство Кацунобо Като.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #4
    Отговор на коментар #2

    "Брюкселските зелки" нищо по-различно от това, което се случи, не очакваха. И американци, и европейци, които са наблюдавали развитието на събитията в Афганистан през последните 10-50 години, бяха наясно /отдавна, някой от повече от десетилетие/, на къде отиват нещата там - че мнозинството от населението на Афганистан не може и/или не иска да създаде съвременна цивилизована демократична държава.И на американските цивилни отдавна "им беше писнало" /още преди 10 години препоръчваха на Обама да се махнат

  2. Real ''Mickey''
    #3
    Отговор на коментар #2

    Айде за жени в правителството на талибаните, едва ли са се надявали. То им бе ясно отдавна. Но са очаквали че поне един мъж с менструация и детеродни способности ще има в правителството. Или жена с пенис. И с право се възмущават ще талибаните не оправдаха надеждите им. Просто бяха подведени и наивни.

  3. Г. Димитров
    #2

    Какво очакваха Брюкселските зелки? На религиозни фанатици с обществено разбиране от 8-ми век и неограничено количество оръжие и боеприпаси (заради сен-илника, ама това е друга тема) им дреме на оная работа какво си мислят разни бюрократи.

  4. Горскио
    #1

    Да бе, Няма да има продължителна гражданска война, а поръчаните от Роотшилд и големите носове 5 млн. бежанци за първата година на войната няма как да излязат. Очертава се неизпълнение на поръчаната мигрантска инжекция в болното тяло на Европа и това е проблем на брюкселските майцепродавци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.