За следващите седем години Европейският съюз отпуска близо 54 млрд. евро за научни изследвания по Седма рамкова програма, заяви в сряда пред журналисти образователният министър Даниел Вълчев по време на разяснителна конференция по програмата.
Седмата рамкова програма започна от началото на тази година и ще продължи до 2013 година. Тя е част от инициативата на Евросъюза за стимулиране на развитието на науката на Стария континент, който все още изостава от САЩ и Япония в тази област.
Със свой проект може да участва всеки университет, компания, център за изследвания, организация или физическо лице. Подробна информация за условия за кандидатстването и самата програма може да намерите на интернет адрес: http://cordis.europa.eu/fp7/home_en.html.
Вълчев припомни, че у нас за научни изследвания се отделят едва 0.5% от БВП, докато в 15 от страните членки в ЕС финансирането стига до 2% от БВП.
Според Вълчев проблемът се дължи и на факта, че парите се дават на много повече организации и университети, отколкото в действителност правят наука. Друг недостатък е, че една четвърт от средствата се предоставят след като научните колективи са разработили конкретен проект.
По думите на проф. Камен Веселинов, ректор на Техническия университет, у нас парите за наука не са чак толкова малко, колкото се представят. Проблемът е, че отделяните 2% в чужбина идват основно от бизнеса и икономиката, а у нас не е така.
Грешка е, че научните работници не се съобразят с търсенето на пазара и от страна на бизнеса. Вместо това те правят разработки, които след това в България няма кой да купи. Според Веселинов по-голямото финансиране може да се намери именно ако се прави “ниска” наука, ориентирана към практиката.
Вълчев раздаде и специални награди на българските участници, разработили най-много проекти по предишната Шеста рамкова програма. По нея българско участие е имало в 270 проекта, които са спечелили общо 32 млн. евро.
Награда за най-много успешни проекти – 22 на стойност 2 млн. евро взе Софийският университет. Техническият университет бе отличен за това, че е спечелил най-много средства - 3 млн. евро за 20 проекта.
Пловдивският университет "Пайсий Хилендарски" бе обявен за най-активният университет извън столицата, участвал в програмата със седем проекта.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
23 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
i stigame naukata v TU
доказано е!
Интересно от позицията си на какъв даваш мнение кой става за наука и кой не. Аз много добре познавам БАН и знам, че именно в това съветско образувание е източникът на квазинауката, защото там нямат никакви други задължения освен да правят наука. 95% от личния състав просто НЕ СТАВАТ. В университетите поне преподават, макар че и там щатът е поне 3 пъти повече от необходимото. Иначе е ужасно тъжно и безнадеждно, че министърът дава награда за 2 млн евро приходи от проекти за ЦЯЛ университет за 5 години, …
т.е. 400 хил на година. При личен състав от около 4-5000 души това прави 80 евро на човек! За сведение ЦЕЛИЯТ БАН с неговите 8000 "учени" са привлекли около 9 милиона за 5 години! За справка: една средна група от 10-20 души в природните науки в западна Европа привлича поне около 1 млн евро за този период.
-още 23
270 проекта, които са спечелили общо 32 млн. евро.22+20+7 прибавям още 22 прави 70 проекта за всички т.нар. университети. Остават 200 проекта на БАН. Другарят Вълчев нещо се е пообъркал но при неговия интелект нормално.Да се говори за наука извян БАН ,изключвам псевдозвената за танци, и други социално-хуманитарни глупости, е несериозно.Награда за най-много успешни проекти – 22 на стойност 2 млн. евро взе Софийският университет. Техническият университет бе отличен за това, че е спечелил най-много средства - 3 млн. евро за 20 проекта.Пловдивският университет "Пайсий Хилендарски" бе обявен за най-активният университет извън столицата, участвал в програмата със седем проекта.
Мненията Ви не се изключват, а допълват! Малко известен факт е, че 70% от научната продукция на България идва от БАН. Една оценка по този критерий точно ще постави нещата по местата им. Така естествено ще отпаднат псевдоучени като професорът от НБУ дето "откри" наскоро, че Земята променила наклона на оста си!? Ще отпаднат и псевдонаучни институти от самата БАН, разбира се. Първи кандидати са институтите по българска литература и по философия. И преди, и сега това са си едни номенклатурни хранилки. …
Простата житейска логика изисква незабавно откриване на бакалавърски и магистърски програми в институтите на БАН, Аграрната академия и всички места, където все още има някакви следи от реална наука, която може да е конкурентна по света.
Изходът за оздравяването на българската квазинаука е в следните простички мерки, при същия бюджет от 0.5%.1. Закриване на БАН и пренасочване на средствата към университетите.2. Закриване на квазиуниверситетите като НБУ.3. Закриване на останалите университети и откриване на нови със същите имена. Редуциране на щата с 50%, което, заедно със средствата от БАН, ще доведе до 3-4 пъти по-големи заплати.4. Откриване на процедури за назначаване по строги европейски наукометрични критерии с прагове БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЯ. …
Оценка по 3 критерия: 1. привлечени пари по проекти, 2. брой публикации в резензирани списания (плюс патенти), 3. брой цитирания. 5. Трикратно повишение на докторантските стипендии и завишаване на изискванията (например връщане на получните стипендии при незащитаване на дисертация).Това ще доведе до оставането в науката само на най-добрите хора от университетите и БАН, с прилични заплати и средства за изследвания, и за привличането на способни млади хора в науката.
Явно не ставаш за наука и не разбираш нищо! Сега в България около 70% от науката е в БАН, а всички останали унижерситети едва кретат в това отношение. (С малко изключение на отселни катедри от СУ) Иска ти се да се закрие единственото звено, което прави наука, за да няма псевдонауката конкуренция у хас!!! Искаш да закриеш това, което дори по турско време булгарите са успели да създадат. БАН е единствената организация която вече е съкратила състава си с около 25%Трябва да има сериозна атестация за …
всички Университетчета и да се отчитат само професорите които са на постоянна работа там! Да се отчете какви лаборатории имат (за физика, химич, медицина и др...) Какви лаборатории за студените имат и има ли и научни лаборатории. Трябва точно на БАН да се разреши да преподава за Магистърска степен и нагоре...
dnes shte dadem za neja 100 leva, a utre shte ni ja prodadat za 10000 ... prostichko e.
На сайта www.pueron.org/pueronтези въпроси се дискутират доста интензивно. Вашето мнение за науката и нейното финансирани може да споделите и в Нашия форум.