Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС санкционира Китай за първи път от 1989-та, Пекин отговори с "черен списък", в който е и български евродепутат

7 коментара
Сградата на Европейския съвет в Брюксел

Европейският съюз наложи санкции в понеделник на четирима китайски служители, включително висш директор по сигурността, за нарушаване на човешките права на уйгурите в провинция Синцзян. Пекин отговори, като включи европейски представители в свой "черен списък" в рядка ескалация на дипломатическото напрежение, предаде Ройтерс в понеделник. В "черния списък" на Пекин са и петима евродепутати, сред които и представителят на българското ДПС Илхан Кючюк.

Ройтерс отбелязва, че това са първите наказателни мерки от страна на ЕС срещу Китай от времето на оръжейното ембарго, последвало потушаването на продемократичните протести на площад "Тянанмън" в Пекин през 1989 г.

Решението за санкциите бе взето днес от министрите на външните работи на държавите от съюза в Брюксел. Четири китайски физическа лица са наказани със замразяване на активите под юрисдикцията на ЕС и забрана за влизане на негова територия. Блокирани са активите и на едно юридическо лице.

Сред санкционираните са Чън Мингуо, оглавяващ Бюрото за обществена сигурност в Синцзян (самото бюро попада отделно в списъка), както и бившият управител на Синцзян Чжу Хайлун и двама представители на регионалния клон на Китайската комунистическа партия. Имената им вече са публикувани в Официалния вестник на ЕС.

ЕС заяви, цитиран от Ройтерс, че Чен е отговорен за "сериозни нарушения на правата на човека" като го обвинява в "произволно задържане и унизително отношение спрямо уйгури и хора от други мюсюлмански етнически малцинства, както и системни нарушения на тяхната свобода на вероизповедание и убеждения".

Китай отрича всякакви нарушения на правата на човека в Синцзян и казва, че неговите лагери осигуряват професионално обучение и са необходими за борба с екстремизма.

Макар и по-скоро символични, санкциите бележат значително втвърдяване в политиката на ЕС по отношение на Китай, който Брюксел отдавна смята за добър търговски партньор, но сега разглежда като систематичен нарушител на основните права и свободи, отбелязва Ройтерс.

Санкциите може да вкарат Европейския съюз в конфронтация с Китай, който миналата седмица предупреди съюза да "помисли два пъти", преди да предприеме такъв ход. "Ако някои настояват за конфронтация, ние няма да отстъпим", подчерта китайският постоянен представител в ЕС Чжан Мин.

Всички 27 правителства на ЕС се съгласиха с наказателните мерки, предава Ройтерс, но добавя, че въпреки това унгарският външен министър Петер Сийярто е нарекъл санкциите срещу Китай "вредни" и "безсмислени". Позицията на Будапеща отразява разделението в съюза по въпроса как да се справи с възхода на Китай и да защити своите бизнес интереси, отбелязва агенцията.

В понеделник Пекин веднага отговори на решението на ЕС, заявявайки, че е решил да наложи санкции на 10 лица от ЕС, включително петима европейски депутати членове на Комисията по външна политика и сигурност в Европейския парламент. Сред депутатите са българският представител Илхан Кючюк от ДПС, германецът Райнхард Бютикофер, който председателства делегацията на Европейския парламент в Китай, Михаел Галер, Рафаел Глюксман и Мириам Лексман. Другите петима са нидерландският депутат Сьорд Вимер Сьордома, белгийският депутат Самюел Коголати, литовският депутат Давиле Шакалене, германският учен Адриан Ценц и шведският изследовател Бьорн Ерден.

Подкомисията по човешките права към ЕП и Фондацията с нестопанска цел "Алианс на демокрациите", основана от бившия генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и берлинският институт "Меркатор" по изследване на Китай също са в черния списък.

"На посочените лица и членовете на семействата им се забранява да посещават в континентален Китай, Хонконг и Макао. Също така ще бъдат ограничени техните контакти с Китай и контактите на свързаните с тях компании и институции", се казва в изявление на китайското външно министерство.

Министерство на външните работи в Пекин призова ЕС да "поправи грешката си" и да не се намесва във вътрешните работи на Китай.

Европейският съюз въведе санкции днес и срещу лидера на военния съвет, управляващ Мианма, Мин Аун Хлайн и срещу десетима други представители на Мианма заради участието им в репресиите срещу демонстрантите, противопоставили се на военния преврат в Мианма, извършен на 1 февруари.

Външните министри от ЕС са се споразумели и за наказателни мерки и срещу няколко физически и юридически лица от Северна Корея, Русия, Либия, Южен Судан и Еритрея.

От Русия под санкции попадат двама чиновници отговорни за преследванията на сексуалните малцинства в Чечения - Аюб Катаев и Абузайд Висмурадов, съобщава руската редакция на Дойче веле.

Всички санкции се налагат в рамките на утвърдения през декември санкционен режим за нарушения на правата на човека в целия свят, известен като "европейския закон Магнитски". На лицата от списъка от днес ще бъде забранено влизането в ЕС, а евентуалните им активи на територията на съюза ще бъдат замразени. Замразяването се отнася и за юридическите лица, на които са наложени санкции.

Това е вторият европейски пакет от санкции за нарушаване правата на човека. Първият бе наложен в началото на март против четири високопоставени руски лица от силовите структури, съпричастни към ареста, преследването и осъждането на опозиционера Алексей Навални.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #7
    Отговор на коментар #6

    И е в Комисията по сигурност на ЕС. Лелииии ... Защо не са им подшушнали чия е дЪпЪсЪ? Или добре знаят, ама, както казва Манфред вебер, шЪ "избирате"?

  2. marij
    #6

    Кой беше този Кючук, който разпространяваше фалшиви новини за България във връзка с Росенец ли?

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  4. levii
    #4

    Късно, слабо и без ефект. Сами навряхме главата си в устата на огнения дракон, превърнахме Китай в незаобиколим икономически факткор, всеки ден ние от Европа и Америка купувайки боклуците им на леката промишленост или по един електроуред и така храним по няколко десетки китайски села, една година. В капана сме на една държава, която използва коронавируса за хибридна война с-у нас като създадоха психоза, а днес там все едно нищо няма. Нищо чудно, знаейки силата си и това, че вече без голямата работилница Китай не можем, комунистическият режим да предупреждава и заплашва.

  5. Solar Power
    #3
    Отговор на коментар #1

    Колко да се отдалечават .... всеки иска гущери :)Ако ти предложат да ти плащат заплатката в долари , рубли или юани ... ти какво би предпочел ?

  6. Коментарът е изтрит в 15:24 на 22 март 2021 от автора.
    #2
  7. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    ГОТВЯТ СЕ... Руският външен министър започна визитата си в Китай с призив да се намали използването на долара Русия и Китай трябва да се отдалечат от контролираните от долара и международните платежни системи, контролирани от Запада. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю за китайските медии.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.