Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС подновява преговорите за членство с Турция

7 коментара
ЕС подновява преговорите за членство с Турция

ЕС одобри отварянето на глава 22, отнасяща се до регионална политика, от преговорите за присъединяването на Турция към ЕС, съобщиха турските медии. На срещата на Съвета по общите въпроси на ЕС в Люксембург бе оповестено, че главата ще бъде отворена на 5 ноември, когато ще бъде организирана междуправителствена конференция (за присъединяването на Турция към ЕС), информират Анадолската агенция и турският телевизионен канал СиЕнЕн-Тюрк.

През юни т.г. ЕС взе решение за отварянето на новата глава в преговорите с Турция, но отварянето бе отложено заради безпокойствата, свързани с действията на турските власти при справянето им с антиправителствените демонстрации през май и юни.

Еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле приветства потвърждението, дадено за отварянето на глава 22 и добави, че това е "важна стъпка". Той посочи, че последните реформи, извършени в Турция, са показали значението, което Анкара отдава на ангажиментите си, свързани с ЕС, информира турското англоезично издание "Хюриет дейли нюз".

Преговорите за членство на Турция в ЕС започнаха през октомври 2005 г. и досега е затворена само една от общо 35 преговорни глави. Регионалната политика ще бъде 14-тата отворена глава.

Турция години наред опитва да стане член на ЕС, но през последните три години преговорният процес е в застой най-вече заради противопоставянето на Франция и Германия и напрежението между Турция и Кипър, отбелязва ДПА.

Някои европейски представители призоваха да бъдат стартирани преговори и по по-спорните глави - 23 и 24 (за съдебната система и основни права, свобода и сигурност). Ще има смисъл скоро да бъдат отворени и главите за основни права и съдебната система, така че да е ясно, че Турция се движи към ЕС, заяви вчера в Люксембург австрийският министър за европейските и международните въпроси Михаел Шпинделегер. Това е наш общ интерес. Това е правилното решение за нас европейците и за Турция, добави Шпинделегер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Надявам се, че в най-сокро време някоя от страните членки ще направи референдум по въпроса за членството на Турция в ЕС. След това няма да има нужда от разглеждането на каквито и да било глави и т.н.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  3. Анонимен
    #5

    Не съм се съмнявал в способността на ЕС да твори глупости от огромна величина. Предстоят още по-смели опити за разрушаване на съюза. Вероятно в скоро време опитите ще успеят.

  4. Анонимен
    #4

    ...понеже се разговорихме и от дума-на-дума... ще трябва да кажа, че европа сама върна законите и правилата си за безграничие. или по-точно казано за "временно" ограничение по свободното придвижване в рамките на ес. така че, удължението на мораториум върху продажбата на земи на други граждани и фирми, освен на онези, които са родени по тези земи няма да е прецедент в европейското право. просто не виждам защо стара европа трябва да си отваря по-широко краката, отколкото е (благо)прилично и благовъзприето.

  5. Анонимен
    #3

    много интересен и навременен ход на "дипломацията" на ес. точно в момент, когато ес се нуждае от една нова и "пълноценна граница" с част от "бежанския свят". тук, "високата порта" си изигра добре картите с конфликта в сирия, защото добре се знае, че тя държи в ръцете си по-голямата част от онези спатии, които са също участници в конфликта и на дела не са с нищо по-добри от който е диктатор и масов убиец, дори напротив. ес трябва да си позатвори очите за някои права под ботуш, но и толкова ли да не

  6. Анонимен
    #2

    Успех на съседите! За България ще е много по-добре да граничи с реформирани държави спазващи правилата на ЕС.

  7. Анонимен
    #1

    Тоз австриец като толкова иска да вкара Турция в ЕС що не обясни, защо са се били с османците пред Виена (че даже помощ са викали), а не са отворили вратите да ги почерпят с виенски шницел ;) Щото настроенията които Ердоган демонстрира напоследък говорят, че много искат османският "златен век" да се върне.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.