Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС предупреди Белград за сделка с "Газпром"

52 коментара
ЕС предупреди Белград за сделка с "Газпром"

Европейската комисия изрази загриженост по повод сделката за продажба на петролния монопол на Сърбия на руския енергиен гигант "Газпром", съобщи ББС. Руската държавна фирма предложи 400 млн. евро за закупуване на 51% от компанията Нефтена индустрия на Сърбия - NIS, като се очаква по-късно този месец Белград да одобри сделката.

Според някои оценки, обаче, стойността на сръбската компания е много по-висока и редица европейски фирми проявиха интерес за закупуването ѝ.

ЕК настоява сделката с "Газпром" да бъде прозрачна и открита за всички.

"ЕК се надява, че продажбата на толкова важна компания като сръбската NIS ще бъде открита и ръководена от обективни търговски и икономически интереси", заяви говорителката на ЕК Кристина Над.

Продажбата на NIS става в момент, когато се обсъжда напредъкът на Сърбия в процеса ѝ на присъединяване към ЕС тя може да получи допълнителен тласък този месец.

Сръбските медии обаче съобщават, че премиерът Воислав Кощуница ще настоява за подписване на сделката с "Газпром". Той вече предупреди ЕС, че Белград ще спре преговорите за членство, ако Брюксел осъществи плановете си за изпращане на своя юридическа и полицейска мисия в Косово, чийто лидери искат независимост от Сърбия.

Според анализатори продажбата на NIS на Москва е политически мотивирана. В замяна за основната петролна компания на Сърбия, казват те, Русия ще ѝ осигури подкрепа по въпроса за Косово и Белград ще започне да се отдалечава от ЕС.

ЕК не коментира какви са причините за сделката, като предпочита да подчертае, че Белград трябва да се придържа към обективни процедури.

Сръбското министерство на енергетиката съобщи, че причините за сделката не са политически, а се основават на необходимостта от сигурни доставки на газ.

Сръбската NIS притежава две рафинерии, тръба за доставка на петрол, влизаща от Хърватия в Сърбия, и преобладаващ дял от дистрибуторската мрежа на горива и петролни продукти в страната. "Газпром" смята да придобие NIS чрез дъщерната си компания "Газпромнефт" при следните условия: едностепенна процедура, изключваща конкурентен конкурс; забрана за внос на петролни продукти в Сърбия най-малко за 5 години, като по този начин се гарантира монопола на новия собственик; плащане на 400 млн. долара кеш и обещания за други 500 милиона долара в инвестиции през следващите 5 години.

Плановете на сръбското правителство бяха да обяви за продажба 25 процента от NIS чрез конкурентна процедура. Руските компании "Газпром" и "Лукойл", австрийската OMV, полската PKN Orlen, унгарската MOL и румънската Rompetrol заявиха интерес към продажбата. Според пазарни оценки стойността на сръбската петролна компания е близо 2 милиарда долара.

Сръбското не е доволно от ниската цена, предлагана от Москва, и се опитва да я повиши. Въпреки това Белград е склонен да приеме останалите условия по сделката, тъй като офертата върви в пакет с газовия проект "Южен поток".

За разлика от своите европейски конкуренти, руският държавен монополист обвързва сделката за NIS с изграждането през Сърбия на газопровода "Южен поток", който ще минава през България и под Черно море.

Очаква се споразумението за "Южен поток" да бъде подписано при посещението на руския президент Владимир Путин в София на 18 януари. Съвместният проект на "Газпром" и италианската ENI предвижда през България да преминават 30 милиарда куб.м. газ годишно.

Реализацията на този проект би била удар срещу енергийните интереси на ЕС и САЩ по две направления: Първо, той е насочен към пазарите, към които се цели проектът "Набуко", и така циментира руския газов монопол на част от тези пазари, а освен това прави пробив на нови. Второ, тръбопроводоът ще пренася газ от Централна Азия през Русия, заобикаляйки Туркменистан и други богати на газ държави, като засилва руския монопол върху централназиатския газ, въпреки желанието на Запада тази ситуация да бъде променена, посочва авторитетният анализатор Владимир Сокор в коментар, публикуван през седмицата в сайта Eurasia daily monitor.

В този контекст Русия се опитва с един удар да придобие контрол върху целия енергиен сектор на Сърбия. Руското правителство и "Газпром" предлагат създаването на три смесени компании на сръбска територия, контролирани от Русия - една с петролната компания NIS и две в газовия сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

52 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. стронций
    #55

    Ако вместо Сърбия напишем България, ще има ли разлика? Единственото, което ме радва е, че руските пияндури пак се хващат с нас на хорото. Голям келепир ги чака - по-добре те да страдат, отколкото Европата.

  2. A.V.
    #54

    "В този контекст Русия се опитва с един удар да придобие контрол върху целия енергиен сектор на Сърбия."Каточели картината с България не е същата!

  3. стронций
    #53

    Изпробвана тактика.Обещават петрол и газ, заедно с подкрепа за Косово. Имперска Русия винаги е стояла зад Сърбия, за сметка на България и нейните интереси.

  4. Шрьодер Немски
    #52

    .....

  5. дядовия
    #51

    Най-интересното за нас българите е, че руските пионки гоце, станишев и компания са гарант на местна почва за прокарването на подмолната спрямо ЕС политика на Москва, на принципа "разделяй и владей". Пионки сме и пионки ще си останем ! Освен ако...

  6. Мечешки услуги
    #50

    Цена: монопол на енергията в Сърбия.Какво ще получи Сърбия относно Косово?Евентуално забавяне на независимостта на Косово от Сърбия.Албанците в Косово така или иначе от множество ще станат... болшинство. Независимо от това може да им хрумне да обявят независимост със или без окуражаване от ЕС, САЩ и... Русия.Подробност: Преди време по медиите се въртеше информация че виден албански предприемач спечелил сделка да обнови мебелировката на Кремъл... Не е виц.

  7. Bezkompromisen
    #49

    ЗА ЮЖЕН ПОТОК...ВЪПРЕКИ ЧЕ ТОЗИ ПРОЕКТ Е СРЕЩУ ИНТЕРЕСИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И САЩ, БЪЛГАРИЯ НАЙ-ВЕРОЯТНО ЩЕ ГО ПОДПИШЕ. СЕГА ЩЕ СЕ ВИДЯТ ИСТИНСКИТЕ ГОСПОДАРИ НА ГОЦЕ И РУСКИЯТ ГРАЖДАНИН СТАНИШЕВ.НЕ ЧЕ НИЕ НЕ ГИ ЗНАЕМ КОИ СА ГОСПОДАРИТЕ.

  8. A Lukoil
    #48

    za 100 Mio. USD

  9. LUKOIL
    #47

    Troianski kon

  10. reakzioner
    #46

    Sashtite tezi evropeizi razrushiha zaedno s drugite junazi otvad okeana zialata srabska infrastruktura, na pat sa da dadat nezavisimost na Kosovo, a sega se 4udiat zashto Sarbia se obvarzva s Rusia!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.