Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС плаща за сигурността на Мозамбик срещу доставка на газ

4 коментара
Снимката е архивна

ЕС планира да увеличи петократно финансовата си подкрепа за африканската военна мисия в Мозамбик, разкрива вътрешен документ на съюза, видян от Ройтерс, цитирана от БТА. Целта на инициативата е да помогне на страната да се справи със засилващите се ислямистки атаки, които са пряко насочени срещу важни газови проекти.

Целта на подкрепата е да помогнат на ЕС да прекрати зависимостта си от руските газови доставки.

Енергийната криза, породена от руската инвазия в Украйна, даде стимул на европейските компании да погледнат по-сериозно към богатия на газ северен бряг на Мозамбик. Там се планира изграждането на голям терминал за втечнен газ

В същото време там действат и бойци, свързани с Ислямска държава и застрашават газовите проекти, оценявани на милиарди долари.

Европейският план има за цел и да контрира руското и китайското влияние в региона, три години след като частната руска паравоенна организация "Вагнер" изтегли хората си от Мозамбик след серия поражения от местните ислямисти. Това насърчи местните власти повече да не търсят помощ от Русия или Китай.

Междувременно положението в Кабо Делгадо беше удържано под контрол благодарение на намесата на африканска военна мисия и на войски от Руанда, които съумяха да прекратят настъплението на ислямистите и донякъде да ги отблъснат. Но според европейския документ с дата 10 август "ситуацията остава много нестабилна и атаките с нисък интензитет продържават в различни райони".

Европейската служба за външно действие (EEAS) предлага отпускането на 15 милиона евро за африканската мисия в Мозамбик до 2024 г., а в близките месеци се очаква да бъде предложена помощ и на руандийската мисия. Решение по въпроса се очаква на среща на военни експерти на ЕС, предвидена за 25 август.

Френският енергиен гигант "Тотал" (Total) стои начело на международен консорциум за добив на газ край бреговете на северен Мозамбик и за построяването на терминала за втечнен газ, откъдето танкерите да го превозват до Европа и Азия.

Мозамбик разполага с третите най-големи запаси на природен газ в Африка след Нигерия и Алжир. ЕС се опасява, че без подкрепа за военните мисии, страната отново може да загуби контрол върху богатите на газ северните територии. През последните месеци ислямистите засилиха атаките в региона.

Европейската подкрепа засега се предвижда да бъде ограничена до "оборудване с несмъртоносен характер" като радари, детектори за мини, лодки и медицинско оборудване, се посочва в документа, макар и от африканската мисия да твърдят, че се нуждаят от истински оръжия.

Въпреки забавянията, причинени от бойните действия в района "Тотал" планира да започне добива на газ през 2024 г. Запасите в региона се оценяват на трилиони кубически метри газ, което е много над годишния внос от Русия.

Италианската енергийна компания "Ени" (ENI) се надява да започне доставки на газ за Европа от съседно газово поле още тази година с помощта на плаващ терминал за втечнен газ, който обаче има ограничен капацитет. Активност в Мозамбик имат и други големи световни компании, като например американския гигант "ЕксънМобил" (ExxonMobil).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Геле Гелебешлиев
    #4
    Отговор на коментар #1

    Може активно да се включиш в евро армията за Мозамбик да покажеш как се прави !

  2. асен
    #3

    където има мюсюлмани, там има проблеми.

  3. Danko
    #2

    Поредният пример за "държавници", действащи като мухи без глави. Първо действат, после мислят как да оправят лошите последици. Ама така е, когато икономиката се постави в услуга на чужди политики. Контрата остава пак в икономическия "сбирщайн" от богаташи и просяци, наречен ЕС.

  4. Sdk
    #1

    Повече решителност трябва от страна на ЕС. Африканският газ може да се окаже скритото оръжие срещу рашистан. В такива ситуации трябва и европейска армия която да вземе нещата под контрол.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.