Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС съживява преговорите за членство с Турция, но с отлагане

5 коментара
Турският външен министър Ахмет Давутоглу

Европейският съюз се съгласи да съживи преговорите за членство на Турция, но отложи с най-малко четири месеца датата, на която реално преговорите ще започнат.

Германия и други страни поискаха отсрочка в започването на преговори по нова глава, което първоначално бе планирано за сряда, заради притеснения около твърдия подход на Анкара спрямо продължаващите от седмици протести. Говорител на ирландското председателство на ЕС съобщи обаче във вторник, че Съветът на ЕС по външните работи и общите въпроси е подкрепил отварянето на 22-ра глава от преговорите с Турция, посветена на регионалната политика, преговорите по която ще започнат през есента.

Еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле написа в Туитър, че министрите от ЕС са решили в Люксембург да подновят преговорите с Анкара, ако докладът за ситуацията в Турция, който трябва да бъде представен през октомври, е положителен, предаде Асошиейтед прес.

Германският външен министър Гидо Вестервеле, цитиран от ДПА, приветства решението за отваряне на нова глава в преговорите с Турция, като оцени, че това е "добро решение в трудна ситуация".

"Въпреки всички понятни реакции (на протестите), усещаме, че не можем да пренебрегнем това, че имаме дългосрочни стратегически интереси. Трябва да отчетем това," каза пред репортери Вестервеле.

Турският външен министър Ахмет Давутоглу коментира, че "едно препятствие, стоящо на пътя на отношенията между Турция и ЕС, бе преодоляно".

Преговорите за членство на Турция в ЕС започнаха на 3 октомври 2005 г. и досега е затворена само една от общо 35 преговорни глави. Европейските експерти се съмняват, че този процес може да завърши през следващите 15-20 години.

Европейски източник съобщи по-рано, че ЕС ще продължи да наблюдава внимателно развитието на ситуацията в Турция и по-специално зачитането на човешките права и свободи, като намекна, че окончателната дата за подновяване на преговорите може да се измести в зависимост от развитието на ситуацията в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    За да влезе в европа Турция трябва първо да се европеизира. Европейците си имат достатъчно проблеми с южноевропейските страни, за да приемат една голяма но неготова страна, при това до голяма степен гледаща високомерно на европейските правила.

  2. Анонимен
    #4


    Малоумното ръководство на ЕС едва ли можеше да избере по-неподходяща дата и сигнал да се даде на турското управление. Те там ще се избият по площадите, държавата я командва еднолично някакъв ислямист-диктатор, ядрен аятолах, а тия ми тръгнали да приемат Турция в Европейския съюз! На всичкото отгоре България седи и поддаква отстрани. Ако Турция с някой Ердоган-бабаджан начело стане страна от ЕС, това ще е неспасяемо за България и Румъния, защото по този начин бивши османски територии ще се консолидират

  3. Анонимен
    #3

    двуличието на западната политика не от от днес и вчера. когато им отърва, западните политици са много загрижени за човешките права. явно обаче, икономическите интереси на западните корпорации, които дърпат конците на политиците са по-важни в конкретния случай и затова, тези корумпирани мекерета вече не се притесняват от случващото се в нашата съседка...

  4. Анонимен
    #2

    ЕС вероятно си има малко проблеми та иска да се заеме с проблемите на Турция. От индивиди занимаващи се с кривите краставици, веселите кокошки, радостните прасета и водата, която не хидратира не желаем съвети. Не мога да си представя как така стигнахме до положение по-простите да ни дават тон в живота. Ако имахте поне малко ум в европейските си кратуни, нямаше сега да сте на такова дередже.

  5. Анонимен
    #1

    Никога Турция в ЕС и Македония!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.