Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС подценява мощта на бившите комунистически шпиони

69 коментара
ЕС подценява мощта на бившите комунистически шпиони

Европейският съюз си затваря очите за тоталитарното наследство на бившите комунистически страни, в които бившите офицери от тайната полиция продължават да заемат могъщи позиции, казва насителката на Нобелова награда за литература Херта Мюлер.

По-голямата част от романите и разказите на г-жа Мюлер – германка, родена в Румъния – описват живота по време на диктатура, в условията на постоянен страх от румънската тайна полиция Секуритате. Нейният последен роман "Atemschaukel" (английското му заглавие е "Everything I Possess I Carry With Me"), донесъл ѝ Нобеловата награда миналата година, е посветен на депортацията и съветските трудови лагери, преживяни от нейните родители.

Представяйки обаче във вторник в Брюксел своята книга, г-жа Мюлер се фокусира върху настоящето, изразявайки разочарование от това, че ЕС не оказва достатъчно натиск върху новите страни членки да преодолеят своето комунистическо минало.

"Мисля, че ЕС постъпи доста наивно, приемайки тези страни прекалено бързо, без да може да си представи какви коварни и сложни бариери ще им се наложи да преодолеят", каза тя.

"Зная, че в Румъния много бивши сътрудници на Секуритате заемат високи постове, и практически никой не се вълнува от това. За обществото това не е важно", отбеляза тя.

"Тези хора придобиха такова влияние, че практически успяха да пресъздадат своята стара мрежа, структура на властта, в която всички се познават и си помагат един на друг. Диктатурата получи втори живот. В други условия, организирана по друг начин. Без идеология. Без социализъм."

Пример за слабата лустрация в Румъния е Раду Тину, който не прикрива миналото си като шеф в Секуритате, заповядал някога да бъдат поставени микрофони в дома на писателката.

Г-н Тину, който сега оглавява румънския филиал на австрийска застрахователна компания, миналата година заявил, че носителката на Нобелова награда страда от психическо заболяване, че в разказите си преувеличава преследванията и даже се пошегувал, че наградата заслужава самата Секуритате.

"Това много ме нервира. Не това, че е жив, а това, че заема такъв пост, че най-голямата в Австрия застрахователна компания - Staedtische Versicherung – наема на работа такива хора, както и, че подобни хора заемат в Рубъния такова положение, че могат да изразяват възгледите си във всички вестници. В Германия това би било невъзможно", газва г-жа Мюлер.

57-годишната писателка не усеща Нобеловата награда да е променила нещо за нея, но смята наградата за полезна за това, че ѝ позволява да "изведе темата за диктатурата на преден план".

"Може би повече хора ще се вслушат в това, което казвам. Може би думите ми ще бъдат възприемани по друг начин. Именно за това се старая да използвам наградата."

Г-жа Мюлер не вижда нищо нередно в това, че, както твърдят някои, Нобеловският комитет, присъждайки наградите, взема политически решения. "Литературата не е нещо аполитично. Всички литературни премии от време на време са свързани със скандали и обикновено това става именно по политически причини", казва тя.

Попитана дали наградата не упражнява по някакъв начин натиск върху бъдещото ѝ творчество, тя отговаря: "Чувствах натиск по време на диктатурата. Когато обискираха дома ми и ме разпитваха".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

69 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 101
    #74

    За какъв дявол са й дали нобелова награда след като не е схванала основни неща от живота? Едно от тях е, който има власт или пари е недосегаем. Нима сега, при капитализма, не е така?

  2. Много
    #73

    права авторката за мимикрията на "бившите" тайни служби в "бившите " соц. страни. Казаното за румънските такива важи със страшна сила за българските. Бедна ни е фантазията за какво става дума. А какво да кажеме за КГБ, която се възроди при идването на Путин? В Румъния се направи плах опит за лустрация докато тук такъв въобще липсва. В повечето банки и застрахователни дружества начело са все ченгета, наети от чужденци-собственици. Това е страшно нелепо и западняците с това показват, че не са в час. Не им е ясно за какво става въпрос.

  3. boby1945
    #72

    и след войната 1945 "редовите" хитлеристи заемаха важни постове в държавната система:ген. Гелен на разузнаванетоген. Шпайдел в армиятаген. Манщайн да му прави компанияТиссен, Круп и колкото още искаш от 12 млн. нацистки "члена" 1944 осъдиха, обесиха и затвориха една шепа, всички оснали си живяха на високи постове или взимаха големи пенсии, даже папата е бил в хитлерюгенд, кво да го махнем ли? Караян също, кво да му задраскаме диригентството???

  4. ФЕН
    #71

    Херта Мюлер изобщо не заслужава Нобеловата награда! Тази награда трябваше да бъде присъдена на Цола Драгойчева за великата й творба "Повеля на дълга".

  5. Равносметка
    #70

    литературата не ни интересува изобщо.

  6. Равносметка
    #69

    не отразяват действителната стойност на литературата. Писатели като Хесе, Ман, Бьол, Хемингуей, Фокнър вече не се срещат. Самата литература деградира до комерсиални четива за плажа или херметични опити за самоизява.Нобеловите награди за литература нямат по-голяма стойност от наградите за мир, това са политически актове.Орхан Памук получи наградата си не за това, което е написал, а за позицията си. Солженицин също, сега и Херта Мюлер. Разликата на последната с предишните имена е в това, че влиянието

  7. БPАВО!
    #68

    ЧЕРВЕНОТО Е ДОЖИВОТНО ОМЪРСЯВАНЕ !

  8. Роси
    #67

    Да се чуе авторитетен глас в Европа, който да им го каже ачик - ачик! Е, този път не сбъркаха с Нобеловата награда...

  9. майкъл
    #66

    Това е въпросът.

  10. ченге
    #65

    И в БГ западните фирми наеха и наемат хората на ДС и после се чудят защо не им върви бизнеса

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.