Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС прави опит за консолидиране на позиция по иракската криза

0 коментара

Министрите на външните работи на четирите страни от ЕС, които в момента са членки на Съвета за сигурност на ООН - Великобритания, Франция, Германия и Испания, се събраха в Брюксел, за да обсъдят иракската криза, предаде АФП, позовавайки се на дипломатически източници.

Малко по-късно ще се проведе обща среща на 15-те външни министри от ЕС, свикана по инициатива на гръцкото председателство, която трябва да изработи обща позиция на ЕС по отношение на кризата в Ирак- проблем който се превърна в повод за дълбоко разделение сред европейските държави.

По инициатива на гръцкото председателство на ЕС Доминик дьо Вилпен, Джак Стро, Йошка Фишер и Ана де Паласио трябва да се опитат да съгласуват предварително позициите си по темата, която разделя европейците, преди насроченото за днес заседание с колегите им от останалите страни от ЕС.

Различията между отделните 15-те остават

При пристигането се на срещата британският външен министър Джак Стро, повтори, че времето за Садам Хюсеин изтича и напомни, че търпението на международната общност е на изчерпване. Британският министър заяви, че страната му ще вземе решение, след като по-късно днес бъде изслушан докладът на оръжейните инспектори Бликс и Ел Барадей. Стро оцени обаче, че има множество безпокойства за провала на мисията на инспекторите.

Германският външен министър, чиито позиции в рамките на ЕС се смятат за най-отдалечени от тези на Великобритания, заяви, че Ирак трябва да е наясно, че вече няма поле за тактически маневри. Фишер подчерта, че все още не всички средства са изчерпани, за да се потигне мирно изпълнение на резолюция 1441 на Съвета за сигурност.

Испанската външна министърка Анна де Паласио, чиято страна подкрепя използването на сила срещу Ирак при изчерпване на другите средства, увери, че европейските лидери ще изпратят ясно послание към Саддам Хюсеин, че резолюцията 1441 е последния шанс. Де Паласио заяви, че от юридическа гледна точка не е задължително приемането на нова резолюция преди да се започне военна операция срещу Ирак.

Френският, гръцкият и италианският министри отказаха коментари преди срещата.

Париж изрази ясно позицията си миналата седмица - единствено Съветът за сигурност може да разреши операция като приеме втора резолюция. Засега нищо не оправдава прилагането на сила, но тази вероятност не бива да се изключва ако се окаже, че Саддам притежава забранени оръжия.

Подобна на френската позиция повече имат Белгия, Люксембург и други европейски държави.

Гърция, която в момента председателства на ротационен принцип Европейския съюз, е подготвила план от пет точки за прилагане на решенията на Съвета за сигурност на ООН във връзка с иракската криза, твърди в. Елефтерос.

Проектът ще бъде представен на днешната среща на външните министри на 15-те в Брюксел. Същността му е в искането инспекциите на ООН в Ирак да продължат.

Запитан от в. Катимерини дали знае какво ще направи гръцкото председателство, в случай че в понеделник ЕС не успее да постигне обща позиция по въпроса за Ирак, гръцкият външен министър Папандреу отговори, че понеделник не е краят на проверките, предвидени в резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, и усилията трябва да продължат.

Срещата на външните министри от ЕС ще се състои няколко часа преди представянето на доклада на ръководителя на оръжейните инспектори Ханс Бликс пред Съвета за сигурност на ООН в Ню Йорк.

Солана иска удължаване на инспекциите и нова резолюция за акция срещу Ирак

В интервю за испанския вестник АБС върховният комисар на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана заявява днес, че според него трябва да има нова резолюция на Съвета за сигурност на ООН преди да бъде употребена сила срещу Ирак.

В интервюто, цитирано от Ройтерс, дипломатът отбелязва също, че на оръжейните инспектори на ООН, издирващи оръжия за масово поразяване в Ирак, трябва да бъде дадено още време, ако го поискат.

Запитан дали е желателна втора резолюция на ООН, ако САЩ решат да употребят сила, Солана посочва, че резолюция 1441 изисква дебат след като инспекторите докладват пред Съвета за сигурност.

Бих искал работата да продължи в рамките на Обединените нации и при възможно най-голяма легитимност, а именно чрез резолюции на Съвета за сигурност, казва Солана. По негово мнение на инспекторите трябва да бъдат дадени повече ресурси и повече време, което е задължение на всички държави.

Трябва да изчакаме и да видим какво ще кажат следващия месец и решенията ще се вземат въз основа на това. Не мисля, че понеделник е последният ден, казва Хавиер Солана, имайки предвид деншното заседание на Съвета за сигурност.

Би Би Си оценява, че мненията на отделните страни от ЕС са толкова поляризирани, че едва ли ще може да се стигне до ефективна и действена позиция на Брюксел по иракската криза. 15-те външни министри най-много биха могли да постигнат съгласи и да потвърдят ролята на ООН в разрешаването на кризата, както и да призоват Ирак да съдейства на инспекторите.

Антивоенните обществени настроения в Европа

Противопоставянето на по-голямата част от европейските държави на възможността САЩ и някои негови съюзници да започната военна акция за разоръжаване на Ирак, е продиктувано в голяма степен от негативното обществено мнение на Стария континент.

Тридесетина пацифисти от различни страни пътуваха от Лондон за Ирак, за да бъдат жив щит в случай на военна операция, съобщи агенция Франс прес.

Групата, тръгнала в събота от Великобритания с три буса, трябва да измине 4800 километра и да премине през Женева, Цюрих, Милано, Любляна, Белград, София, Истанбул, Анкара, Дамаск и Аман, за да стигне до Багдад.

Сред доброволците, една трета от които са англичани, има пацифисти от Австралия, Нова Зеландия, САЩ, Испания, Белгия и Бразилия. Начело на групата е американец-ветеран от войната в Персийския залив, който сега живее във Великобритания.

Освен пацифистите срещу войната се обявяват и правозащитници, които предупреждават за очертаващата хуманитарна катастрофа.

Една военна акция в Ирак може да се превърне в "хуманитарен кошмар", заяви вчера генералната секретарка на Амнести интернешънъл Айрийн Хан, цитирана от АФП.

Военната операция може лесно да породи голяма катастрофа, заяви Айрийн Хан. Както през 1991 година, може да има милион бежанци и "хуманитарен кошмар", ако Иран и Турция задържат границите си затворени, според уверенията им.

С оглед на начина, по който Саддам Хюсеин се държи спрямо своя народ, когато е притиснат до стената, много е възможно да има кървава баня в случай на американска атака. Това не е само хипотеза - случвало се е преди и може да се случи отново, подчерта Айрийн Хан, цитирана от АФП. Като последици от евентуална атака в Ирак тя очаква ескалация на близкоизточния конфликт, демонстрации и насилие в други мюсюлмански държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.