Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС отново да лицензира реакторите – този път за 20 години

80 коментара
ЕС отново да лицензира реакторите – този път за 20 години

На принципа на китайската капка, в България започна в понеделник поредна кампания за повторно отваряне на ІІІ и ІV блок на АЕЦ "Козлодуй", затворени в края на 2006 г. като условие за членството в ЕС. Този път под мотото “Искам светлина”, акцията идва дни след като министър-председателят Сергей Станишев заяви, че София ще продължи да опитва да убеди страните членки и ще търси политическо лобиране от британска и канадска енергийни фирми с интерес да експлоатират малките блокове.

Задачата е свръхтежка, защото не само трябва да се търсят съюзници, а да се преодолее и мнението на опонентите, заяви Станишев пред форума, организиран от БулАтом и АЕЦ "Козлодуй". Председател на БулАтом е Богомил Манчев, чиято компания "Риск Инженеринг" изпълнява най-много обществени поръчки в енергетиката и особено в ядрената.

Отново бе посочено, че България трябва да генерира достатъчно политическа подкрепа от страните в региона за отварянето на двата реактора. "Тъй като в България няма недостиг на електроенергия, няма как да поискаме от Европейската комисия отварянето на ІІІ и ІV блок заради кризисна ситуация", поясни Станишев.

Миналата седмица той и министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров посочиха, че би могло да се използва задействането на чл. 36 от договора с ЕС. Той обаче предвижда в първите три години от членството при затруднения в който и да е сектор от икономиката на страната, да се искат защитни мерки за възстановяването на вътрешния пазар. Което изключва аргумента с осигуряване на енергийната стабилност на Балканите, какъвто бе изтъкнат както миналата седмица, така и миналата година по това време, когато предишният министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров писа писмо до ЕК за проблемите с липсата на двата реактора.

Тогавашният ясен отказ на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалг явно не бе достатъчен и България организира балканска среща на енергийните балкански министри за подкрепа на отварянето на блоковете. Получихме само подписите на Сърбия, Хърватия, Албания и Македония, но не и на двете съседки от ЕС Гърция и Румъния.

Миналата седмица Станишев посочи, че като част от приетия през януари 2007 г. екшън-план за пускането на двата реактора Външно министерство работи по убеждаването на 26-те страни от ЕС да подкрепят промяна на клаузата за предсрочно затваряне на ІІІ и ІV блок, но не стана ясно дали вече някоя е склонила да застане зад България. Не е ясно и кой финансира провеждането на екшън-плана, след като Министерски съвет не е гласувал бюджет за тази кампания.

Според източници от МС, тя трябва да е като кампанията за освобождаването на българските медици "Не сте сами", която официално бе стартирана от медиите и подкрепена от държавата.

Символичният старт на кампанията за двата ядрени реактора е филмът на журналиста Тома Томов "Върнете Козлодуй", излъчен снощи по държавна БНТ.

ЕС отново да лицензира реакторите – този път за 20 години

Румен Овчаров излезе със становище, че България не трябва да иска отваряне по чл. 36, което било за кратко време. Вместо да поискаме експлоатация за 5 години, можем да направим това да 20 години, ако вкараме реакторите в нормалната процедура по лицензиране в ЕС, каза Овчаров, който сега е шеф на парламентарната бюджета комисия, но пак влезе в ролята си на енергиен началник.

Според него това можело да стане, след като държавата, която е собственик на реакторите, поиска промяна на сегашната лицензия на ІІІ и ІV блок на АЕЦ "Козлодуй". След това ядреният регулатор трябва да отговори на българското искане и да направи запитване за допълнителните изисквания, на които трябва да отговарят двата реактора, за да бъдат пуснати в експлоатация и условията след това да бъдат изпълнени.

"Искането за изменение на лицензия е нормална практика и не би трябвало да има принципни проблеми за това, защото ІІІ и ІV блок имаха лицензии за работа съответно до 2011 и 2013 г., преди да поискат промяна свързана с извеждането им от експлоатация", коментира пред Mediapool председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Сергей Цочев. Той обаче не се ангажира с политическата част от споразумението за спирането на блоковете и ефектът от предприемането на такива действия. По думите му обаче националният ядрен регулатор има правомощията да промени лицензиите.

Подлежи на обсъждане дали при новото разрешително да се иска същия срок на експлоатация, какъвто са имали преди това блоковете или да са за по-дълъг период. Максималният според закона обаче е 10 години, каза Цочев. Няма проблем да се съобразим с техническите изисквания на Международната агенция по атомна енергетиката (МААЕ) или на европейските ядрени оператори, но няма ясен сценарий от лицензионна гледна точка, допълни шефът на АЯР.

Идеята на Овчаров получи косвена подкрепа от президента на Световната ядрена асоциация Джон Рич, според когото най-правилният подход за България е не да иска разрешение от европейските институции, а да ги информира и да проведе мащабен процес на консултации за отварянето реакторите.

Ханс Холгер Рогнер, директор на отдела на МААЕ за планиране на икономическите изследвания, заяви, че договореностите са от миналото, а сега трябва ситуацията да се съобразява с обективните обстоятелства, които изискват повторно пускане на реакторите. Колегата му Абел Гонзалес нарече лицемерие позицията на ЕК за ІІІ и ІV блок на АЕЦ "Козлодуй".

Премиерът Станишев обаче побърза да обясни пред журналисти, че България не може да действа едностранно, защото ще последват санкции.

В същото време гръцкият вестник "Та Неа" обвини България, че не е спазила международните спогодби и не е предоставила на съседните държави проучване за ефекта от строителството на АЕЦ "Белене" върху околната среда. Това обвинение също не е ново, като от Министерството на околната среда и водите са обяснявали, че не са длъжни да правят това, а процедурата предвижда заинтересованата страна да поиска оценката за въздействие върху околната среда в хода на общественото ѝ обсъждане, което се състоя в началото на 2005 г. Български съд също отхвърли претенциите на български и чужди екоорганизации към екооценката на централата.

Председателят на Противоядрената обсерватория на Средиземна море Тасос Анаполитанос изразява пред "Та неа" съмнения, че екооценката може и да е получена в Гърция, но да се крие от властите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

80 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. energetik
    #81

    tova e poredniat prah v ochite na glasopodavatelite, koito obache e tvarde skap za danakoplatcite. EU iasno ni go kaza v prav tekst: NE. Taka che tova e absoliutno naprazno pileene na pari i vreme, vmesto tozi resurs da se nasochi tam kadeto bi mogal da svarshi rabota. No nashite politici hich ne gi e enia. Te se nadiavat chrez tozi fars da ni zabludiat che sa aktivni i zagrijeni za dobroto na Bulgaria, koeto e mnogo dalech ot realnite im namerenia. Te prosto iskat da ni go nachukvat oshte pone 4 godini, tova e. Edinstvenoto reshenie na problema bi bilo prosto da si pusnem reaktorite, no takava smelost niama nito edin ot tia slaboumni razboinici...

  2. Вишински
    #80

    България е единствената страна сред членките на ЕС, която си купи това членство.Помните ли имитацията на реформи у нас през 2006, последната преди членството? Помните ли меките, нежни критики на ЕС към липсата на ред и законност у нас? Помните ли свърхестествената увереност на тройната коалиция, че членството ни е в кърпа вързано? Наблюдавате ли пълната липса на реакция на ЕС по всичко, което се случва у нас - от съдиите с крадени джипове, та до псевдодрамите покрай "Натура"?И защо е всичко това?Защото

  3. захари
    #79

    ми хареса.Нека не се заблуждаваме: сегашната управляваща шайка е наясно, че блоковете са затворени дефинитивно. Защо тогава го правят? Отговорът не е толкова труден и гледайки нивото на форума, доста ще си отговорят правилно.

  4. ха ха ха
    #78

    Европейският съюз трябва да приеме сега един закон който да позволява да се изключват държави от него ! И тогава да ни изключи. Защото тва заслужаваме. И да не дойде нито едно евро от никакви фондове в джоба на Доган и френдовете му. И да не дойде нито сантиметър инфраструктура и нито един път и магистрала. И да си караме лада Нива по черен път и да си пиеме ракията ! И всеки който може да си напише правилно името да бяга на запад и на втория месец да плюе колко са тъпи западняците в съответната държава щото го унижавали. И да го експулсират обратно в селската му плевня Булгаристан.

  5. Green
    #77

    --------------------------------------Миналата седмица Станишев посочи, че като част от приетия през януари 2007 г. екшън-план за пускането на двата реактора Външно министерство работи по убеждаването на 26-те страни от ЕС да подкрепят промяна на клаузата за предсрочно затваряне на ІІІ и ІV блок, но не стана ясно дали вече някоя е склонила да застане зад България. Не е ясно и кой финансира провеждането на екшън-плана, след като Министерски съвет не е гласувал бюджет за тази кампания.--------------------------------------Правят програма, но не я финансират. Дигат пушек до небесата, но няма огън.Типични популисти.

  6. Защо
    #76

    Защо дадат парите, които ще похарчат на българите да си направят слънчави / волтаични батерии в къщите, както в САЩ, а харчат парите по разни международни и местни световно неизвестни експерти, които за два гроша са готови да кажат всичко, което им поискаме. Светът е тръгнал да търси алтернативи като оборудва всеки отделен потребител, а не да строи гигантски електроцентрали.

  7. nearvana
    #75

    ot podpisvaneto na iuzhen potok! prosto i iasno. inache kauzata e obrechena

  8. Vezari
    #74

    Zashto e tozi zor za povtronoto otvarjane ? Tezidni izteche informacija che sa vzeli reshenie daprodadat na njakakva firma eksploatiraneto na3-ti i 4-ti blok. Zashto puk da ne mu vzemat parite ? Ne gi li vijdate che grabjat kato zaposledno, kakto beshe kazal njakoj. Praveli si PR - a zashto ne ? Nali nie plashtame. Da nemislite che i Gotze beshe tolkova vseotdaen -zaradi vechnata drujba ili za bratushkite ?Vsichko e pari i burzat da go osrebrjat !

  9. Rossi
    #73

    Интересно защо никой не си спомня за кунева и паси, които бяха първите активисти по затварянето на реакторите??????

  10. Aleko
    #72

    било сделка. В действителност е жертвоприношение. Сякаш не станахме членове на ЕС, а на Ордата на Чингисхан. Диващината не се е свършила.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.