Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС планира мащабна офанзива за диверисификация на газовите доставки

Приоритет са втечненият газ, хъбовете и интерконеткорите

11 коментара
ЕС планира мащабна офанзива за диверисификация на газовите доставки

Европейската комисия подготвя "дипломатически енергиен екшън план" за диверисифициране на газовите доставки. Европа се насочва към огромните неизползвани досега газови запаси в Алжир и подготвя цялостна стратегия за доставки на втечнен газ, съобщи EurActiv.

Към момента концентрираме сериозни усилия в Средиземноморието, е заявил еврокомисарят по климатичните промени и енергетиката Мигел Ариас Канете пред журналисти в Брюксел, подчертавайки "огромните възможности" на Алжир.

ЕК ще организира бизнес форум в началото на идната година, който да анализира хроничния недостиг на инвестиции в капацитета за добив на природен газ в Алжир и възможностите да се оползотворят запасите на страната за добив на конвенционален и неконвенционален газ. Еврокомисарят е посочил като проблем това, че Алжир предпочита дългосрочни договори, а не спот цени, каквито все повече се налагат от пазарите.

Инвеститорите са възпирани и от строгите правила за собственост в Алжир, които принуждават чуждите компании да участват като миноритарни акционери в дружества, в които контролът се държи от местната държавна петролно-газова компания Sonatrach.

Досега европейците не инвестират много в Алжир, поради което тръбопроводите или се използват недостатъчно или въобще не се ползват. Алжирският газ може да бъде сигурен източник за ЕС и трябва да имаме по-близки отношения с тази страна, е заявил еврокомисарят Канете.

Други страни, включени в предстоящата дипломатическа офанзива, са Норвегия, която през май т.г. изпревари Русия като най-голям вносител на газ в Западна Европа, и Турция, с която ЕК ще стартира разговори на високо ниво през октомври.

Мащабен законодателен пакет ще последва през втората половина на 2016 г., който ще обедини предложенията за сигурността на газовите доставки в ЕС.

Еврокомисарят Канете е казал, че в обозримо бъдеще Европа ще продължи да бъде зависима от руския газ. "Но ако има хъбове за договаряне на газ, ще има нови възможности, повече конкуренция и цените ще паднат", смята той.

Ключово в подхода на ЕС ще е да гарантира, че европейските газопроводи са взаимно свързани, за да се посрещне очакваният засилен внос на втечнен природен газ (LNG).

Газовият пазар ще се промени драматично в бъдеще, прогнозира Канете и обяви, че в началото на 2016 г. ще има цялостна стратегия за LNG и съхранение на газ в ЕС.

Имаме Австралия, която ще стане крупен световен доставчик, имаме САЩ, които изнасят втечнен природен газ, имаме енергийна глава в търговското споразумение със САЩ и дискутираме търговията с втечнен газ, заяви еврокомисарят. При толкова количества газ, които се очертават, цените на втечнения газ ще станат конкурентни с тези на тръбопроводния, допълни той и прогнозира, че в средносрочен план цените ще се изравнят.

Трябва обаче да бъдат положени усилия за свързване на европейските газови пазари, каза еврокомисарят и подчерта, че е много важно да се реши проблемът с интерконекторите през Франция. Другите райони са Балтика и Югоизточна Европа, където в момента се изграждат 14 интерконектора.

Някои от тези проекти отговарят на критериите за финансиране от ЕК, допълни Канете.

С новите хъбове за втечнен газ ЕС ще е в позиция да има по-евтина и по-сигурна енергия, каза той. И изтъкна, че ЕК отдава голяма важност на стратегията за втечнен газ и всички инфрактруктурни проекти, свързани с него.

Мащабните газопроводни проекти като Южния газов коридор също се очаква да имат сериозна роля в диверсификацията на газовите доставки.

За енергийни проекти по програма "Свързана Европа" (Connecting Europe Facility – CEF) са отделени 5.85 млрд. евро, с което ЕС за пръв път насочва специално финансиране за енергийна инфраструктура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #11

    В ЕС всеки нов ден идва с нови идеи и нови източници, пътища или хъбове. А в самата ЕК не останаха хора, запазили самообладание след намерението на Путин от 2019 да дръпне шалтера на Украйна... Най-накрая икономиката ще надвие на политиката.

  2. Entdecken
    #10

    Естествено че е много по-доблре да се купува от държави, близки до Европа и които вече са изразили намерения за присъединяване към ЕС, които да могат се развиват икономически, отколкото да се пълни гушата на някакъв краволок, за да купува ракети насочени към Европа.

  3. анита хегерланд
    #9

    "За да бъде приложен на практика механизмът за единни цени и единни правила е необходимо голяма част от газа в Европа да се продава на спотовия пазар. Европейските страни обаче имат дългосрочни договори с Газпром и не е изключено идеята за единни цени да стане актуална едва след като изтекат договореностите. Освен това не бива да се разчита, че единната цена ще бъде по-ниска.
    От останалите варианти най-реалистични са два - втечнен природен газ и обещанието на САЩ да осигурят на Европа шистов газ

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #8

    http://ec.europa.eu/energy/infrastructure/transparency_platform/map-viewer/ Като кликнете на "избери страна", с мишката кликнете на картата върху Вългария. В ляво излизат 19 проекта в газовата област дати и документите за тях!

  5. strobo
    #7

    Поредната скъпа но с неясна цел "акция" на ЕС.... Втечненият газ е поне с 50-70% по скъп от тръбопроводния и то ако го караш от близо... ако го "подкараш" от САЩ или Австралия.... цената му ще стане златна... Но един акъл, за кое по напред?

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    Аз препочитам такова бъдеще ! Повече информация за проектите от общ интерес може да откриете на официалната уебстраница на Комисията /карти/ http://ec.europa.eu/energy/infrastructure/transparency_platform/map-viewer/ Проектите от „общ интерес” на „Булгартрансгаз” ЕАД са част от двa от приоритетните за Европа газопреносни коридори Да видим колко ще вложи на Балканите ЕС за инвестиции.

  7. Kurt_deactivated_1433320998
    #5

    ЖИБИ - за слабостта в сивото вещество няма лек. Съжалявам. Впрочем сега ме подсещаш, че Путин подкрепи за първи е единствен път в СС на ООН военна операция на НАТО в Либия именно за свалянето на режима на Кадафи. Тогава всички се учудиха, но ето днес нещата стават кристално ясни. ЕС наистина ме кефят - те са като Алиса в страната на чудесата, като пластелин в ръцете на Скулптура путин. Обаче със скоросттат на албански реотан ДОБРОТО си пробива път.

  8. NORAD
    #4

    На Росия - с любов

  9. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  10. Равашола
    #2

    „Котка на горещ ламаринен покрив“!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.