Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС предлага 5 години преходен период за отваряне пазара на труда | Германия и Австрия настояват за 7 години

0 коментара


Биляна Дечева
12 април 2001

Европейската комисия предложи пет годишен преходен период преди отварянето на пазара на труда за страните от Централна и Източна Европа. Той ще се отнася за всички кандидати за членство без Кипър и Малта.

Това решение се явява като логичен отговор на искането на Германия и Австрия за седем годишен гратисен период и направената заявка от Гюнтер Ферхойген миналата седмица. Според прогнозите двете страни ще приемат около 80% от целия поток новоприети граждани на ЕС, така че там страховете от нахлуване на евтина работна ръка е най-голям, като към него се добавя и опасността от лесно надигащата се ксенофобска вълна в Германия.

Реалните очаквания за движението на работна ръка след разширяването не потвърждават такива опасения, защото според последното социологическо проучване, поръчано то Комисията, за първите 30 години след разширяването на ЕС се очаква трудовите емигранти да достигнат до 3,9 милиона души, което е само 1% от населението на ЕС.

В решението си Комисията оставя отворена вратичка за Германия и Австрия, като в текста са казва, че в случай на голям натиск върху пазара на труда в някоя отделна държава, тя има право да удължи този гратисен период с още две години. Предложението на Комисията дава възможност на всяка отделна страна да отвори или затвори пазара си за работна ръка от Изток в зависимост от собствените си нужди.

Кандидатите за членство се страхуват, че техните граждани ще бъдат дискриминирани на европейския пазар на труда, но нямат много големи възможности за лавиране по тази тема в процеса на преговори за присъединяване. Единственото, което те могат да изтъкват като довод против въвеждането на този 7 годишен период е възможността населението на техните държави да остане разочароване от забавянето на реалните достижения от присъединяването на ЕС, едно от които е правото им свободно да се предвижват, живеят и работят в рамките на ЕС.

Досегашният опит на Съюза от предишните разширявания с нови държави е показал, че повишаването на жизнения стандарт и добрите перспективи за икономическо развитие, които са естествен резултат от влизането в ЕС, по-скоро са подействали като стимул за много емигранти да се върнат в Гърция, Португалия и Испания. Много от проведените изследвания във връзка с новото разширяване на ЕС дават същата прогноза и за страните от Централна и Източна Европа.

Председателството на Европейския Съюз в лицето на Анна Линд обяви, че страните членки ще започнат да обсъждат предложението на Комисията на 20 април. Амбицията на ЕС е да започнат изработването на обща европейска позиция колкото е възможно по-скоро, но без да оказва натиск върху отделните държави членки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.