Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС поиска по-големи отстъпки от частните кредитори на Гърция

Еврогрупата отказа да вдигне тавана на спасителните фондове

7 коментара

Министрите на финансите на страните от еврозоната, формиращи т. н. еврогрупа, отхвърлиха като недостатъчно предложението на частните кредитори и го върнаха за допълнителни преговори за опрощаване и преструктуриране на гръцкия дълг, съобщиха осведомителните агенции.

Същевременно министрите се приближиха до споразумение по новия пакт за бюджетна дисциплина. Те одобриха и договора за създаване на бъдещия Европейски стабилизационен механизъм, но отхвърли международните призиви за увеличаване на спасителните фондове.

Еврогрупата подкрепя Гърция за сметка на частните кредитори

От кредиторите се иска да отпишат гръцки дълг за 100 милиарда евро (130 милиарда долара) като условие за одобряване от еврозоната на втория спасителен пакет от 130 милиарда евро. Без тази втора спасителна помощ от еврозоната и Международния валутен фонд (МВФ) Гърция няма да може да изплати свои задължения за 14,5 милиарда евро при настъпването на падежа на облигации през март. Това ще даде началото на неконтролиран фалит, които ще засегне сериозно икономиката на еврозоната.

На срещата си Брюксел министрите заявиха, че не могат да приемат искането на частните кредитори за 4-процентна лихва по новите дългосрочни гръцки облигации, които трябва да бъдат издадени в замяна на съществуващите. Банките и другите частни институции, представени от Международния финансов институт, обявиха, че това е най-доброто, което могат да направят по отношение на доброволното отписване на гръцки дълг. Освен това частните кредитори не са готови да опростят повече от 50 на сто от дължимите им средства. А по-ниската лихва би означавала отписване на 60-70 на сто от дълга.

Гърция от своя страна обаче не е готова да плаща повече от 3.5-процентна лихва. На практика нейната позиция бе подкрепена от министрите от еврозоната, което по-рано направи и Международният валутен фонд.

Сделката за размяна на дълг предлага на банките нови дългосрочни гръцки облигации със средна лихва "категорично под 4 процента", но "значително над 3,5 процента" за периода до 2020 година, заяви председателят на Еврогрупата и премиер на Люксембург в ранните часове на днешния ден след снощната среща на финансовите министри от еврозоната, продължила осем часа.

Жан-Клод Юнкер уточни, че лихвата от 3,5 процента е средна за периода до 2020 г. Той добави, че дългът на Гърция трябва да достигне 120 на сто от брутния вътрешен продукт до 2020 г., а спасителните заеми от еврозоната и МВФ да бъдат ограничени до 130 милиарда евро, добавя АП.

Гръцките власти и частните кредитори трябва да постигнат принципно споразумение в близките дни за намаляване на огромния дълг на Гърция, който я застрашава с фалит, каза Юнкер. Пред Ройтерс източници от гръцкото финансово министерство казали, че Гърция смята да представи окончателно предложение за намаляване на част от дълговете си към частните кредитори до 13 февруари.

От Гърция се искат нови бюджетни съкращения и реформа в частния сектор

Юнкер обяви, че същевременно министрите на финансите на страните от еврозоната са поискали Гърция да изработи нова програма за бюджетни ограничения, за да намали дефицита. "Приканваме гръцкото правителство и тройката – Международния валутен фонд, Европейската комисия и Европейската централна банка - да се споразумеят възможно най-бързо по главните параметри на нова програма за амбициозни реформи в бюджета", каза Юнкер.

Според гръцките медии намиращите се в Атина инспектори на трите институции искат и сериозна реформа в частния сектор, включително намаляване на заплатите. Те дори били поставили ултиматум до края на седмицата да се постигне споразумение със социалните партньори за реализиране на исканите мерки.

Социалните партньори в Гърция ще се срещнат по всяка вероятност утре, за да обсъдят тези мерки. Очаква се на масата на преговори да седнат работодателите и най-големият синдикат - Общата конфедерация на труда (ГСЕЕ). Ще ли дабъдат обсъдени по-специално предложението за замразяване на заплатите за срок от две години - от 2013 г. до 2015 г. и въпросът с  увеличението на минималната работна заплата в частния сектор.

Председателят на ГСЕЕ Янис Панагопулос е заявил, че представляваният от него синдикат няма да приеме намаляване на заплатите и премахването на 13-а и 14-а заплата, за което според медиите настояват инспекторите от тройката. Синдикатът настоява да се водят преговори само по въпроса за намаляване на осигуровките.

Размерът на спасителните фондове засега няма да се увеличава

Министрите на финансите на 17-те страни от валутния съюз, към които по-късно се присъединиха и колегите им от останалите 10 страни от ЕС, одобриха също така договор за създаване на бъдещия Европейски стабилизационен механизъм (ЕСМ). Той ще има собствен фонд от 80 милиарда евро и ще бъде на разположение на страните, ратифицирали пакта за строга бюджетна дисциплина.

Текстът определя правилата за действие на ЕСМ, който ще замени досегашния Европейски фонд за финансова стабилност (ЕФФС). За да получат финансова помощ от ЕСМ, държавите трябва да са ратифицирали пакта за затягане на бюджетната дисциплина в еврозоната, който предстои да бъде приет на 30 януари и подписан в началото на март.

В преходния период от една година между влизането в сила на ЕСМ през юли 2012 и отпадането на ЕФФС в средата на 2013 година, общият им капацитет за отпускане на заеми ще бъде 500 милиарда евро, но този таван може да бъде преразгледан до влизането в сила на ЕСМ, гласи текстът.

Увеличаването на размера на спасителните фондове, за което призова Международният валутен фонд (МВФ), няма да бъде поставено на разискване, а въпросът ще бъде разгледан през март, обявиха европредставители, цитирани от ДПА.

"Ще преоценим ефективността на общия таван на кредитиране от 500 милиарда евро през март", заяви Юнкер.

Съдът на ЕС ще налага санкции за нарушения на бюджетното правило

Ръководителят на Еврогрупата, цитиран от ДПА, съобщи също, че предложеният пакт за бюджетна дисциплина ще даде на Съда на ЕС правомощието да глобява страни, които не използват правилото за балансиран бюджет в законодателството си. Съдът "ще бъде овластен да проверява" зачитането на правилото, включително и наличието на автоматични корекции в случаи на бюджетен преразход, и "ще получи правото да налага санкции" на страните, които не съобразят с решенията му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Абе ние за проклетите Гърци ли ще работим

  2. Анонимен
    #6

    Помислете си че почти всички, от закъсалите държави развиваха приоритетно туризма. Та и ние като си съсипахме промишленото производство и селското стопанство няма да е чудно и ние да се окажем борчлии. Доколкото ми е известно положително салдо имаме само от търговията с Турция.

  3. Анонимен
    #5

    Скъпи 2–ри, ние българите като сме се хванали на работа, та сме "цъфнали". Ние понеже много работим, повече от Гърците, затова 22 години ни подмятат между партии и правителства, все "отбор юнаци". Понеже сме по–добре и генно, затова получаваме 150–200 евро заплати/който има късмет да работи/, тънем в мизерия и неграмотност, мълчим и търпим.Така сме възпитани, след 44–та, 56–та, 89–та, лъгани, заблуждавани, надяващи се. Празни надежди, които устройват и наши, и чужди лешояди, които чакат да изпаднем

  4. Анонимен
    #4

    Мечката: до 3 Частният инвеститор е: 1. Комерц Банк - ФРГ 2. БНП -Банк нацьонал де Пари(ж) 3. Агрикол банк - пари(ж) 4. пенсьонни фондове Това са честно спечелени пари, за които е потърсена някаква доходност в облигации. Е, не са купили Американски а гръцки. Това им е грешката.

  5. Анонимен
    #3

    Какво животно е това частния инвеститор?И защо Дянков, Трайков и всичкия останал икономически и политически планктон от 22г все ги докарват и все ги няма?И откъде са им парите-от финансови и банкови престъпления,наркотици, проституция, търговия с оръжие или обикновено престъпно печатане на пари?

  6. Анонимен
    #2

    Колкото циганите ще се интегрират, толкова и гърците ще си върнат дълговете и ще се хванат здраво за работа. Проблемът е генетично обусловен и не се решава със срещи и опрощаване на дълговете а с методите на ефрейтор Шикълрубер :-)

  7. Анонимен
    #1

    Мечката: Европейският Съюз е най-добре да нацьонализира и експроприира частните инвеститори на Гърция и така да поеме по славния път на СССР! Тито-Сталин-Димитров! С БКП напред! Да живее др. Кокошков! Мляс!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.