Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС постигна с Турция компромис за признаването на Кипър

0 коментара

След изтощителни и напрегнати преговори Европейският съюз и Турция постигнаха споразумение по изискването на ЕС Турция да признае Кипър преди започването на преговори за членство.

Компромисът разчиства пътя за Анкара да стартира преговорите за присъединяване към ЕС през октомври 2005 година.

Холандският министър председател Ян Петер Балкененде, чиято страна председателства ЕС, заяви в петък, че Анкара е поела "протегната ръка" на Евросъюза.

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган от своя страна изтъкна, че подписването на протокола не означава официално признаване на Кипър.

Копеспондентът на ББС в Брюксел цитира дипломат, присъствал на преговорите в белгийската столица, че Турция се е съгласила да излезе с декларация за намеренията си да нормализира връзките си Кипър без официално да го признава.

Международно признатата южна част на Кипър е член на ЕС, но Турция, която е окупирала северен Кипър, не желае да признае страната и твърди, че това е една от "червените линии", които няма да премине.

Турското правителство по-рано заяви, че смята за неприемливо предишното условие на ЕС за преговорите за членство, което изискваше Турция да разшири работното споразумение със съюза, така че да бъдат включени и новите 10 страни-членки, сред които е Кипър.

"Важен етап" за бъдещото признаване на Кипър от страна на Турция

Постигнатото споразумение във връзка с процеса на присъединяване на Турция към ЕС не представлява де юре признаване на Република Кипър от страна на Анкара, но е "важен етап", заяви холандското председателство на ЕС, цитирано от АФП.

Турският премиер заяви, че съгласието на страната му да подпише протокола, не означава, че Анкара признава правителството на Никозия, предаде Ройтерс.

На пресконференция в петък Ердоган заяви също, че преговорният процес по присъединяването ще помогне за разрешаването на много разногласия.

"Направихме това, което други страни не могат да направят за 20 години", заяви още турският лидер, цитиран от турската телевизия Си Ен Ен - Тюрк. Той нарече усилията на Турция да изпълни критериите от Копенхаген "мълчалива революция" и подчерта, че Турция успешно се е справила с реформите.

Премиерът подчерта, че процесът, който следва за Анкара, ще е труден, но страната ще преодолее проблемите.

Ердоган изрази увереност, че със своята култура, история, младо и динамично население и икономика Турция ще има геополитическа стойност за ЕС. Блокът сам ще се увери в това, когато преговорите започнат, добави Ердоган.

Турският министър-председател изрази мнение, че формулировката за открит край на преговорите по присъединяването на Анкара "не е голяма пречка".

"Не постигнахме сто процента от това, което искахме, но успяхме", посочи Ердоган.

Той каза, че очаква положителни развития по отношение на икономиката. "Вървим към бъдещето, стъпили здраво на земята", допълни премиерът.

Компромисът по въпроса за признаването на Кипър от страна на Турция бе постигнат в петък сутринта на среща на холандското председателство на ЕС заедно с трите големи страни в ЕС - Германия, Франция и Великобритания.

Турски дипломат каза по-рано, че ЕС е поставил тежки изисквания пред Турция и шансовете тя да ги приеме не са големи.

Очаква се преговорите на Турция за присъединяване към ЕС да продължат 15 години, но членството не е гарантирано.

В четвъртък лидерите на ЕС взеха решение и за започване на преговори за членство с Хърватия през април 2005 година. Това обаче ще стане само ако страната сътрудничи на Хагския трибунал за военните престъпления в бивша Югославия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.