Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС отряза исканията на Лондон да е част единния пазар, но без свободата на движение

Процедурата по напускането на ЕС ще изчака новия британски премиер, но няма да позволи "месеци медитация"

6 коментара

Лидерите на ЕС дадоха да се разбере, че Лондон няма да може да получи досегашния си достъп до единния европейски пазар, без да поеме съответните задължения, включително основополагащата за съюза свобода на движение на работници. На първата си среща след решението на Великобритания да напусне общността, лидерите обявиха готовност да дадат известно време на Лондон преди да бъде задействана процедурата по напускането му, но в същото време заявиха, че няма да позволят Великобритания да разтакава до безкрай процедурата и да договори възможно най-изгодните за нея условия в неформални преговори.

"Лидерите заявиха ясно, че достъпът до единния пазар изисква приемане на всички четири свободи, включително свободата на движение. Няма да има единен пазар "а ла карт" или по избор", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск в сряда.

Срещата на върха за първи път се проведе без представители на Великобритания. Премиерът Дейвид Камерън бе изслушан от колегите си на работна вечеря късно във вторник вечерта, след което напусна Брюксел.

Камерън поиска от ЕС да даде по-голям контрол на Обединеното кралство върху имиграцията и потвърди, че страната му няма намерение да задейства бързо процедурата по напускане.

Лидерите от ЕС не са поискали незабавна реакция от Великобритания, но според неофициална информация ЕС ще изчака назоваването на нов британски премиер, което се очаква да стане на 9-ти септември, след което засили натиска върху Лондон.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, например, разбира, че Камерън има нужда от време, за да задейства "развода с ЕС", но предупреди, че ЕС няма месеци за медитация по въпроса, предаде Франс прес.

"Ние потвърдихме, че процесът по излизане на Великобритания трябва да стане по установения ред. Няма да има никакви преговори, докато няма искане от Лондон за излизане“, заяви от своя страна Туск.

Той съобщи, че следващата среща на европейските лидери без Великобритания ще се състои на 16 септември в Братислава и основната ѝ тема ще бъде излизането на Лондон от ЕС.

Срещата ще се състои само дни след като управляващата във Великобритания Консервативна партия трябва да избере наследник на подалия оставка Камерън.

Борисов за Брекзит-а: След политическото пиянство махмурлукът е много тежък

 

След политическо пиянство махмурлукът е много по-тежък. Така пред български журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов коментира в сряда решението на Великобритания да напусне ЕС.

Сега, когато британците виждат всеки ден какво се случва с борсите, парите и имотите им, как се местят цели структуроопределящи за тяхната икономика и финанси отрасли, мисля че си дават сметка какво са направили. Чак сега са започнали да се интересуват в Гугъл за какво става въпрос в ЕС, отбеляза Борисов, цитиран от БТА.

Още

Лондон иска по-голям контрол върху миграцията

След разговорите късно вечерта във вторник Камерън поиска от ЕС да даде по-голям контрол на Обединеното кралство върху имиграцията.

Той каза, че реформата на правилата за свободно движение на хората в Европа ще е ключов въпрос в отношенията между Великобритания и ЕС след Брекзита, съобщи Франс прес. Според лондонския вестник "Гардиън" Камерън е обяснил на колегите си, че в основата на решението на британските граждани да отхвърлят ЕС стои именно свободата на движение.

По време на вечерята с останалите 27 лидери Камерън подчертал, че Великобритания и ЕС трябва да имат възможно най-тесни икономически отношения и че ключът да останат двете страни близки е да се проучи въпросът за реформа на свободното движение на хората, посочва източник, цитиран от Франс прес.

След срещата Камерън каза, че разбира се съжалява за резултата от референдума, но не съжалява, че е организирал подобен референдум.

По думите му на срещата на върха е имало "голямо разбиране", че Лондон се нуждае от време, за да задейства официално преговорите за излизане от съюза. Той добави, че не може да наложи времева рамка за това и че неговият приемник на поста ще определи правилния подход за водене на преговорите за излизане от ЕС.

Великобритания няма да обърне гръб на ЕС, каза премиерът и припомни, че докато страната му не напусне ЕС, тя си остава пълноправен негов член.

Той изрази надежда, че неговият приемник на поста ще установи силна връзка с ЕС и потвърди, че тази среща на върха е била последната с негово участие. Малко по-късно през нощта Дейвид Камерън напусна Брюксел, а срещата на върха на ЕС продължи и в сряда без британски представители.

Оланд: Лондон трябва да изпълни определени условия за единния пазар

Френският президент Франсоа Оланд каза, че Великобритания трябва да изпълни стриктни условия, ако иска да е част от единния европейски пазар.

За да получи достъп до този пазар страната трябва да спази четирите свободи - на движение на стоки, капитали, работници и услуги, допълни Оланд, цитиран от Ройтерс.

Тази теза бе застъпена и от германският канцлер Ангела Меркел, която във вторник пред Бундестага заяви, че Лондон не може да избира какво да запази в отношенията с ЕС при предстоящите преговори за Брекзита и че достъпът на Обединеното кралство до единния пазар е свързан с приемането на правилото за свободно движение на хора, стоки, капитали и услуги.

Оланд каза още, че Великобритания ще трябва да плаща такса, за да има възможност да търгува на вътрешния пазар на ЕС след излизането си от континенталния съюз. 
 
"Лондон ще трябва да изпълнява всички европейски норми и правила, а едно от тях е плащането на такса за възможността да участва в общоевропейската търговия - подобно на таксата, която сега плаща Норвегия", посочи френският президент.
 
"Във връзка с Брекзит клиринговите операции при разплащане в евро трябва да бъдат пренесени от лондонското Сити в европейски финансов център", продължи той
 
Според него това ще бъде включено в преговорите на ЕС с Великобритания, след като Лондон представи уведомление за напускане на Евросъюза. Той отбеляза, че въпросът може да бъде засегнат на следващата среща на върха на ЕС в Братислава на 16 септември. 
 
"Това обаче не е тема за среща на върха на ЕС, въпросът трябва да се обсъжда в рамките на Еврогрупата", допълни Оланд.
 
Той каза още, че споразуменията с Великобритания в сферата на отбраната и енергетиката ще останат в сила след приключване на членството ѝ в ЕС, като даде пример с проекта на френската енергийна компания Е Де Еф (EDF) за изграждане на АЕЦ в южния английски град Хинкли Пойнт.
 
По думите му най-вероятно европейските страни ще трябва междувременно да увеличат частните и държавните инвестиции, за да неутрализират икономическото отражение от референдума за Брекзит върху растежа.
 
Меркел: Няма да се променят европейските договори

В сряда Меркел заяви, че няма необходимост от промяна на европейските договори на фона на референдума за излизане на Великобритания от Евросъюза.

"По време на разговорите посоката беше ясна: промяна на договорите няма да има. Това не е злободневен въпрос. Ние трябва да умеем да работим с договорите. Днес имахме важна дискусия, която ще продължим през септември“, добави канцлерът.

"Ние обсъдихме какво означава решението на Обединеното кралство за нашата работа и как ще продължим по-нататък. Ние имахме съдържателни, добри и конструктивни обсъждания“, каза тя.

Няколко часа по-рано, след вечерята на европейските лидери снощи, Меркел коментира, че не вижда шанс Великобритания да промени решението си за напускане на съюза. Според нея британският вот за Брекзит е бил необратим.

Меркел каза, че сега не е време за тъга или гняв от британското решение и че ЕС трябва просто да се справи със ситуацията, пред която е изправен. Искам ясно да заявя, че не виждам начин да преобърнем тази ситуация. Трябва да погледне на нея с реализъм. Не е момент за самозалъгване, каза Меркел.

Канцлерът заяви, че не вижда причина да се спират преговорите със САЩ за споразумението за трансатлантическо партньорство след вота за Брекзит, предаде Ройтерс.

Лондон първо да се успокои

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер коментира от своя страна, че не разбира "как онези, които искат да напуснат ЕС, са напълно неспособни да ни кажат ясно какво искат".

"Ако сте гласували за излизане, то значи е трябвало да имате план", посочи Юнкер. И добави, че Лондон трябва да подаде уведомление за излизане от ЕС най-късно две седмици след назначаването на новия британски премиер.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск допълни, че във Великобритания трябва да се възвърне спокойствието след референдума за Брекзит, преди да се обмислят следващите етапи.

Той добави, че лидерите на ЕС искат Великобритания да уточни плановете си за Брекзит възможно най-скоро. Според Туск ускоряването на процеса на излизане на страната от ЕС е в интерес на всички страни.

Туск каза, че щетите от Брекзита ще бъдат по-малко негативни от прогнозираното, като се позова на прогнозите на управителя на Европейската централна банка Марио Драги, направени вчера вечерта.

Драги беше пределно ясен, негативният ефект ще бъде по-малко негативен от очакваното преди Брекзита, каза Туск. Той обаче припомни, че според Драги Брекзитът ще доведе до съществено по-нисък икономически растеж във Великобритания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #6

    Живял съм в Великобртания много преди источноевропейците да станат част от ЕС. Още тогава забелязах масовото предпочитание към хора от бившите колнии пред всеки европеец, дори и западен. Явно отминалата Британска империя им е много мила на тези хора които нямат други поводи за гордост. Средния британец не е по-стока от средния руснак, който все въздища за славния СССР. Но народите за това си патят, като не гледат напред а назад.

  2. Горскио
    #5

    Англичаните не приемат и социалния (всъщност социалистически) модел на окуражаване на паразитиращи групи от населението да живеят и се размножават за сметка на усърдно и съвестно работещите. за 20-ина години този модел превърна Франция от четвъртата икономика в света в страна с разпадаща се държавност, източник на високо квалифицирани християни емигранти за Великобритания, Германия и Щатите и приемник на мюсюлманско и африканско население

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  4. Горскио
    #3

    Ясно е какво искат англичаните - Брюксел да не им натрапва квоти за имигранти и различни идеи за създаване на нова европейска раса въз основа на арабски и африкански заселници. . От друга страна британците (като народ, изградил най-конкурентно способната икономика Европа) се надява да си запази достъпа до Европейския пазар - в противен случай ще е нужен дълъг и мъчителен период за пренастройка на икономиките, съпътствуван с икономически спад

  5. violetar
    #2
  6. dann
    #1

    Интересно ми е какъв е броят на постоянно пребиваващите ЕС емигранти във Великобритания. Въпреки,че на няколко пъти бях в хубави части на Лондон, имах чувството, че съм в Делхи или Карачи. За гетата да не говорим. Ако има потребители във форума тук да споделят мнение. Аз лично никога не разбрах, защо при положение, че всички африкански/азиатски/арабски и тем подобни австалопитеци са се установили там, Найджъл и Ко. решиха точно ЕС емигрантите да линчуват. Имам чувството, че в Германия, където в момента пребивавам, е точно обратното. Тук с малки (главно балкански ) изключения, ЕС емигрантите са доста по-добре приети от арабските пълчища.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.