Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС се опитва да спаси конференцията срещу расизма след напускането на САЩ и Израел

0 коментара

Преговорите между участниците в конференцията на ООН срещу расизма в Дърбан, Южна Африка, продължиха след като снощи делегациите на Израел и САЩ обявиха, че се оттеглят, предаде АФП.

Преговорите за намиране на консенсус по въпроса за Близкия Изток в заключителната декларация са започнали към полунощ. В тях са участвали белгийският министър на външните работи Луи Мишел, чиято страна в момента председателства ЕС, южноафриканската му колежка Нкосазана Дламини-Зума и генералният секретар на Арабската лига Амр Муса. Целта е да се изработи текст, който да бъде предложен на работна група, включваща страни от различни континенти, посочил пред АФП западен източник, близък до преговорите. Съставът на работната група още не е уточнен.

След напускането на американците и израелците Европейският съюз е решил "да остане единен" на конференцията и да се включи в усилията за изработване на приемлив текст за Близкия Изток, посочи Луи Мишел.

Делегациите на САЩ и Израел напуснаха конференцията в знак на протест срещу проекта за заключителна декларация, в който се посочва, че Израел извършва срещу палестинците "етническо прочистване" и че действията му представляват "нова форма на апартейд". Палестинската делегация отхвърли компромисен текст, предложен от Норвегия. Според дипломатически източници и някои страни от ЕС са обмисляли да напуснат конференцията.

Някои от най-близките съюзници на САЩ обявиха, че ще останат на конференцията, макар че продължават да не одобряват част от предложените заключителни документи, предаде АП. Ръководителят на делегацията на Канада Хеди Фрай изрази разбиране за решението на САЩ, но допълни, че то "несъмнено затруднява много работата в Дърбан". Говорителка на германското министерство на външните работи посочи, че страната ѝ все още смята, че конференцията е необходима. "Заедно с партньорите си от ЕС Германия ще работи за преодоляване на различията и приключване на конференцията с успех", каза тя.

Съжаление за решението на САЩ да се оттеглят изказа и ръководителката на шведската делегация. Говорител на министерството на външните работи на Индия призова участниците в конференцията да възприемат "прогресивен подход", а правителството в Токио обяви, че няма намерение да отзовава делегацията си.

Италианският вестник "Стампа" нарече американското оттегляне "началото на нова Студена война" между богатите и бедните страни. Това няма почти нищо общо с Близкия Изток, настоява вестникът. Напускането на американската делегация беше осъдено от екстремистки ислямистки групировки в Азия. Говорител на основната дясна религиозна група в Пакистан, Ислямската партия, заяви: "Срамно е, че Америка, която защитава човешките права, не обръща внимание на убийствата на невинни палестинци". Друга пакистанска групировка осъди "двойния стандарт" и "лицемерието" на Вашингтон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.