Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС отложи за есента решението си за членството ни

294 коментара
ЕС отложи за есента решението си за членството ни

Европейският съюз остави отворена вратата за членство на България и Румъния от 1 януари 2007 г., но ако изпълнят определени условия. Това е формулата, която избра Европейската комисия (ЕК) в ключовия си доклад за напредъка на България и Румъния, оповестен във вторник пред Европейския парламент.

Окончателната си препоръка за това дали двете страни да се присъединят в срок е отложена за октомври т.г.

Ако в новия доклад, който ще бъде представен през есента, напредъкът не бъде оценен като задоволителен, ЕК няма да се поколебае да приложи необходимите защитни механизми и да предпази Общността от интеграция на страни, които имат сериозни проблеми в областта на правосъдието, вътрешните работи и вътрешния пазар.

В мониторинговия си доклад ЕК отбелязва, че остава възможността членството на София и Букурещ да бъде отложено за 2008 г., ако те не постигнат задоволителен напредък в борбата срещу престъпността и реформирането на администрациите си.

"Комисията ще излезе не по-късно от началото на октомври с доклад за напредъка на България и Румъния в решаването на оставащите проблеми. На тази основа тя ще обмисли дали датата за присъединяването им към ЕС да остане 1 януари 2007 г.", пише в доклада.

 Румънският премиер: На мястото на България, щяхме да сме отложени

Анализатори предвиждат критики към кабинета в Букурещ, но и мобилизацията му до есента

Ако Румъния беше на мястото на България, вероятно отлагането ѝ вече би било решено, коментира румънският премиер Калин Попеску Таричану веднага след оповестяване на доклада на ЕК за готовността на България и Румъния за членство в ЕС. Би било по-добре, ако мониторинговият доклад бе направил по-отчетлива разлика между България и Румъния, допълни Тарчиану, цитиран от БТА, която се позова на Медиафакс.

Още

Така 16 май вече не е онази заветна дата, която се очакваше като решаващия момент, в който ще стане ясно дали влизаме от 1 януари 2007 г. и имаме нова цел на бъдещите усилия – края на септември т.г.

Окончателното решение на Брюксел ще дойде в чувствителен от вътрешнополитическа гледна точка момент – месец преди президентските избори.

Отсъствието на изрична препоръка за дата на практика означава, че остава в сила датата 1 януари 2007 г., както е записано в присъединителния договор, коментираха евродепутати след представянето на доклада.

При представянето на председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу каза, че отправна точка при подготовката на документа са били както ангажиментите на ЕС към двете страни, но и стриктното спазване на критериите за членство.

В доклада се посочва, че двете страни са показали решимост за реформи, но се очаква напредък в най-вече в областта на правосъдието и вътрешния ред. Както се очакваше, докладът е по-критичен към България.

Страната ни е намалила от 16 на 6 “червените зони”, а Румъния – от 14 на 4.

Освен, че са по-малко, препоръките към Румъния са предимно с по-техническа насоченост, свързани с безопасността на храните и формирането на разплащателна агенция за земеделските субсидии.

За България шестте области, предизвикващи сериозно безпокойство, са:

- Създаване на съответната интегрирана система за администрация и контрол в земеделието (Глава 7)
- Създаване на условия за събиране и обработка на животински субпродукти (Глава 7)
- По-видими доказателства за резултати в разследването и съдебното преследване срещу мрежите на организираната престъпност (Глава 24)
- По-ефективно и ефикасно прилагане на законите за борба срещу измамите и корупцията (Глава 24)
- По-интензивно налагане на мерки срещу прането на пари (Глава 24)
- Засилване на финансовия контрол при използването на средствата от структурните и кохезионни фондове (Глава 28)

Оли Рен предупреди за предпазни клаузи

Еврокомисарят по разширяването Оли Рен заяви, че няма да се поколебае да препоръча използването на предпазни клаузи и други защитни механизми по отношение на България и Румъния, ако двете страни не успеят да покрият критериите за членство в ЕС. Такива ограничителни мерки биха могли да бъдат въведени в области като вътрешния пазар, правосъдието и вътрешните работи.

Нашата цел е да приветстваме България и Румъния като членки през 2007 г., но е наше задължение да гарантираме, че те наистина отговарят на условията, изтъкна още Рен.

По думите му, ако съществуващите проблеми не бъдат решени, ЕК може да предложи двете страни да не получат предвидените финансови помощи от ЕС, дори и след като се присъединят към ЕС.  

Той припомни, че двете страни са подложени на безпрецедентно интензивен мониторинг.

България не е надеждна за споделяне на конфиденциална информация

На теория ЕС може да реши през есента да отложи членството на България и Румъния за 2008 г., но на практика това едва ли ще се случи, коментира онлайн изданието на британското списание “Иконъмист”. Причината е, че отлагането на България, която сега е най-слабият кандидат, изисква единодушно решение на страните членки. Отлагането на Румъния би било по-лесно, тъй като към момента на подписване на присъединителните договори през 2005 г., именно тя, а не България, бе изоставащата страна, посочва изданието.

Отлагането на решението за датата на присъединяване ще даде на двете страни повече време за реформи, но едва ли ще ги направи по- привлекателни партньори в ЕС, смята “Иконъмист”. В коментара се посочва, че управляващите в Румъния са изцяло ангажирани с промените, а техният проблем е липсата на достатъчно подготвени кадри на всички равнища – нещо, което не може да се промени бързо. За България, изглежда, проблемът е липса на политическа воля, за да се справи по същество с изискванията, пише още “Иконъмист”.

Изданието посочва, че членството на двете страни ще стане при специални условия. Сътрудничеството на ЕС с България по криминално – правно въпроси най-вероятно ще е ограничено, докато страната не докаже, че конфиденциална информация няма да изтича към престъпници, пише “Иконъмист”.  

ЕК предупреждава, че България и Румъния рискуват да загубят милиарди евро, ако тези агенции не започнат да функционират и че износът на някои храни може да бъде забранен, за да се предотврати  разпространението на болестта луда крава, пише ББС.

Специална мониторингова система може да бъде създадена за първите три години след присъединяването, ако усилията за справяне с корупцията и реформа в съдебната система не доведат до явни резултати.

Подобно задълбочено наблюдение е безпрецедентно в ЕС и според някои твърдения това може да е равнозначно на членство втора класа, отбелязва ББС.

Еврокомисарят Барозу и комисарят по разришяването Оли Рен заминават за Румъния и България във вторник следобед, за да успокоят двете страни и да ги призоват за последни усилия.

Окончателният вариант на доклада е по-мек

Агенция Ройтерс обръща внимание, че в окончателния вариант на доклада ЕК е използвала малко по-смекчен език за справянето на България в борбата срещу престъпността, отколкото в "чернова" от миналата седмица.

Според дипломати и анализатори влиятелни престъпни босове контролират голяма част от българската икономика и стоят зад десетки неразкрити убийства в подземния свят през последното десетилетие, посочва Ройтерс, цитирана от БТА.

Забавянето на окончателното решение кога да бъдат приети двете страни може да остави малко време на някои национални парламенти да ратифицират договора за присъединяването на София и Букурещ, допълва агенцията.

Меглена Кунева: Докладът е “ръководство за справяне”

Днешният доклад на ЕК трябва да се използва като "ръководство за справяне", заяви министърът по европейските въпроси Меглена Кунева.

През октомври имаше 16 "червени области" в пет преговорни глави. Отпаднаха "Дружествено право", "Свободно движение на услуги", "Регионална политика", се посочва в специално изявление до медиите.

Кунева казва, че в сегашния доклад има шест "червените области" в три преговорни глави.

Съобщението на министъра завършва с емоционално послание: "Благодаря на българските експерти и на експертите от ЕС. Благодаря на всички, които носят трудностите и надеждите за членството от 1 януари 2007 г. Остават 227 дни. Можем."

Посланието на Рен не се различава от това към 10-те от първата вълна

Бившият зам.-външен министър Антоанета Приматарова, която е експерт в Центъра за либерални стратегии, коментира пред БНР, че изказването на Оли Рен за готовността на България и Румъния за членство в ЕС не се различава по никакъв начин от изказванията пред Европейския парламент при подготовката за членството на приетите през 2004 г. десет страни от Централна Европа.

Приматарова припомни, че десетте страни са били обект на мониторингови доклади както и при подготовката за членство на България и Румъния. През 2002 г. приключиха преговорите за членство на десетте страни, след което последваха три мониторингови доклади – един през есента на 2002 г. и два – през пролетта и есента на 2003 г. Формулировките към кандидатите в докладите са били сходни на формулировките към България и Румъния сега. На десетте бе казано, ако продължите реформите в тази област, засилите – в онази, вземете спешни мерки – в третата, ще бъдете готови за членство през 2004 г.

Същото се казва сега и на нас, подчерта Приматарова, според която изказването на Оли Рен е показало, че ЕК не използва двойни стандарти. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

294 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 7up
    #298

    yasno e 4e si 4ervena babi4ka-odi se grumni

  2. BLUEBIRD
    #297

    НАРОДЕН ФРОНТ СРЕЩУ:1. МОСКАЛСКИЯ ПУДЕЛ ПЪРВАНОГЛУ, ПРЕЗИДЕНТА НА ДОГАН /САВА/,2. КУБУРСКИТЕ, ДОГАНСКИТЕ И КУМУНИСТИЧЕСКИ БЪЛГАРОУБИЙЦИ,3. ПРОИЗВОДНАТА НА С2 - бойкофуклата!FOLKSFRONT, BLAUFRONT!

  3. ами сега
    #296

    ех, Стояна, с болка го съобщавате. А така се надявах да поплювате яко

  4. Цар и Генерал
    #295

    А Честито на Костов, Стоянов, Праматарски и Ко. !!!хехе

  5. June
    #294

    :)

  6. Цар и Генерал
    #293

    голямо съжаление. хехеБългария е член на ЕС от 1 Ян 2007 г. , при това без предпазни клаузи !Честито на Командира и Костовистите !

  7. TEMIDA
    #292

    ZHACHI SHTE BUSEM KLOAKATA NA EVROPA

  8. zuren ovcho
    #291

    E, kakvo vi kazah. Resenieto otdavnae vzeto. Vmesto da se plyuete edin drugse stegnete za da imate po-dobri vhodni posizii. Ima kakvo da opravyate

  9. Флашданс
    #290

    хехеЕ, сега вече яко ще духате супата.

  10. TEMIDA
    #289

    ZNACHI SHTE BUDEM KLOAKATA NA EVROPA. HA CHESTITO ! TIJA OT BRUXELL ILI SA LUDI ILI SA MNOGO HITRI. PO-VEROJATNOTO VIE OTGATNETE.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.