Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС предоставя 90 милиона евро за приобщаването на ромите до 2020 година

1 коментар

Европейската комисия предоставя 90 милиона евро за приобщаването на ромите до 2020 година, съобщи еврокомисарят по заетостта, обществените въпроси, уменията и трудовата мобилност Мариане Тайсен.

Държавите в ЕС продължават да отбелязват напредък по отношение на приобщаването на ромите, но са необходими допълнителни усилия. Това заключение е залегнало в годишния доклад на комисията, приет в четвъртък. Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс посочва, че ромите имат зад гърба си дълга история на "изключване". В Европа никой не трябва да бъде подлаган на дискриминация заради своя етнически или расов произход, допълва той, цитиран в съобщение на комисията. Време е да увеличим нашите усилия за борба с антиромските нагласи и да насърчим цялостното приобщаване на ромите, призовава Тимерманс, цитиран от БТА.

Тайсен призовава всички държави от ЕС да действат на национално, регионално и местно равнище, за да използват пълно и ефективно средствата и да помогнат на ромите да получат по-добър достъп до работа, образование, жилищно настаняване и здравеопазване.

По думите на еврокомисаря по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете Вера Юрова, приобщаването на ромите е политически приоритет от първостепенна важност за ЕС. Ромите продължават да бъдат дискриминирани и маргинализирани от обществото. Тазгодишният доклад показва, че държавите в ЕС започват да се движат в правилната посока. Нуждаем се от повече конкретни резултати, особено на местно равнище, коментира тя.

Според нея държавите от ЕС следва да се борят с дискриминацията на ромите по-активно и да се съсредоточат върху премахването на престъпленията от омраза и злонамерените предразсъдъци. Искаме ромите да бъдат възприемани равнопоставено в училищата, на работното място, при жилищното настаняване и здравеопазването, както всички останали граждани на ЕС, допълва Юрова.

Откакто ЕК включи приобщаването на ромите в европейския политически дневен ред през 2011 г., бе постигнат напредък с предоставянето на повече средства, отчита докладът. В периода 2014-2020 г. държавите от ЕС увеличиха финансовата подкрепа за групите в неравностойно положение, включително ромите.

Националните, регионалните и местните органи могат да използват над 90 милиарда евро по Европейския социален фонд и Европейския фонд за регионално развитие, за укрепване на човешкия капитал, насърчаването на социалното приобщаване и борба с бедността. Един от приоритетите в тази област е приобщаването на маргинализирани общности като ромите.

Няколко държави в ЕС създадоха координационни структури за приобщаване на ромите с участието на различни заинтересовани страни. Националните стратегии все повече се превръщат в местни планове за действие и националните звена за контакт по проблемите на ромите са по-тясно ангажирани с оптималното използване на фондовете на ЕС.

Много държави от ЕС подобриха механизмите за наблюдение и докладване на национално и на европейско равнище. Налице са много тревожни явления, които изискват допълнителни действия от страна на държавите, като борба срещу дискриминацията. Съществува тревожно увеличаване на антиромските настроения, словото на омразата и престъпленията от омраза.

Комисията увеличи усилията си за правилното прилагане на законодателството за борба с дискриминацията спрямо ромите, включително на местно равнище. Комисията настоятелно призовава държавите в ЕС да покажат по-голяма политическа воля и дългосрочни намерения за борба срещу дискриминацията на ромите.

Необходимо е подобрено сътрудничество с гражданското общество и местните органи, отчита докладът. Въпреки че много държави в ЕС са разработили координирани структури, в които участват заинтересовани страни, те трябва да станат по-ефективни и да включват всички съответни участници. Комисията ще окаже подкрепа на държавите за разработването на национални платформи за приобщаване на ромите.

Комисията призовава държавите да доразвият тези първоначални стъпки чрез създаването на национални платформи по ромските въпроси, като повишат усилията за борба с дискриминацията и сегрегацията.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Майтапчия
    #1

    От тези пари първо трябва да се обезщетят пострадалите от ромска престъпност - убийства, обири, побои, телефонни измами, кражби на кабели и др. престъпления. Дано след това да остане и за интеграция!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.