Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС отхвърли искането на САЩ за изолиране на Иран

Приет е блокиращ американските санкции юридически инструмент за защита на работещите в Иран европейски фирми

5 коментара
Федерика Могерини

ЕС отхвърли искането на САЩ за икономическа изолация на Иран и прие юридически инструмент за защита на работещите в Иран европейски фирми от американските санкции, обяви шефката на дипломацията на ЕС Федерика Могерини, цитирана от Франс прес.


"Одобрихме актуализацията на блокиращия статут и вземаме всички мерки да позволим на Иран да се възползва от икономическите следствия на отмяната на санкциите", каза Могерини след среща с външните министри на страните от ЕС.


Европейският блокиращ закон ще влезе в сила на 6 август, датата на първата група американски санкции. Втората група ще влезе в действие на 4 ноември, по време на междинните избори за Конгрес на САЩ.


Целта на този регламент от 1996 г. е да се противодейства на факта, че американските санкции важат за всички физически и юридически лица по света съгласно принципа на екстериториалност на американското право.

 

Много европейски фирми като петролната компания Тотал решиха да се изтеглят от Иран, ако за тях не се направи изключение от американските санкции. Вашингтон отказва да направи изключение от санкциите си за европейските фирми, след като разкритикува ядреното споразумение с Иран.


Могерини призна, че това е трудна задача, тъй като "САЩ имат немалка тежест в световната икономика".


"Не съм в състояние да кажа дали усилията ни ще са достатъчни, но правим каквото можем, за да избегнем смъртта на иранското ядрено споразумение, защото последиците за всички нас биха били пагубни", предупреди тя.


Френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан настоя, че трябва да се позволи на Иран да продължи да продава петрола си.


"ЕС и другите страни подписали споразумението с Иран през 2015 г. - Китай и Русия, търсят финансов механизъм, който да гарантира на Иран, че може да изнася петрола си", каза той.


Службите на европейския комисар за енергетиката Мигел Канете работят по този механизъм и се чакат предложения, съобщи дипломатически източник.


По европейски данни енергийният сектор е донесъл 50 милиарда долара приходи на Иран през 2017 г. Те идват предимно от петрола, защото износът на природен газ е нисък - 10 милиарда куб. м през 2017 г.


Иран изнася по 3,8 милиона барела петрол дневно. 20 процента се купуват от ЕС, а 70 процента от Китай и други азиатски страни.


Очаква се сделките с иранския петрол вече да се извършват в евро, а не в щатски долари, чрез преводи от европейските централни банки и иранската централна банка, отбелязва АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #5

    Рижият дядо пак остана с пръст в г... ЕС може да са възпитани на маса, но не са безпомощни и не забравят. Добре щеше да е да не беше се стигало дотам. Но някой трябва да даде отпор. Честита договореност и с "големия съюзник на Тръмп" Япония!

  2. Преслав
    #4

    Добро решение - Иран заедно с Йордания и Ливан са най-демократичните държави сравнено с останалите мюсюлмански държави в региона.

  3. Емил Станоев
    #3
  4. edin.drug
    #2
  5. анита хегерланд
    #1

    Могерини с рязко си изказване демонстрира ограничена визия. САЩ имат предвид не само политическите ходове на Иран, който е основен играч в региона, но основно ЦЕНАТА НА ПЕТРОЛА, КОЯТО ИРАН ИСКА ДА ПОВИШИ, А САЩ - ДА ДЪРЖАТ В ОПРЕДЕЛЕНИ ГРАНИЦИ. Слабото място в американската икономика, след проблемите с Китай, е цената на петрола. Ние искаме ниски цени на петрола, за разлика от производителите. ЕС трябва да се споразумее със САЩ в някои политики, които са полезни и за нея.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.