Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС пред споразумение за общоевропейския финансов надзор

0 коментара

Финансовите министри на ЕС са близо до споразумение за създаване на нов общоевропейски надзор на банките, финансовите пазари и застрахователите, съобщи в сряда шведският финансов министър Андрес Борг по време на преговорите, които се провеждат в Брюксел.

27-те страни членки искат да създадат три отделни надзорни органа, както и на агенция, базирана във Франкфурт, която да следи за по-сериозни системни рискове за икономиката.

Предстои да се постигне съгласие какви правомощия да бъдат дадени на новите надзорни органи и най-вече дали те да имат последна дума върху националните надзорни органи, предаде Ройтрес.

Резервите на Великобритания, която бе против някои аспекти на договора, са били преодолени и е било взето решение за прилагане на антикризисния план. Съгласно новата европейска стратегия, ще бъдат създадени три отделни институции за наблюдение и контрол на финансовите институции във всяка европейска държава.

По-рано през годината идеята получи подкрепата на финансовите министри и политическа подкрепа от държавните и правителствени ръководители на Съюза.

Взетото решение в Брюксел дава зелена светлина за създаването на Европейски съвет за системен риск (ЕССР), който да наблюдава и преценява възможните заплахи срещу финансовата стабилност и, когато е необходимо, да предупреждава за опасности и да препоръчва мерки, като следи за прилагането им. Той ще бъде базиран във Франкфурт. Моделът ще заработи догодина.

ЕС вече отстъпиха пред натиска на Великобритания и се съгласиха ЕССР да избира сам председателя си, вместо той да бъде назначаван от Европейската централна банка (ЕЦБ).

Споразумението обаче не изключва възможността президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише да контролира работата на новия орган, както бе предложено от Европейската комисия.

Решението за създаването на ЕССР бе взето въпреки протестите на Великобритания, че по този начин се застрашава независимостта на националните регулаторни органи и борси.

Лидерите на ЕС обаче се договориха да ограничат неговите правомощия, така че регулаторите да не оказват влияние върху начина, по който националните правителства изразходват държавните пари в кризисни ситуации.

Според предложението новите регулатори ще могат да предписват на националните правителства да финансират големи банки с пари от държавния бюджет, за да се избегне разпространяване на вредни финансови последици в други страни членки, което обаче също не се хареса на Великобритания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.