Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС създава общ орган срещу прането на пари заради провали като случая "Божков"

ДАНС може да мине под надзора на Европейския банков орган

32 коментара
ЕС създава общ орган срещу прането на пари заради провали като случая "Божков"

Европейската комисия публикува през май екшън план за създаване на общ европейски надзорен орган за борба срещу прането на пари, защото държавите членки са се провалили в ключови случаи по темата през последните години. Със задачата ще бъде натоварен или сега съществуващият Европейски банков орган (ЕБО), или специално създадено за целта ново звено, което ще бъде предложено официално в началото на 2021 г.

Новината съобщи Европейската комисия в своя комуникация от 7 май тази година.

Провалът на ДАНС да засече многократното теглене на стотици хиляди и милиони левове в брой от сметките на хазартния бос Васил Божков в УниКредит Булбанк през последните години вероятно ще допълни списъка на ЕК за провалите на държавите членки. Той бе публикуван през юли 2019 г., като описваше конкретните казуси, без да посочва кои са провинилите се държави. Там вероятно е описан и шумният случай на третата по големина латвийска банка ABLV, която бе оставена от Европейската централна банка да фалира през 2018 г. след сигнал от американските служби, че латвийската институция се е занимавала с пране на пари от Русия и бивши съветски републики. Впоследствие лицензът на ABLV – собственост на двама богати латвийски банкери, бе отнет, а банката заведе дело срещу ЕЦБ пред Съда на ЕС.

"ЕС не може да си позволи да чака да изникнат нови казуси, за да създаде ефективен надзор върху борбата с прането на пари, който да допринесе за гладкото функциониране на единния пазар и на Банковия съюз. Висококачественият надзор върху борбата с прането на пари в ЕС е задължителен, за да се запази доверието на гражданите и на международната общност", изтъква комисията.

ЕК посочва, че системата срещу прането на пари в ЕС е толкова силна, колкото най-слабото ѝ звено, защото провалът на един национален орган създава риск за целия единен пазар.

У нас компетентният орган за предотвратяването на прането на пари е дирекция "Финансово разузнаване" в ДАНС. Покрай разкритията на обвиняемия в 18 престъпления хазартен бос Васил Божков се оказа, че тя не е разбрала за множеството случаи, в които бизнесменът е теглил кеш от сметките си в УниКредит Булбанк стотици хиляди и дори милиони левове. Божков твърди, че впоследствие ги е предавал като подкупи на премиера Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов, възлизащи на 67 млн. лв. за последните три години. Борисов и Горанов отричат да се е случвало подобно нещо.

ДАНС твърди, че не е разбрала за тегленията, но хвърли цялата вина върху УниКредит Булбанк. Тя, от своя страна, твърди, че винаги стриктно е спазвала закона в това отношение. Както е по закон, всяко теглене в брой над 10 000 лв. се докладва на ДАНС автоматично, посредством информационна система, веднъж месечно.

Специализираната прокуратура разпореди ДАНС да провери сама себе си, а също и банката, за да се изясни как се е стигнало до този сериозен пропуск. До момента отговор няма.

Сериозните недостатъци на България в борбата с прането на пари бяха фокус в икономическия доклад за България по линия на Европейския семестър в началото на 2019 г. Тогава ЕК написа, че българските служби покриват политици за пране на пари. Гневно на разкритията, българското правителство прати опровержение до Брюксел с аргумента, че ЕК е ползвала сгрешена статистика, в резултат на което евроинституцията официално коригира доклада си. Въпреки това общите забележки на ЕК останаха.

Засилване на системата за противодействие на прането на пари беше един от 6-те ангажимента, които България пое, за да бъде допусната в чакалнята за еврото и Банковия съюз на ЕС, което се очаква през юли тази година.

Заради слаби национални служби като ДАНС ЕК се надява да повиши качеството на надзора с общия европейски орган. Не е ясно дали той ще има преки правомощия да се намесва в определени случаи или ще праща разпореждания на националните звена. Обсъжда се бъдещият орган да получи правомощия да замразява активи в отделни държави членки.

Част от системата срещу прането на пари на ниво ЕС ще бъде и задействането до края на 2020 г. на Европейския център за икономически и финансови престъпления към Европол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Един препатил
    #32

    Ако оставим настрана емоциите ще трябва да признаем, че случаят на Божков няма нищо общо с прането на пари. Той наистина е теглил големи суми, но все пак от собствената си сметка. Няма как човек да пере официално и законно притежаваните си пари. Както впрочем и няма как Цветан Василев да ограби собствената си банка.

  2. Мюнхен
    #31

    Отива се към това, за което доста наблюдатели- главно от Европа, не у нас- пледираха- а именно- постепенно ограничаване на суверенитета на несигурните държави, тези, които не спазват правния ред, не може да се разчита на техните държавни органи, поднасят лъжлива информация, не са лоялни партньори и т.н.Това се нарича правосъден, политически, банков, стопански и др. видове борд. ЕК ще бъде върховен орган, а националните органи ще бъда изпълнители на органите на ЕК. Това е смисълът на европейското

  3. vladi_guetzov
    #30

    Божков не е единствения пример.Почти всички петролни компании в България не плащат данъци и крадат държавата,фалшифицират резултати и правят еквилибристика ,за да изкарат компаниите губещи, а тлъстата сума отива в Русия и др.страни или потъва в частни джобове.До кога държавата ,ще търпи кражби за милярди?Затова бюджета е отрицателен и няма пари за образование,армия ,полиция и медицина-защото печалбите се изнасят или укриват.

  4. Обектив
    #29

    Централизирането на контрола в ръцете на Нептун е единственото възможно средство за "опитомяване" на октоподи.

  5. vladi_guetzov
    #28

    В слаба държава ,където корупцията , сивия бизнес и мафиотите ходят ръка за ръка с политиците ,получават политически чадъри и се гласуват закони в техен интерес не може да има прогрес ,нито законност и само Европейските структури могат да положителен контрол.По -добре е чуждият контрол на Европа ,отколкото българският произвол.Разбира се ,че българите пак ще лъжат Европа,но се надяваме по-малко и все пак ще има отговорни лица, за разлика от сегашната безотговорност и корупция.

  6. бакърджиев
    #27

    Теглаене на суми над 10000 лева в брой автоматично се докладва в ДАНС от информационната систем а на банката. Защо агенцията не е реагирала - това е въпросът.

  7. Коментарът е изтрит в 23:42 на 23 юни 2020 от автора.
    #26
  8. sandpiper5
    #25

    “ЕС създава общ орган срещу прането на пари заради провали...” добър ЕС...

  9. Петър Клеката
    #24

    Здравейте, поредния fake news. Нима това не е странно поведение от стрна на Уникредит Булбанк? Нали банката е длъжна да информира ДАНС и не го е направила? Ако греша ме поправете. До колкото си спомням там седеше до неотдавна един дребен способен банкер, който си тръгна навреме. Нека да го покани БТВ да обясни как не е знаел, че Божков е клиент на банката, със лична сметка на която има стотици милиона лева. Или може би лично му е носил парите до офиса. Понякога се замислям как е възможно в България

  10. Kruger
    #23

    Ами да, в ЕС банките вече един превод не може да направи нормална фирма или човек. То е бюрокрация, процедури, доказателства, незнамсикакво... И в същото време в някаква мафиотска страна членка милиони се размятат ей така, пред широко затворените очи на всички уж държавни органи (всъщност част от мафията). Това го гледахме вече с КТБ. ЕС трябва да вземе мерки за озаптяване на мафиотите иначе е нелепо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.